Amint arról röviden beszámoltunk, az Őszi Sokadalom részeként kiosztották a Pro Urbe díjakat. A csütörtök délután lezajlott eseményen Józsa Irén, dr. Erdélyi Csaba és dr. Kelemen András vehette át az elismerést Bokor Tibor polgármestertől.
A jelenlévőket elöljáróban Fábián Helén óvónő köszöntötte, majd a rövid felvezető után következtek a laudációk, mind a három személyt volt munkatársuk, vagy barátjuk méltatta.
Tudását a franciák is dicsérik
Az 1951-ben, Marosvásárhelyen született Józsa Irénről Nagy Judit, a Nagy Mózes-líceum tanárnője beszélt. „Józsa Irén franciatudását a franciák dicsérik. Ez már a város anekdotái között szerepel, hogy normatív irodalmi nyelvhasználatától, tökéletes kiejtésétől a francia anyanyelvűek meghatódnak. Háromszéken a legerőteljesebb franciaországi kulturális kapcsolatokat mentorálja. Testvértelepülésekkel való kapcsolattartást levelezéssel, tolmácsolással és állandó jelenléttel támogatja. Gyakran az új kapcsolatok születésekor ő a bába, hiszen az ő személye a garancia a bizalom elnyerésében. Buellasi közösségnek diákjainkkal francia és magyar nyelven hazavitte Exupery A kis herceg színpadi adaptációját. Iskolánkban több ciklusban is Erasmus-ösztöndíj keretében létesített francia–magyarországi–nagymózeses kapcsolatot. Így diákjaink személyesen ismerkedtek a francia kultúrával, voltak, akik akár féléves képzésben is.
Nyelvtudásával segítette egyesületek, falusi szervezetek és városi intézmények nemzetközi kapcsolatát. Emelt szintű romántudásával a bíróságon megjelenő embertársaink peres ügyeiben vállal gyakran tolmács szerepet. Így mentesítve embereket a kényelmetlen lelki tehertől. Kapcsolatépítő képessége emberi jóságából ered. Személye szépen példázza, hogy kisvárosban is lehet nagyember valaki, ha a lelkiismeret útján jár. Tehetségét mindig mások szolgálatába állította” – hangsúlyozta Nagy Judit.
Tisztesség, jóakarat és segítségnyújtás
Az 1941-ben Zilahon született dr. Erdélyi Csaba nyugalmazott belgyógyász munkásságát dr. Tarczali Mária gyermekgyógyász-főorvos méltatta.
„Az orvosi hivatásban, a beavatásnál mindig van egy-egy kolléga, akinek a jelenléte meghatározó egész szakmai pályafutásunkra nézve. Ezt kaptam dr. Erdélyi Csaba főorvos-orvosigazgatótól. 1990-et írunk, mikor tudatta velem, hogy szeretne megismerni, beszélni velem. Első találkozásunkkor éppen beteget vizsgált. Figyelmesen koncentrált, csend feszül, miközben alaposan kikérdezi és megvizsgálja a beteget, jegyzetel, és feladatokkal látja el az asszisztenseket. Hozzám fordul: Megjött? – kérdi. Igen – válaszoltam.
Szeretném, ha a kézdivásárhelyi kórházban dolgozna! – hangzott el a pragmatikus felajánlás. Megtisztelt a megelőlegezett bizalmával, habozás nélkül elfogadtam ajánlatát” – magyarázta kapcsolatuk gyökerét a doktornő, kiemelve, hogy dr. Erdélyi Csaba kezdeményezésére alakult meg a Felsőháromszéki Diabeteszes Betegek klubja, hétköznapi nyelven a cukorbetegek klubja, ez mellett a kézdivásárhelyi Rotary Klub alapító tagja is. „A humanitárius szolgálat elvei: a tisztesség, a barátság, a jóakarat és nem utolsósorban a segítségnyújtás összhangban van a főorvos emberi karakterjegyeivel. Egész tevékenysége alatt előnyben részesítette az oktatás és egészségügy támogatását. Dr. Erdélyi Csaba osztályvezető belgyógyász főorvos-orvosigazgató, kórházunk emblematikus egyénisége, csendes, visszafogott, kiegyensúlyozott, megnyerő modora, rugalmas gondolkodása, morális elkötelezettsége lehetővé tette, hogy mindmáig aktív maradhasson orvosként is” – tette hozzá Tarczali Mária.
Megtöltötte élettel a kórházat
Az 1951-ben Kézdivásárhelyen született dr. Kelemen Andrást Bakk-Vitális Kinga Mária, a Wegener Pro Sanitate Alapítvány elnöke méltatta.
„Dr. Kelemen András nemcsak nagyszerű orvos és sebész – aki több ezer beteget kezelt és operált –, hanem egy tehetséges műszaki-informatikai szakember is, aki akár saját kezűleg is szerel és javít technikai eszközöket. Ennek is köszönhető, hogy 1992–1994 között számítógépes beteg-nyilvántartási szoftvert tervezett és fejlesztett az osztály informatizálására, így több mint 12 ezer beteget tartalmazó adatbázist sikerült létrehoznia. 1999-ben az elsők között volt Romániában, aki bevezette a laparoszkópos és hiszteroszkópos nőgyógyászati sebészetet, és kézdivásárhelyi támogatók segítségével két komplett laparoszkópos felszereléssel is gazdagította az osztályt. A helyi támogatók és az egészségügyi minisztériumtól kapott összegből sikerült több mint 1,2 millió euró értékben befektetéseket és korszerűsítéseket megvalósítania az általa vezetett intézménybe.
Így sor kerülhetett a sebészeti osztály főjavítására, korszerű hőközpontot, modern mosodát alakítottak ki új berendezésekkel, a belgyógyászati osztályt áthelyezték a volt poliklinika teljesen felújított épületébe” – sorolta Kelemen András érdemeit, hozzátéve, hogy egyik legnagyobb érdeme, hogy miután létrehozott egy modern kórházat, megtöltötte azt élettel is. Különböző, addig Kézdivásárhelyről hiányzó szakterületekre hozott orvosokat, és addig nem létező osztályokat hozott létre.
A laudációkat követően a kitüntetetteket egyenként köszöntötte Bokor Tibor polgármester is, majd átnyújtotta az elismeréseket. A rendezvény végén a Pro Urbe díjasok is köszönetet mondottak a kitüntetésért.