Háromszék méltán híres az ásványi anyagokban változatos és széndioxidban gazdag borvizeiről, valamint mofettáiról, amelyet a gyógyászatban évtizedek óta alkalmaznak szív- és érendszeri betegségek kezelésére. A Hatolykai Fürdőközpont rehabilitációs orvosával, dr. Dósa Edinával beszélgettünk ezek gyógyító és orvostani hatásairól.
– Köztudott, hogy a borvizek nemcsak ivóvízként fogyaszthatók, hanem értágító hatásuknak köszönhetően a gyógyászatban is előszeretettel használják. Kinek ajánlott egy ilyen kezelés?
– Elsősorban szív- és érrendszeri bántalmakkal küzdő betegeknél ajánlott a szénsavas fürdő és mofettás kezelés, de alkalmazható a cukorbetegség szövődményeire, mozgásszervi betegségek esetén is, vagy akár meddőség esetén. Keringésjavító hatása által több oxigén jut a szövetekhez, ami által meggyorsítja a sportsérülések rehabilitációját, de akár a törések után is kiváló eredményeket lehet elérni, a szénsavas víz hatására csökken az ödéma és gyorsul a szövetek regenerálódása. Sportolók, illetve intenzívebb szellemi munkát végzők eseten is nagyon hasznos tud lenni, hiszen a szénsav hatására az izmok szintjén 40−45 százalékkal nő a keringés, míg az agyban 75 százalékkal.
– Miért ajánlott a kezelés mofettával kiegészítve?
– A mofetta egy száraz szénsavas kezelés, de a szénsavasfürdő-kezeléshez hasonló hatással bír. Együttes igénybevétele esetén jobb eredményeket tudunk elérni, egymás hatását erősítik. Érszűkületes betegeknél ajánlott a fürdő mellett a mofetta akár napi kétszeri használata is, a minél jobb hatás elérése érdekeben. De tapasztalataink szerint a betegek jobban tolerálják a szénsavas fürdőt, mint a mofettás kezeléseket. A fürdők eseten a szénsav jótékony hatása mellett a hidroterápia kellemes hatása is érvényesül. Mindkét kezelés esetén fontos a fokozatosság elve, a fürdőnél 8−10 perccel kezdünk, és fokozatosan emeljük az időtartamot, amíg a beteg eléri a 20−30 percet. Általában 10 napos kezeléseket szoktunk ajánlani, amit félévenként újra lehet ismételni a pluszhatás fenntartása érdekében. A mofettánál öt perccel lehet kezdeni és minden nap öt perccel növelhetjük az időtartamot, maximum 20 percig. Természetesen a társbetegségeket figyelembe véve az időintervallumokat személyre szabottan írjuk fel.
– Hogyan zajlik egy kezelési procedúra?
– Előzetes időpontfoglalás szükséges a kezelések megkezdése előtt, és ezt követően nélkülözhetetlen az orvosi vizsgálat, hiszen ez által kiszűrhetők az esetleges ellenjavallatok. A páciensek számára személyre szabott, a panaszaihoz igazított kezelési csomagot állítunk össze, és útmutatást adunk a kezelések helyes használatára, hogy azok zökkenőmentesen történjenek. Négyes csomagokat szoktunk kínálni betegeink számára, amennyiben indikált a mofetta és a szénsavas fürdő, mellette ajánlunk két fizioterápiás procedúrát. Amennyiben nem javallott a mofetta vagy szénsavas fürdő a betegnek, ajánlunk az egy indikált balneoterápiás kezelés mellett három fizioterápiás procedúrát. Ajánlásunk szerint az első kezelés a szénsavas fürdő szokott lenni, ami után érdemes egy kis szünetet beiktatni, majd a szünet után jöhetnek a fizioterápiás kezelések, melyet szintén egy kis szünet követ, és végezetül zárjuk a kezeléseket a mofettával. Érdemesnek tartom hangsúlyozni a fokozatosságot, a kezelések folytonosságát és a kezelések közti apró szünetek beiktatását.
– Miért fontos minden esetben az orvosi konzultáció? Miért nem vehetem igénybe saját felelősségre ezekre a kezelésekre?
– Nagyon fontos az orvosi vizsgálat egy 10−14 napos kezelés előtt, mivel a páciensek többsége, akik igénybe veszik a kezelőközpont szolgáltatásait, betegségekkel, társbetegségekkel küzdenek, és csakis egy részletes orvosi vizsgálat által állapítható meg, kinek indikált és milyen jellegű terápiás kezelések alkalmazhatóak. A procedúrák időtartamát és az előírt szabályokat be kell tartani mindenkinek, hiszen a cél az, hogy ne sodorja senki se veszélybe a szervezetét. A balneológiai, fizioterápiás kezelések hatása akkor lehet maximális, ha kisebb-nagyobb megszakítások nélkül történik a kezelés menete.
– Ha gyógykezelésre gondolunk, Kovászna jut eszünkbe, holott máshol is igénybe vehetnek gyógykezeléseket a betegek.
– Igen, kétségtelen, hogy Kovászna nagyon fontos szerepet tölt be a szív-érrendszeri rehabilitációban. A Hatolykai Fürdőközpont még úgymond „fiatalnak” számít, hiszen 2011-ben épült. A fürdőközpontnak is egy igen erős szénsavforrása van, időnként a gáz töménységé akar a 98−99%-ot is elérheti a mofettában, ami a légköri nyomás hatására folyamatosan változik. Hidromasszázzsal ellátott kádas fürdők mellett mofetta, szauna és fitneszterem is várja az odalátogatókat, valamint elektroterápiás kezeléseket, gyógytornát és gyógymasszázst is igénybe lehet venni orvosi ajánlás után. Vendégszobák is állnak a páciensek rendelkezésére, a fogyatékkal élők számára is van kialakítva külön kádas kabin, valamint egy lift a közlekedés megkönnyítésére.