Hirmondo

Kovásznai arcok a múltból (16.)

Kovásznai arcok a múltból (16.)

Morvay István (Verbőcz, Ugocsa megye, 1866. 09. 04. – Kovászna, 1924. júl. 1.) – orvos, református egyházmegyei gondnok, a Kaszinó elnöke.

Apja Morvay Ferenc mérnök, Verbőczről Szegedre helyezik, itt él a család. Talán itt járja elemi és középiskoláit Morvay István is, de erre adatot nem találtam. 1884-ben a budapesti orvosi egyetemre jár, majd átiratkozik még ebben az évben Kolozsvárra, az orvosira (1884–1889), itt teszi le doktori disszertációját is 1891-ben, utolsó egyetemi évében katonaorvosi ösztöndíjban részesül.

1893-ban már Kovásznán fürdőorvos, Pálffy Gyula sepsiszentgyörgyi gyakorló orvossal 25 évre vették bérbe a kovásznai és vajnafalvi fürdőket. Mindketten megelőzően Purjesz tanár körében nyertek felkészülést a fürdőorvosi tisztségre. Az Erdély 1893-as június 1-jei száma szerint a Kovásznai Fürdő Rt. tervében szerepel egy szálló építése, a Pokolsár fürdő téli kúrára való berendezése, a Horgász víznek modern kezelése. Tehát a kovásznai fürdő modern fejlesztésének korszakában tevékenykedik itt. Több mint 30 évet praktizál nálunk, mint járási orvos és fürdőorvos. Az e korban dúló járványokkal orvostársával, dr. Zentaival hősiesen küzd. 

Az Erdélyi Evangélikus Református Egyházkerület Egyházi Értekezletének 1904. évi Évkönyve szerint az orbai egyházkerület tisztikarának tagjai közt vállal vezető tisztséget, majd egyházmegyei gondnok. 1914-től a kovásznai református egyház algondnoka, főgondnok Deák Imre.

A kovásznai művelődési élet tevékeny résztvevője, a Kaszinó elnöke. Feleségét, Wéber Ilonát 1891-ben jegyezte el, négy gyermeke: Ilona, Margit, Lenke és István. Kovásznán a lakásuk a mai polgármesteri hivatal nyugati szárnyában volt, az udvaron pedig a ma is meglevő tornácos faház pedig a rendelő és nyári lak. Morvay doktornak volt először autója Kovásznán. Fia is szenvedélyes autós volt, autóbalesetben is halt meg, felesége, Fenyvessy Ilona pedig nyomorék maradt kezén-lábán, de sikerült másodszor is férjhez mennie Kovásznán, a Nagyúton laktak.

A család tehát gyökeret vert a községben, kovásznai viszonylatban a Morvay-lányoknak jelentős szerepe volt a közéletben. Az I. világháború idején az iskolában berendezett hadikórházban vöröskeresztes nővérként tevékenykedtek a család nőtagjai, Morvay doktor a katonák mintaszerű kezelését vállalta. Margit a zongorázásban, éneklésben magas szintet ér el, a sepsiszentgyörgyi Polgári Leányiskolában sajátította el az alapokat, Lenke is itt jár, a művészetekben, főleg a zenében ő is kimagasló. Kovásznán gyakran szerepelnek a különböző rendezvényeken.     

Morvay doktor Ilona lánya, özv. Vargha Ferencné üzemeltette a két világháború között a község első moziját. Később a doktor unokája, Gecséné Vargha Judit és férje, a kőrösi származású Gecse Géza, aki Csoma Sándor édesanyjával rokonságban volt, dolgozott ott kasszásnőként és gépészként. Három gyermekük született: Álmos, Csaba és Noémi Csilla. 

A leány dédunoka ma is Kovásznán él. Elbeszélése szerint dédapja gyermekeit igényes nevelésben és taníttatásban részesítette. Leányai Budapesten felsőbb iskolát végeztek. Ilona és leszármazottai maradtak Kovásznán, a másik két leány Svájcban telepedett le, oda mentek férjhez, csokoládégyáruk is volt, hamar özvegyen maradtak. Fia, István is orvosit végzett. A kovásznai központi temetőben ma is megtalálható a Morvay-sír.

Szabó Etelka ny. magyartanárnő

Hozzászólások