Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Van a kovásznai Sétatéren egy, még ma is, átalakítottan is impozáns hatású épület, a volt Hollaky-villa. Nyári villának építtette Hollaky Attila a család számára. Ma a Boldog Apor Vilmos Gyermekvédelmi Központ működik benne, amióta a 2000-es évek elején Böjte Csaba ferences atya a rendnek megvásárolta az örökösöktől az épületet. Egyben megmentette a pusztulástól is.
Nos, kevesen tudják ma már, a helybeli öregek csupán, hogy ki is volt Hollaky Attila, az épület tulajdonosa. Voltak idők, a szocialista világban, amikor nevét sem volt tanácsos kiejteni, osztályellenség, kizsákmányoló bélyeggel illették.
Életében kétszer is ünnepelték a kovásznaiak: 1899-ben, amikor arcképét leleplezték az általa igazgatott Kaszinóban, és 1906-ban, 25 éves közszereplése alkalmából. Ignácz László és Bartha Imre tartott róla méltató beszédet.
Édesapja, kishalmágyi Hollaky József 1848-ban a román lázadás elől menekült el a Hunyad megyei Lesnyek községből Háromszékre, felesége szülőföldjére, Nagyajtára. Apósa Bora Elek, Miklósvárszék alkirálybírája volt.
Hollaky Attila Nagyajtán született, amikor édesanyja történetesen a szüleinél tartózkodott. Ahogy tanulmányait befejezte, 1864-ben hazajött apja székelytamásfalvi birtokára. 1881-ben az orbai járás szolgabírájává választották. 1882 és 1907 között a járás főszolgabírájaként tevékenykedett. 1907-ben ment nyugdíjba.1910-ben járása országgyűlési képviselője lett.
Tevékenységét méltatók egyaránt kiemelik szerénységét és munkaszeretetét. A megye és a járás hangsúlyos egyénisége, sokoldalú szereplője volt. Többek között a kovásznai fürdő fejlesztésén fáradozott, a fürdő rt. létrehozásában jelentős szerepe volt, a megalakuló igazgatóság elnökévé választották. Sétányok, villák kiépítése, kirándulóhelyek létrehozása céljai közé tartozott. Megvetette az orbai járási közkórház alapját.
Társadalmi tevékenysége is sokrétű volt. 1884-ben az Országos Vöröskereszt Egyesület kézdivásárhelyi fiókjának elnökségi tagja lett. Kovásznán szinte nem volt olyan társadalmi-gazdasági-művelődési tevékenység, amelyben részt ne vett volna. Csak a fontosabbakat említjük: az állami iskolák gondnokságának elnöke, a Kovásznai Takarékpénztár vezérigazgatója, a Kovásznai Fürdő Rt. igazgatósági elnöke, a Kaszinó elnöke.
Méltatói kiemelik fáradhatatlanságát, cselekvőkészségét, pontosságát, ügyszeretetét, igazságérzetét, hazaszeretetét és kötelességérzetét.
Szabó Etelka ny. magyartanárnő