Bejárós tábort szerveztek Kézdiszentkereszten, egy tanyán felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt, Pászka Lehel lovasíjász vezetésével. A tábor háromnapos képzést biztosított a felnőtteknek, míg a gyerekek számára egy hétig tartó önfeledt szórakozást.
A foglalkozásokat Gábor Judit tanítónő, az Alma Mater Alapítvány elnöke és Szalló János helyi tanácsos szervezték, annak tudatában, hogy a képzésről mindenki olyan élményekkel térjen haza, amelyeket máshol nem tudna megszerezni.
Pénteken kezdődött a felnőtteknek az oktatás, amelynek első lépése a lovak megismerése volt, ami szükségesnek bizonyult, hiszen a jelentkezők között akadtak olyanok is, akiknek ezidáig semmilyen kapcsolatuk nem volt az állattal. Pászka Lehel, a tábor irányítója néhány szóban elmondta, hogyan vannak betanítva a jószágok, hogyan lehet irányítani őket, illetve hogyan lehet az állattal egyik pontból eljutni egy másikba, valamint azt is hangsúlyozta, hogy hogyan kell együttműködni a lovakkal.
– A rövid ismertető után megfürdettük a lovakat, ami nagyon jó kapcsolatteremtő feladat volt a jószág és az ember között – mesélte lapunknak Pászka Lehel, majd hozzátette, hogy ezt követően a kialakított pályán elkezdték a gyakorlatokat, amely szintén a kapcsolatkialakítást segítette, hiszen mászkáltak a lovak alatt, a lovak hátán, illetve járkáltak a lovak között. Az oktató azt is elmondta, hogy bár nagyon sokan szeretik a lovakat, amikor közel kerülnek hozzájuk, félelem tölti el őket, hiszen sokkal nagyobbnak tűnnek közelről.
A pénteki programba beleszólt az esős időjárás, így a helyi sportcsarnokban folytatták a képzést, ahol esési technikákat tanultak: előre, hátra és oldalra esést, mozgásból és helyben állásból.
Az ebédet követően elkezdődött a lovaglás, amelyet szombat reggel folytattak, kiegészítve lóirányítással, illetve a résztvevők megtanulták önállóan kezelni az állatokat. A lovaglás után íjászatot tanultak a felnőttek, Pászka Lehel mindenkinek megmutatta, hogyan kell fogni az íjat, hogyan kell tartani a kezet, valamint hogyan kell állni, hogy biztosan célba találjunk.
Vasárnap közös túrát szerveztek a Perkőre, ahová nyereg nélkül lovagoltak ki, majd közös tokányevéssel ért véget a felnőttek számára szervezett háromnapos képzés.
Hétfőn a gyerekek vették át a terepet, összesen harmincan jelentkeztek, hogy Pászka Lehel beavassa a lovaglás és az íjászat alapismereteibe. A feladatok hasonlóak voltak a felnőttekéhez, annyi különbséggel, hogy sokkal több segítő figyelt a gyerekekre.
– Játékosan foglalkozunk a gyerekekkel, ugyanakkor nekik több időre van szükség, hogy elsajátítsanak egy-egy feladatot, technikát – tudtuk meg Pászka Leheltől, aki kiemelte, a gyerekeket csoportra osztották, és mindenik csoport egy lovat kapott gondozásba, így ők maguk döntik el, ki mikor ül a ló hátára, ki vezeti a hátast stb. – Mindent maguknak kell megoldaniuk, én adom az instrukciókat, és ők el kell végezzék.
A táborban sok szorgos kéz tevékenykedett azért, hogy minden a legnagyobb rendben működjön, pedagógusok, fiatal önkéntes lányok és fiúk, az iskola vezetősége és tanári kara.
A szervezők köszönik Zonda Barnának és Zonda Istvánnak, hogy biztosították a helyet a lovasíjásztábor megszervezésére.