Nem csak az infrastrukturális fejlesztésekre fektet hangsúlyt a községháza, ugyanis tervbe vették egy jelentős méretű ingatlan felújítását, illetve pályáznak több közintézmény egységes, alternatív fűtési módszerrel való felújítására is.
Arról már korábban hírt adtunk, hogy a falunapok helyszínének is helyt adó Sörkertben egy mutatós piacot sikerült kialakítani. Dimény Zoltán polgármester szerint a létesítmény a jelenlegi körülményekhez mérten jól működik, kedden és szombaton van piacnap, eladók a helyiek közül is vannak, de akadnak vendégárusok is.
A Sörkert látképét egyedül a főúton kezdődő, gangos, szép homlokzatú épületegyüttes rontja el, amelyik L-alakban egészen az udvar közepéig hátranyúlik. Ezt az esztétikátlan látványt szeretnék megszüntetni. „Felújítanánk az épületet, ezt vagy szintén pályázati úton, vagy ha másként nem megy, akkor önerőből. Még nem tudtunk előre lépni, mert engedélyeztetések vannak hátra, anélkül pedig nem vágunk bele semmibe” – magyarázta a késlekedés okait a község első embere.
Hozzátette: ingatlanok kapcsán a másik nagy projektjük a martonosi iskola teljes felújítása, a helyi tanácshatározat megszületett a munka felvállalására, a pályázatírásra és az előtanulmányok készítésére megkötötték a szerződéseket, idén be is nyújtják a kormányhoz ezt a projektet is, ami nem kevesebb, mint hárommillió lejt jelent. „Közintézményeinkből most már csak ez maradt felújítatlan, ezt az adósságunkat is rendezni akarjuk. Az elképzelés az, hogy az alaptól a tetőig mindent korszerűsítünk, természetesen a belső tereket is a 21. század elvárásainak megfelelően alakítjuk ki. Úgy becsülöm, hogy egy hónap múlva a pályázatunkat le is tudjuk adni” – fejtette ki, hozzátéve, hogy a példáson felújított berecki Comenius-iskolában minden feltétel meg van teremtve az akadálytalan iskolakezdésre. Azt is elmondta, hogy az iskolabuszuk is megérett a cserére, kérvényeztek is egy újat. Amennyiben nem bólintanak rá, akkor a költségvetésből kénytelenek egy újat vásárolni, erre el is különítették a pénzt, ugyanis a járművet sokat kell javítani, ami nem is csoda, hiszen 12 éve mondhatni naponta megjárja Ojtoz felé a Magyarós-tetőt.
Egy másik pályázatuk némiképp szintén ingatlanokhoz kötődik, viszont energetikai megközelítésből. „Ez a pályázatunk már be van nyújtva, ötven százalékban jóvá is van hagyva. Biomasszás fűtési rendszerre pályáztunk, a berecki közintézmények fűtését alakítanánk át erre a rendszerre” – magyarázta. Dimény Zoltán szerint egy, a Comenius-iskolát, a községházát, az önkormányzattal szemben lévő, Háromszék legnagyobb vidéki művelődési otthonának számító épületet, a sportcsarnokot és az óvodát is ellátó rendszerekről van szó. „Kaptunk már egy átiratot, amiben rábólintottak a projektre, most várjuk a többi lépést. Ha minden jól megy, és zöld utat kapna az elképzelés, akkor egy évet alatt ezt meg is lehetne valósítani. Ez utóbbi európai uniós alapokat megcélzó projekt, tapasztalat, hogy az utóbbi időben picit döcögősebben mennek a dolgok” – tudtuk meg a polgármestertől.
A berecki önkormányzat kivételesen nem pályázott a megyei tanácsnál épületek konszolidálására kiírt támogatásra, mivel az eddigi terveik megvalósításához szükséges előtanulmányok értéke egymagában félmillió lejre rúg. Az önkormányzat természetesen az intézményeket, az egyházakat a szokásos módon támogatja idén is – mondta a beszélgetés végén Dimény Zoltán.
A berecki művelődési otthon – amelynek alagsorában a falumúzeum is található – a megye legnagyobb ilyen rendeltetésű ingatlanja. A Kovászna Megyei Művelődési Központ honlapja szerint az intézmény 360 férőhelyes, ennél több személy befogadására csak a kézdiszentléleki alkalmas (400 fő), viszont az épület ennél jóval nagyobb, hiszen a földszinten tágas kiállítóterem áll rendelkezésre, az első emeletén orvosi rendelők találhatók, az emeleti részen pedig tucatnyi vendégszoba, berendezett konyha és tanácskozó is van. A hatalmas épületet 1997-ben fejezték be, a magas nézőtér, a nagyméretű színpad miatt azonban télen rendkívül nehezen és nagy költségek árán lehet csak kifűteni. Így a biomasszás fűtésrendszer kétségtelen csak előnyére válna az épületnek.