A magyarországi Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) által támogatott A szakkör elnevezésű program keretében 14 csoport, kisközösség jött létre, ebből 13 Kovászna megyében. Kézdiszentléleken Hodor Enikő vezeti a mézeskalács-készítő foglalkozást, ahol hétről hétre öten találkoznak.
– Mikor indult el a mézeskalács-készítő szakkör?
– Ha a szakkör elméleti megalapozásétól számítjuk az időt, akkor az 2021 novemberében kezdődött itt, Kézdiszentléleken. A gyakorlatba ültetés december elején történt meg, azóta folyamatosan működik.
– Hogyan néz ki egy foglalkozás?
– Egy-egy foglalkozásnak meghatározott lépések alapján kell történnie. A magyarországi Nemzeti Művelődési Intézet egy alapos, jól átgondolt tervet mutatott be nekünk, amelyet próbálunk követni, hogy szakszerűen járjunk el a kialakított jó hangulat mellett.
– Hányan vesznek részt benne?
– Mi a minimum létszámmal működhető csapatot tartjuk jónak, öten vagyunk, ennyi személy számára kaptunk eszközöket. Természetesen bővíthető, de nem ajánlatos túl magas létszámmal dolgozni, hiszen fontos, hogy magunkra és egymásra is tudjunk figyelni.
– Lesz másfajta szakkör is?
– Itt, Kovászna megyében vannak más szakkörök is, én a mézeskalács-készítést vállaltam. Hogy lesz-e másfajta szakkör? Ha az Isten is úgy akarja, lesz. Távlatokban nem szeretnék erről most beszélni, fontosabb a jelen megélése a csapatunkkal. Fontosnak tartom most az együtt töltött minőségi órákat.
– Mit ad önök számára ez a szakkör?
– Mivel hétvégeken tartjuk, így mindenki fáradtan érkezik. Ezt figyelembe véve próbálom úgy szervezni, hogy feszültségmentes legyen. Mindig érezhető, hogy fokozatosan oldódik a hangulat, és a társaság jó kedvvel végzi a tevékenységet. Sokat viccelődünk munka közben, elhangzanak a héten összegyűlt bajok, gondok, örömök. Itt letesszük a terheinket, és a végén még nótára is zendítünk. Van, és lesz ezután is hangszerekkel kísért éneklés, és együtt örvendünk az együttlétnek, a munkánk eredményének. Egy nem mindennapi hangulatot tud nyújtani nekünk, hasonlóan, mint régen mondjuk a kalákák során összeverődött falustársaknak. A szakszerűségnél lényegesebb dologra kell figyelni: a jelenlegi állapotoknak a közösségépítéssel való ellensúlyozására.