Hirmondo

Megoldási javaslat az öntözésre

Megoldási javaslat az öntözésre

Rég nem látott aszály sújtja egész Európát, ez alól Felsőháromszék sem kivétel. Az elmúlt pár napban ugyan száz liternél is több eső hullott négyzetméterenként, de a pár hónapos szárazság vészjelzés értékű: minden eshetőségre fel kellene készülni, hogy mérsékelni lehessen a mezőgazdaságot ért fenyegetéseket. Dr. Mucsi Mihály kertészmérnök szerint van megoldás, meg kell tenni a szükséges lépéseket.

2020-ban is voltak problémák, hiszen az év őszén bevetett 2,9 millió hektárból több mint 1,2 millió hektárnyi vetést 30%-ot meghaladó mértékben sújtott az aszály – Adrian Oros akkori mezőgazdasági miniszter tájékoztatása szerint. Ő egyébként tavaly Kézdivásárhelyen is járt egy fórumon, amelynek résztvevői közül többen nyomatékosítottak: amennyiben az állam nem tesz lépéseket nagyléptékű öntözőrendszerek telepítésére, akkor előbb-utóbb gondok lesznek. Nem kellett sokat várni, csak egy évet: óriási szárazság köszöntött be, a pityókatermesztés egyik fellegvárát képező Kézdiszéket is alaposan „megtépázta” az aszály, és ezen az elmúlt időszak csapadékos időjárása sem sokat tudott segíteni. Öntözőrendszert kiépíteni viszonylag könnyen lehetne a vidéket keresztül-kasul szabdaló felszíni vizeknek köszönhetően – amint azt megtudtuk az Agrico-M tulajdonosától, dr. Mucsi Mihály kertészmérnöktől. A nyugalmazott mérnök szerint olyan területeket lehetne erre a célra hasznosítani, amelyek más egyébre teljesen alkalmatlanok.

„Még a burgonyakísérleti állomásnál dolgoztam, akkoriban az intézménynek voltak földjei Nyujtódon, a Feketeügy szomszédságában. Nagyon vizenyős területekről van szó, teljesen alkalmatlanok voltak mind burgonya, mind más kultúrnövény termesztésére. Meglátásom szerint ezeket a földeket kellene megvásárolja egy frissen létesített jogi személy, legyen az cég vagy szövetkezet, majd uniós pénzekre pályázzon öntözőrendszer létesítésére. Ezeken a területeken mederkotrással létre lehetne hozni egy 20–30 hektáros mesterséges tavat, kiépíteni uniós alapokból a szükséges csőrendszert, ahogyan például Franciaországban is, ahol egyébként ezt az állam biztosítja a farmerek számára. Görögország egyes részein szintén így védekeznek az aszály ellen” – magyarázta a szakember, aki idén a termőterületeinek mintegy felét tudta öntözni, ott viszonylag jó burgonyatermés lesz, de a nagy szárazság miatt a földek többi részén a megszokottnál lényegesen gyengébb hozamú és minőségű terménnyel számol.

„Nem csak ezen a részen lehetne mesterséges tavakat létesíteni, hanem a kisebb vízerek szomszédságában lévő, szintén gyenge minőségű, mezőgazdálkodásra alkalmatlan területeken is. A gazdálkodók biztonsága mellett a tavaknak akár turisztikai és ökológiai hozadéka is lehetne, hiszen lehetne beléjük halakat telepíteni, élőviláguk lenne a madaraknak, ugyanakkor a nagyobb vízterületek általában a környék légkörének az enyhülését is magukkal hozzák” – magyarázta érdeklődésünkre Mucsi Mihály, aki szerint elsősorban a politikai akaratra lenne szükség, hogy ez kivitelezhetővé váljon.

Hozzászólások