Hirmondo

Már az ősz is betette az ajtót

Már az ősz is betette az ajtót

Az október végi tanácsülésen elhangzottak szerint Barótot már-már térdre kényszerítették a hatalmas összegű villanyszámlák, holott még csak november elején vagyunk. Benedek-Huszár János polgármester úgy véli, a helyzet csak rosszabbodhat, költségvetés-kiegészítésre is kevés a kilátás, ezért valószínű, hogy folyó beruházásoktól kell pénzt elvenni, hogy a számlákat fizetni tudják. Még a tanácsülést is a kultúrotthon kistermében tartották, mert a nagyterem kifűtését nem engedhetik meg.

Tükrök és átjárók

A forgalom biztonságosabbá tétele érdekében több helyre is gyalogátjárók és tükrök felszerelését javasolták a baróti tanácsosok. Egyik ilyen hely a baróti Béke utca felső felében levő szűk kanyar, ahol két autó gyakran találkozik, és ahol emiatt elég nagy az összekoccanás veszélye.
Szakács László alpolgármester azt válaszolta a felvetésekre, hogy több helyre is igényeltek ilyen forgalmi tükröket, ezeket az elkövetkező időszakban fel fogják szerelni.

Kevés a pénz, kukákra nem jut

Bogyor-Máté Dalma bibarcfalvi tanácsos szemeteskukák felszerelését látta volna jónak a bibarcfalvi Iskola utca és Malom utcában, mert mint mondta, azok híján sokan még most is a földre dobják a szemetet, ám a polgármester kifejtette, jelenleg a városnak nincsen ilyen szemetesládája, a város ugyanis visszavette a költekezést, lévén, hogy a számlákra nagyon sok pénzt kellett kifizessenek.
„Most nagyjából napirenden vagyunk a kifizetésekkel, de a következő időszakban is tetemes számlák elé nézünk. A másik gond az, hogy úgy néz ki, költségvetés-kiegészítést is kevesebbet fogunk kapni, mint tavaly vagy tavalyelőtt. Ez a helyzet általános az egész országra nézve, tehát nincs pénzünk kukákra” – jelentette ki válaszában.

Ne világítsanak a halottaknak!

Asztalos Attila Lajos tanácsos az esetleges energiaspórolással kapcsolatban megjegyezte, hogy a temetőben például fölöslegesnek tartja az éjszakai világítást.

„Most, hogy lejárt a halottak napja, este 7–8 óra körül le lehetne nyugodtan kapcsolni ott a világítást, akár a kapukat is be lehetne zárni” – mutatott rá, és felhívta arra is a figyelmet, hogy a temető melletti utcában, bár szekerek megállása tilos, azt nem tartják be, ráadásul rengeteg szemetet is hagynak maguk után az itt parkoló szekeresek. Javasolta, hogy a hivatal jobban figyeljen a helyzetre.

– A temetői közvilágítást csak most, halottak napja környékén kapcsoltuk vissza, szerdától már nem fognak égni ott az égők – mondta válaszképp a polgármester. A Kisboldogasszony utcai szekerek problémájára azt felelte, már két alkalommal is szólt emiatt a rendőröknek, de lehet még szigorúbb ellenőrzésre van ott szükség, és ismét szólni fognak majd a rendőrségnek.

A polgármester nem hisz a fekvőrendőrökben

Zsombori Csabának a város területén esetlegesen még felszerelendő fekvőrendőrökkel kapcsolatban volt kérdése.

