Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Fiatal szakorvosaink munkájuk által bizonyítottak, szükség van rájuk” – indította beszélgetésünket a kézdivásárhelyi kórház igazgatója, dr. Kelemen András szülész-nőgyógyász, aki az új kollégákról, a felszereltség bővítéséről is beszélt lapunknak.
– Történt-e létszámbővítés az elmúlt időszakban?
– Létezik egy állandó mozgás, az orvosaink közül vannak, akik nyugdíjba mennek, esetleg más intézményhez, és persze külföld a legnagyobb elszívó erő, helyükbe pedig igyekszünk mindig új, kompetens szakembereket megnyerni. Nemrég a belgyógyászatról Lőrintz doktor úr vonult nyugdíjba, helyette érkezett dr. Darvas Ágota fiatal szakorvos. Sokat nyertünk vele, mivel jól dolgozik, nemrég megszerezte az ekográfiás kompetenciát is. Ő a környékről származik, málnási születésű, ezért bízunk benne, hogy állandó munkatársunk marad. Aki még véleményem szerint legalább ilyen nyereség, dr. Farkas Hunor gasztroenterológus. Nem kis munkával sikerült a kórház struktúráját megváltoztatni, úgy gondoltuk, szükség van a kabinetre, hiszen a megyében csupán Sepsiszentgyörgyön működik ilyen, kevés szakorvossal, így sok betegnek akár Brassóig kellett utaznia. A procedúra első lépéseként a helyi tanácsnak kellett elfogadnia a gasztroenterológiai járóbeteg-rendelő létrehozását, majd a szaktárcának is láttamoznia kellett, különben az egészségbiztosító nem térítette volna meg a kabinet munkáját, végül pedig nem kis eredmény, hogy fiatal szakembert sikerült megnyernünk mindehhez. Farkas Hunort sokoldalú, mozgékony elmeként ismertem meg, már átvette a kórház honlapjának szerkesztését is.
– Milyen eszközzel tehet a kórház azért, hogy minél több fiatal szakembert idevonzzon?
– Az az elvem, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel segítsem a fiatal kollégákat, ahogyan mi is támogatást kaptunk a magunk során. A béreket a minisztérium szabja meg, ezen változtatni nem tudunk, azonban amit tehetünk: olyan munkakörülményeket teremteni, hogy az orvosnak legyen kedve dolgozni. Tizenegy év orvosi egyetem után érthető, hogy megfelelő felszereltség mellett szeretnék gyakorolni a szakmát, ebben próbálunk a lehető legtöbbet nyújtani, ehhez azonban pénz kell. Segítségünkre vannak a támogatók, szponzorok, így az új kabinet részére flexibilis kolonoszkópot szerezhettünk be, azt hiszem, idén sikerül gasztroszkópot is vennünk. Sajnos, nem tudtuk alkalmazni egy másik új kollégánkat, Voica Ovidiu Florin radiológust, aki egyelőre csak szerződéssel dolgozik, heti két napot van nálunk, ám ez is segítséget jelent, hiszen egyetlen doktornő, dr. Rancz Réka látja el ezt a munkát.
– Milyen területeken mutatkozik hiány?
– Az említett három orvos csatlakozott a kórházhoz az utóbbi időben, ám van húsznál több rezidensünk, bízunk benne, hogy néhányan velünk maradnak majd. Szükség lenne ortopéd szakorvosra, pneumológusra, fizioterapeutára, szemészre, sebészre, altatóorvosra, diabetológusra. A rendszer hibája, hogy nagyon sok orvos ugródeszkának használja a B-típusú rezit, amikor választanak egy posztot, biztonságból, ám eszük ágában sincs valójában itt dolgozni.
– Eszközök, felszereltség tekintetében miben reménykednek még?
– Tavaly egy minisztériumi pályázat révén (amelynek önrészét Wegener úrék fizették ki) az intenzív osztályt szereltük fel korszerű eszközökkel, monitorokkal, ágyakkal stb. Elmondhatom, Nyugat-Európa bármely hasonló osztályával vetekedik a felszereltségünk. Továbbá két altatógépet, műtőlámpákat, műtőasztalokat vásároltunk – mindezekről tudni kell, hogy hatalmas összegekbe kerülnek. Korszerű sterilizálót is vásároltunk (erről lapunk is beszámolt – szerk.). Idén érkezik a pályázott műszerek második fele: inkubátorok, doppler-ekográfok stb. Jövőre is pályázunk, többek között új röntgenkészülékre lenne szükség, hiszen jelenleg még filmre dolgoznak a kollégák, a digitális megoldással (az egyéb nyilvánvaló előnyökön túl) pedig a kórház belső informatikai rendszerén keresztül azonnal hozzáférhetők lennének az eredmények. Két endoszkópos tornyot is szeretnénk beszerezni a sebészet és az ortopédia számára, továbbá a „fogyóeszközöket”: csipeszeket, szikéket stb. Maga az épület is folyamatos karbantartásra, javításra szorul, nemrég a konyha tetőzetén végeztünk munkálatokat, a megyei tanácstól remélünk támogatást pályázat révén a halottasház felújítására, legalább két hűtőkamrát szereznénk be, és feltételeket teremteni a boncolásra, hiszen jelenleg a holttesteket a megyeszékhelyre kell szállítani ezért. A sebészet épületének rehabilitását EU-s támogatásból oldanánk meg, hasonlóképpen fontos a járóbeteg-rendelők bővítése, ezt a helyi tanács finanszírozza, illetve egy másik készülőben levő projektünk is van: az alternatív energiaforrásokra való részleges átállás. Az energiafűz használatát fontolgatjuk, illetve meleg vizet napelemes megoldással nyernénk – ezt a megoldást jelenleg is alkalmazzuk a pszichiátrián.