Blues a Jazz Bisztróban
Szokatlanul sokat, több mint másfél hónapot kellett várni Kézdivásárhelyen az év első koncertjére, de most végre itt van! Szombaton este a Fernet Blues Company lép fel a Jazz Bisztróban.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szervezők idén is kiemelten figyeltek a verseny szakmaiságára, öt nemzetközi bíró – norvég, cseh, osztrák, román és horvát – felelt a versenyzők értékeléséért, annál is inkább, hogy a háromcsillagos nemzetközi fogathajtó verseny pontszerző megmérettetés volt a világbajnokságra. Ladányi Kovács Zoltánnak, a Nemzetközi Lovas Szövetség technikai kiküldöttjének volt a feladata, hogy ellenőrizze, a versenyek megfelelnek a nemzetközi előírásoknak. Értékelése szerint a megmérettetés, a pálya és a versenyzők teljesítménye egyaránt eleget tett a szabályoknak. Kérdésünkre elmondta, a díjhajtás versenyszámban a nemzetközi bírók a lovak idomítottságát, a versenyzők felkészültségét, a fogatok tudását vizsgálták – a résztvevők egy megadott formagyakorlatot hajtottak végre. A maratonhajtásban a lovak állóképességét figyelték, a 8500 méterből álló szakaszt hét nehéz akadály tarkította. Az idegek harcának is nevezett akadályhajtás során pedig a versenyzők ügyességét vizsgálták.
Oltszemről diktálják az ütemet
Fodor István, Bodok község polgármestere az esemény megnyitóján büszkeségének hangot adva elmondta: megtiszteltetés, és a verseny színvonalát is igazolja, hogy a hazai csapatok mellett Magyarországról és Görögországból is érkeztek résztvevők. „Az elmúlt nehéz két év után újra együtt vagyunk, és minőségi versenynek vagyunk a tanúi. Községünk hírneve ma már több országhatáron is átível, az oltszemi fogathajtó pályának és az itt immár negyedik alkalommal megrendezett nemzetközi versenynek köszönhetően. Köszönjük a csapatmunkát támogatóinknak.”
Sportágtól függetlenül, nemzetközi versenyt szervezni óriási kihívás és felelősség, a fogathajtással sincs ez másként. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter elismerően nyilatkozott az eseményről: „A fogathajtás drága sport, ezért a versenyek megszervezése is rengeteg munkába és pénzbe kerül. Fontos, hogy az önkormányzatok támogassák ezt a sportágat Háromszéken, amely kiemeltté vált Kovászna megyében a nemzetközi pálya által. A megyei és a helyi önkormányzat pénzt, paripát ad, s munkát fektet be azért, hogy Székelyföld felkerüljön a nemzetközi fogathajtás térképére.”
A résztvevők száma is bizonyítja, hogy felívelő sportágról van szó, és egyre többen felfigyelnek határon túl is Székelyföldre, Háromszékre, azon belül Oltszemre. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke elmondta, hogy „amikor Fodor István polgármesterrel évekkel ezelőtt arról beszéltünk, hogy létre kellene hozni egy fogathajtó pályát, célként fogalmaztuk meg, hogy olyan pályát létesítsünk, ahol az országon belül innen, Oltszemről adják a startot a romániai fogathajtáshoz. Így is lett! Ez sikerült. Közös munka, közös büszkeség.”
Az erdélyi lovassport jövője
Magyarország kormánya több program révén is hangsúlyt fektet az erdélyi lovassport megerősítésére. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kiemelte: „Az a cél, hogy tömegesítsük a lovassportot, minél több gyerek és fiatal kezdjen el lovagolni tanulni, annak érdekében, hogy majd erre lehessen építeni a versenysportot. Mindig alulról kell építkezni, még akkor is, ha időigényes. Nekünk, magyaroknak az az érdekünk, hogy azt a lovas kultúrát, ami jellemző volt ránk, újratanuljuk.”
Dr. Nagy István agrárminiszter üdvözletét Negrutz Ágoston miniszteri főtanácsos adta át. Ahogy fogalmazott, hazajött Székelyföldre, Oltszemre, ahol csodálatos versenynek lehettek tanúi.
Hazai pályán hazai győztes
A bajnokság a következőképpen zárult: összesített eredményben a nemzetközi fogathajtó versenyen I. hely Bartha Eduárd (2-es fogat), II. hely Rákóczi Gergő, III. hely Bartha Eduárd (1-es fogat), IV. hely Varga Roland István (2-es fogat), V. hely Crișan Ioan. Az országos verseny összesített eredménye: I. hely Szabó Zoltán, II. hely Varga Roland István (1-es fogat), III. hely Csoma Andrei Ioan. Különdíjban részesült a görögországi Alexandros Zampouris, valamint Dutceac Ilie hucul fogatával.
Tartalmas kísérő programok színesítették az eseményt: kulturális műsorok, kézműves vásár és foglalkozás, lovas akrobatika, de volt humor, a legkisebbeket kalandsziget, pónilovaglás várta, esténként pedig koncerteket hallatott a közönség. A helyi önkormányzat a hagyományokhoz híven felköszöntötte az aranylakodalmukat ünneplő községbeli házaspárokat.