Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Tíz évvel ezelőtt egy barátom biztatására megszerveztem, hogy kimenjünk a Nádika-tetőre meggyújtani a lármatüzet” – emlékezett vissza Ilyés Botond. – „Az első években csak 10–12-en gyűltünk össze, amihez hozzájárult az is, hogy akkor még nagyon nehezen megközelíthető volt ez a hely. Ezután évről évre nagyobb figyelmet kapott, majd a polgármester az utat is járhatóvá tette a tető fele. Ekkor a cserkészekkel közösön úgy döntöttünk, hogy egy keresztet állítunk a tetőre. Öt fiúval és egy helyi ács segítségével nemsokára állt is a kereszt. Nekünk azért van ez a különös ragaszkodásunk augusztus 20-hoz, mert a csapatunk védőszentje és névadója Nagyboldogasszony, amelynek az ünnepe augusztus 15-én van, mi pedig e környéken tartjuk a cserkésztáborunkat, amit augusztus 20-án a lármatűzgyújtással zárunk le. Számunkra ez évzáró ünnepség is egyben, hiszen az új tanév kezdete előtt, ekkor találkozunk utoljára.”
Amióta a helyi cserkészközösség megalakult, minden évben ők rakják a tüzet a helyi erdészek segítségével, illetve évről évre próbálnak valami különlegeset belopni a szertartásba. „Az idén egy piramisszerű máglyát raktunk, amelyet négy helyről kellett fellobbantani. A helyszíni kulturális műsornak, de valószínűleg ezeknek a kis meglepetéseknek is köszönhető az, hogy egyre többen jönnek el az ünnepre, olyan alkalom is volt, hogy 1500-an gyűltünk össze.”
Az idei ünnepség a keresztút elvégzésével kezdődött, ezt követte a Nádika-tetői szentmise. Fellépett a Burustyán néptánccsoport, majd ezt követte a Burustyán férfidalárda előadása. A néptánccsoport és a dalárda, valamint a cserkészek a szülők segítségével megvendégelték az ünnepségen résztvevőket.
Az utóbbi időben fellendült a közösségi élet Gelencén. A falunak két nyugdíjasegylete, két tánccsoportja, egy cserkészcsapata és egy férfidalárdája van. A község vezetősége örömmel támogatja a hasonló megmozdulásokat, hiszen mi sem szebb annál, hogy a rendezvényeken a helyi értékeket lehet felvonultatni. Ezen elv alapján szerveződik évente a lármatűzgyújtás is.
„Szépsége ennek az eseménynek az, hogy együtt vagyunk, csendben és a tűz fénye mellett, a himnuszok éneklésével eggyé válunk, annyira egyformák tudunk lenni azokkal az emberekkel, akik ott vannak, hogy egy igazi családi hangulat alakul ki” – tette hozzá Ilyés Botond.
Arra a kérdésre, hogy ki segít még az ünnepség megszervezésében, az alpolgármester elmondta, a cserkészcsapat ötlettel és ők a kivitelezők is, az erdészek segítenek, hogy a faanyagot ne ők keljen behordják az erdőből, illetve a helyi vállalkozók is hozzájárulnak, például a Bingó Pékség kenyérrel támogatja az eseményt, amelyet együtt fogyasztanak a tetőn. Kiegészítésként hozzátette, sok jó ember segít, adakozik, dolgozik, de nem szeretne neveket sorolni, nehogy valaki kimaradjon.
A gelencei cserkészcsapat
Bereczi István plébános felkérésére kezdett Ilyés Botond foglalkozni a cserkészekkel, még 2009-ben. Kezdetben csak öten voltak a csapatban, de 2010-ben már 20 cserkészt avattak fel. Az elmúlt 10 év alatt több mint 300-an tettek fogadalmat Gelencén. Jelenleg 50 tevékeny taggal működik a csapat. Céljuk a nevelés és oktatás, valamint a közös munkára való ösztönzés. A tanévkezdést követően a szokásos toborzásra és csapatépítésre helyeződik a hangsúly. Idén fennállásuknak 10. évfordulóját ünneplik. Már hagyománnyá vált, hogy minden évben a falunap alkalmával avatják fel a cserkészeket. Az idei falunapon tartották a körzeti cserkészavatót és a fogadalom-újítást, amelyen részt vettek brassói, sepsiszentgyörgyi, kézdivásárhelyi, kovásznai, zabolai és ozsdolai csapatok is, több mint 200 cserkész. Minden évben megszervezik a felsőháromszéki cserkészek szüreti bálját, valamint részt vesznek a többi csapat által szervezett eseményeken is, ilyen a farsang, az Erzsébet-bál és hasonlók.
Tamás Réka