Hirmondo

Készül a nosztalgiaünnep

Készül a nosztalgiaünnep

Már csak egy hónap maradt Barót városünnepéig, melyet idén augusztus 6–7-én szerveznének meg Erdővidéki Bányásznapok néven.

Hirdetés
Hirdetés

A hagyományos baróti városnapok helyett, két év kihagyás után, a városvezetés úgy döntött, inkább nosztalgiaünnepet szervez Erdővidéki Bányásznapok néven, annál is inkább, hogy idén, 2022-ben épp 150 éve lesz, hogy a baróti medencében elkezdődött a szénbányászat. „1872-ben a baróti szénbánya társulat megindította az ipari méretű rendszeres munkát a Köpec-patak völgyében, másfél kilométerre Köpectől a Samu főtárna kihajtásával” – írta Kisgyörgy Zoltán, a bánya egykori geológusa.

A bányásznapokat az előzetesen közzétett program szerint a város keleti szélén, a Felső-víz utca mentén kialakult bányatónál rendeznék, amit a Nagyerdő alatti „városligetnek” neveztek el. A szombati programban ünnepi felvonulás szerepel fúvószenekari fellépőkkel, de lesz erdővidéki néptánctalálkozó, dokumentumfilm-vetítés, könyvbemutató. A rendezvényt sportprogramok színesítik, este utcabált szerveznek.

Vasárnap ökumenikus istentisztelettel kezdődne a nap, aztán erdővidéki bányászemlékek mentén autóbuszos körtúrát szerveznének, lenne főzőverseny is, és az első alkalommal megszervezett erdővidéki rocktalálkozó is része lenne a rendezvénynek, melynek sztárfellépője a magyarországi, jól ismert P. Mobil zenekar lesz.

Régi újságokat fellapozva utoljára 2003-ból találtunk említést Baróton megszervezett bányásznapról, amin azonban a beszámolók szerint már nagyon kevesen vettek részt. Az Erdővidék hetilap például azt írta, hogy „szombaton, 2003. augusztus 9-én sokan meglepődve fedezték fel, hogy a baróti futballpályán bányásznapot tartanak. ”A rendezvények tumultusához szokott szemek csodálkozva vették tudomásul, hogy a mostani bányásznap nemhogy a hajdani hangulat, de még egy szerdai piacnap zsongása mellett is megszégyenül” – írta a lap tudósítója, a Háromszék napilap pedig úgy fogalmazott, hogy túlzás nélkül kijelenthető: Barót leszámolt (akkor) 131 éves bányászmúltjával.

Tizenkilenc év elteltével azonban úgy tűnik, a Barót-medencei szénbányászat mégsem lett végleg a múlté: azért sem, mert a baróti városvezetés tavaly ősszel gondoskodott a városközpontban immár 38 éve álló bányászszobor megtisztításáról, tavaly augusztusban pedig a Baróthoz tartozó Köpecen, a Tókos vendégháznál bányászati emlékszobát rendezett be Tókos Dávid. A fiatalember úgy véli, minden látszat ellenére mégis van jövője a szénbányászatnak, hiszen „a szénre, mint alapanyagra, igenis szükség lesz a jövőben” – nyilatkozta akkor lapunknak, példának hozva fel a japánokat, akik Lengyelországban felhagyott bányaterületeket vásárolnak fel. Ezzel együtt mi is csak remélni tudjuk: az idei erdővidéki bányásznap nemcsak a múltról, a jövőről is szólni fog.

Hozzászólások