Hirmondo

Gőzerővel dolgoznak

Gőzerővel dolgoznak

Amint arról keddi lapszámunkban beszámoltunk, javában zajlanak az utósimítási munkálatok a Kézdi Lacto Coop tejfeldolgozó üzeménél, amely az egyes számú ipari parkban rendezkedett be. Szombaton megérkezett az az olasz műszaki csoport, amely a gépeket fogja összhangba hozni a napokban.

Hétfői terepszemlénk során nagy volt a nyüzsgés a tejfeldolgozót befogadó, két részre osztott csarnokban: a berendezéseket gyártó olaszországi cég emberei a bonyolult, erősen automatizált rendszer utolsó darabjait állították össze, a rengeteg, zölddel és sárgával világító lámpa, az érintőképernyő paneleken most már megjelenő utasítások azt is jelezték, hogy a rozsdamentes acélból készített gépezet áram alá van helyezve. Pár kisebb méretű alkatrészt akkor tettek a helyére, így egy targoncával egy nagyméretű centrifugát centiztek be, csak ez a folyamat legalább két órát tartott, annyira precíz munkára volt szükség. Egy csomagológép is volt mögötte, ugyanakkor néhány kisebb, még deszkadobozba zárt alkatrész várt felszerelésre.

A kettéválasztott – két vadonat­új, DAF márkájú tartálykocsit is befogadó – csarnok másik részén egy hatalmas víztartály bekötését végezte egy szakember, szomszédságában egy másik cég emberei töltötték fel az ozmózisos vizet szolgáltató tartályokat a szűrőanyaggal, egyúttal üzem alá helyezve a berendezést.
Fejér László Ödön szenátor, a tejfeldolgozó üzem szorgalmazója elmondta: a szakemberek addig maradnak – elvileg két, legtöbb három hétről van szó –, amíg az üzem gombnyomásra készen áll, vagyis idén mindenképp beindul a termelés. Korábban pontos dátumokat jelöltek meg az üzem beindítására, de közbeszólt a koronavírus-járvány, késett az olaszországi beszállító is, ugyanakkor a berendezések leszállítása sem bizonyult egyszerűnek, így most nem bocsátkoznak találgatásba.

Az elkövetkező időszakban fokozott figyelemmel kísérjük a tejgyári eseményeket, hiszen a tizenötezer liter, háromszéki gazdáktól származó tej feldolgozására beállított üzem révén megvalósul Kézdivásárhely egyik fájó hiányossága, a tejfeldolgozás, ugyanakkor munkahelyek is létesülnek az új üzemben. Amelyben a működtető szövetkezet reményei szerint a feldolgozási kapacitást is tudják növelni, értelemszerűen újabb munkahelyek létrehozásával jár majd. Ez további összefüggésekkel jár, hiszen ha az állattartók megfelelő áron tudják a tejet helyben értékesíteni, akkor az üzemnek pozitív hatása lesz a szarvasmarha-állomány bővülésére, valamint a vidék gazdasági erősödésére is.

Bartos Lóránt

Hozzászólások