– A fekvőrendőrök felszerelését akkor fogjuk folytatni, amikor meg lesznek javítva az utcák – válaszolta Benedek-Huszár János, utalva a Kossuth és Petőfi utcákra. Ugyanakkor megjegyezte, hogy például a Posta volt épülete előtt, rövid utcaszakaszon, mintha versenyt rendeznének olykor az autósok. „Ezért lehetséges, hogy ennek az utcának a közepe táján fekvőrendőröket fogunk elhelyezni, mert nagyon sokszor tapasztaljuk, hogy az itt található vendéglőben családi események vannak, a gyermekek pedig játszanak itt, sokszor még át is szaladnak az úton, ezért jó lenne megelőzni a bajt” – mondta.
Ugyanis elsősorban olyan helyekre koncentrálnának, ahol gyakori a gyermekek jelenléte. Az óvoda elé tettek már fekvőrendőrt, következik a Kossuth utca, az iskola előtt, de csak az útszakasz felújítása után.
„Én egyébként nem hiszek a fekvőrendőrökben, inkább a sofőrök önmérsékletére hatnék, mert sajnos, a kijelölt gyalogátjárók előtt is gyakori, hogy egyáltalán nem lassítanak” – magyarázta a polgármester.
Szakács László alpolgármester azt javasolta, hogy a 2-es szakbizottság vizsgálja meg, milyen forgalmi módosításokra lenne szükség, azokat foglalják össze, és terjesszék a tanács elé. Mert tanácshatározat nélkül sem fekvőrendőröket, sem forgalmi táblákat nem lehet kitenni – nyomatékosította.

A hiányosságokat mérik fel?

Pál Levente felsőrákosi tanácsos a pöcegödrök nyilvántartásba vételével kapcsolatban érdeklődött. Benedek-Huszár János polgármester azt mondta: „kell hozni a bejelentéseket, még ha le is járt már az a háromnapos szűk határidő, amit nem mi szabtunk meg. Ez egy országos felmérés, aminek biztosan lesznek következményei, hiszen ez egy nyilatkozat, amit mindenki saját felelősségének tudatában tesz meg. Én remélem, hogy azért van ez a nyilvántartásba vétel, hogy látszódjon, milyen hiányos még a szennyvíz-elvezetés helyzete, például itt nálunk”.

És ismét a közvilágítás

Cséki Péter bibarcfalvi tanácsosnak szintén a közvilágítással kapcsolatban voltak észrevételei. Azt mondta, feltűnt neki, hogy falvakon korábban kapcsolják le, illetve később kapcsolják fel a közvilágítást, mint Baróton, amit nem tart helyénvalónak, másrészt azt javasolta, ehelyett inkább az éjszaka közepén kellene a közvilágítással spórolni, ha már olyan nagyok a számlák, akkor, amikor nem jár szinte senki az utakon.

A polgármester válaszából kiderült, hogy a Baróthoz tartozó falvakon más cég szolgáltatja a közvilágítást, mint Baróton. „Én kértem, a spórolásra való tekintettel, hogy egy-egy félórát rövidítsenek a programon. A falvakon ezt megtették, itt Baróton ezek szerint még nem” – részletezte. Ugyanakkor a polgármester egyenesen a tanácsosoknak szegezte a kérdést: „hogy látják ezt a problémát, mi volna a jobb megoldás? Rövidítsünk a világítási programon, vagy pedig az éjszaka közepén kapcsoljuk le a közvilágítást?”.

Kifejtette, hogy a városnak nagyon nagy villanyszámlái vannak, a beruházásoktól kell elvegyenek pénzt, hogy azokat fizetni tudják. „És még csak októberben vagyunk, mi lesz majd januárban?” – kérdezte.
Pál-Szilágyi Zoltán tanácsos megjegyezte, hogy azt látja inkább járható útnak, hogy csak minden második vagy harmadik utcai oszlopon égjen a lámpa, „ha ezt a megoldást technikailag lehetséges kivitelezni” – mondta.

Szóba került Barót közvilágítási pályázatának helyzete is, mellyel az utcai világítás „okosodna” egyet, vagyis az égők érzékelnék az utcai mozgást, és akkor világítanának erőteljesebben, amikor van mozgás az úton, egyébként pedig elhalványulnának.

Elhangzott, hogy Baróton novemberben már sor kellene kerüljön a lámpatestek cseréjére, „ami egyrészt azt jelenti, hogy spórolós égők kerülnek a régiek helyére, másrészt pedig 177 égővel több lesz a hálózaton, hiszen azokra az oszlopokra is kerül égő, melyeken jelenleg nincsen” – mondta Benedek-Huszár polgármester.

Böjte Ferenc

Hozzászólások