Hamar bebiztosította a győzelmet a KSE
Szombaton, a labdarúgó III. Liga alapszakaszának 13. fordulójában a Kézdivásárhelyi SE hazai pályán győzte le az AFC Viitorul Onești csapatát.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Jó pár hete tologatják az iratcsomót egyik illetékes intézményből a másikba. A 11-es országút részét képező, nagyon forgalmas Bem József utca teljes lezárására ugyanis az országos forgalmi rendőrségnek is rá kellett volna bólintani, ez azonban mindmáig nem történt meg, így a munkálatot végző Kovászna Megyei Út- és Hídépítő Rt. úgy döntött: tovább nem várnak, félsávos forgalomkorlátozás mellett holnap hozzálátnak a korszerűsítéshez, hiszen az úttest járhatatlanná vált.
Amint arról korábban beszámoltunk, több lehetőséget is latolgattak a forgalomkorlátozás kapcsán: egyik a teljes útlezárás, ami még mindig függőben van, ugyanis az illetékesek szerint ebben az esetben gyorsabban menne a munka, hamarabb be lehetne fejezni az alig egy kilométer hosszú szakaszon az alapozást és aszfaltozást. Ha emellett döntenek, a teljes tranzitforgalmat az úgynevezett Szentföld felé, vagyis a Kézdiszentlélek–Lemhény közötti útvonalra terelnék.
A másik – főleg az arra járóknak kedvezőbb – megoldás a részleges lezárás lehetősége, mely esetben fél sávon, szakaszoson újítanák fel az úttestet.
Az útszakasz rendkívül forgalmas: egy több mint tíz évvel ezelőtt készült statisztika szerint már akkoriban átlagosan 30 ezer gépkocsi haladt át rajta, ez a szám vélhetően azóta jócskán emelkedett. Nem is csoda, hiszen Erdély és Moldva között ez az egyik fő közlekedési ütőér, melynek zsúfoltságát csak növeli Brassó közelsége. A 11-es országút vezet ugyanis Bákó felé, ugyanakkor Vrancea megyét is sokan ebből az irányból közelítik meg, lévén, hogy kitűnő minőségű az Ozsdolán átvezető, a hegyvidéki szerpentinjei miatt nem utolsósorban még nagyon szép panorámát, látványosságot kínáló, a 11-es országútból ágazó 2D jelzésű országút.
Török Sándor, a munkavégző vállalat kereskedelmi igazgatója érdeklődésünkre elmondta: az aszfaltréteg felmarását Oroszfalu sárfalvi kijáratánál, a Kászon-patakon átívelő hídtól kezdik meg, ahogy az alapozást is. A szakasz hosszúságát nem tudta megbecsülni, hiszen nem lehet tudni, milyen esetleges akadályok nehezítik a munkavégzést. Ami biztos, hogy a forgalmat a munkálatok ideje alatt villanyrendőrökkel irányítják. Félsávos útlezárás nemrég Csernáton környékén, a csatornázási munkálatok miatt okozott fennakadást a közlekedésben a 11-es országúton, minek következtében gyakran kilométeres, várakozó kocsisor alakult ki.
Kézdivásárhelyen azok számára, akik a Fortyogói útra kívánnak jutni Bereck irányából, alternatívát jelenthet a Kászon-patak mellett Oroszfaluba kanyarodó, meglehetősen keskeny, ám a közelmúltban leaszfaltozott Józsa Béla utca. A főtérre igyekvő személyautók számára egy másik alternatív útvonalat képezhet a Vágóhíd utca is.
A korszerűsítés befejeztével a vasúti átjárótól Nyujtód irányába újulna meg az útburkolat. Korábban elvégezték az infrastrukturális beruházásokat: új csatornarendszert alakítottak ki, amire azért volt szükség, mert ezen a városrészen teljesen hiányozott. Komoly beruházásról van szó: a végösszeg a járdaépítéssel és kerékpárút kialakításával együtt több mint 12 millió lejt tesz ki, ennek több mint felét önerőből kellett biztosítania a helyi önkormányzatnak. Emiatt volt szükség hitelvonal nyitására, hiszen annyi a jelenleg folyamatban lévő, saját hozzájárulást is követelő projekt, hogy azt képtelenség lenne saját forrásokból kigazdálkodni – osztották meg lapunkkal az illetékesek.