Hirmondo

Munkából és tervből nincs hiány

Munkából és tervből nincs hiány

„Nem érzem veszélyeztetve a polgármesteri tisztséget az ellenjelöltem miatt” – mondja Páll Endre, Kézdiszentkereszt polgármestere. Úgy gondolja, a község lakossága képes fontossági sorrendbe állítani azokat a kritériumokat, amelyek alapján eldönti, kinek szavaz bizalmat szeptember 27-én. Aki nem akarja, csak az nem látja, hogy az elmúlt években milyen előrehaladás, mennyi felújítás volt a községben, és továbbra is ezen az úton kíván haladni, mert munka akad még bőven.

Hirdetés
Hirdetés

– Melyek az elmúlt időszak legfontosabb eredményei?

– Amint már az előző beszélgetésünkkor is említettem, az elmúlt öt évben nem volt területrendezési terve Kézdiszentkereszt községnek, ezért nagyobb munkálatokat és befektetéseket nem tudtunk megvalósítani, hiszen e nélkül a község nem kaphat semmiféle építkezési engedélyt. Ezt a múlt évben sikerült meghosszabbítani, így most már építkezési munkálatok is folyhatnak. Persze, addig sem tétlenkedtünk, hanem főleg olyan javításokat végeztünk, amelyek nem igényeltek különleges engedélyeket. A községközpontban két parkot újítottunk fel az elmúlt időszakban, a korhadt fakerítéseket díszes öntvényoszlopokra cseréltük, padokat helyeztünk el, hogy az arra járók megpihenhessenek. Az egyik parkba egy falutérképet szeretne elhelyezni az önkormányzat annak céljából, hogy az ide látogatók könnyebben, akár házszám szerint is el tudjanak igazodni a községben. Továbbá az egyik parkban, ahová a kőkút vizét levezettük, azt tetőszerkezettel is elláttuk, hogy a naptól és az esőzéstől óvja az embereket. A kézdiszentkereszti iskola előtt a patakot csőbe vezettük, illetve most már az aszfaltszőnyeg is rákerült; várjuk a kifestését, mert parkolót létesítünk az intézmény elé.

– Úgy tudjuk, a pályázatok terén is jól szerepelt a községvezetés…

– Igen, és erre büszke is vagyok. A kultúrotthonokba asztalokat és konyhafelszereléseket vásároltunk, emellett tervben van a község mindkét településen a kultúrotthon környezetének felújítása és modernizálása; ezeket eddig a telekkönyv tisztázása késleltette. Többek között az orvosi rendelő tetőzetét is pályázat révén újítottuk fel. Az iskolában megoldottuk az ivóvíz-ellátást, és a bélafalvi iskolát is modernizáltuk: a megyei pályázat révén nyert összeget önerőből egészítettük ki. Emellett sikeresen pályáztunk ipari gépekre, így a községnek sikerült vásárolnunk egy útnyomot, valamint utcaseprő, sószóró, fahasító és legelőtakarító gépeket. Az önkormányzat meglévő járműveinek és felszereléseinek a közeljövőben egy gépszint építünk a volt mezőgazdasági termelő szövetkezet udvarára, amelyet a polgármesteri hivatal megvásárolt. Emellett mi magunk is pályázati rendszeren keresztül támogatjuk egyházközségünket (a bélafalvi filiával egyetemben), a községben működő civil szervezeteket, tánccsoportot, nőszövetséget, nyugdíjasklubot, az Alma Matert és így tovább.

– Aki a községbe téved, annak a figyelmét biztosan nem kerüli el a sok felújított utca!

– Elmondhatjuk, hogy a községben nem csak az utóbbi négy évben, hanem amióta létezik, ekkora beruházás nem történt útjavításra, hiszen az összege megközelíti a hárommillió lejt. Az utóbbi időszakban a Zsidó utcát tettük rendbe, amelyet térköveztünk, illetve napelemes lámpákat szereltünk fel, hiszen eléggé forgalmas szakasza ez a falunak. Emellett Kézdiszentkereszten modernizáltuk a Falu alja utcát és a Borvíz utca egy részét. Itt fontos megemlítenünk, hogy a Pisti-kutat a tulajdonosokkal közösen szeretnénk korszerűsíteni. Bélafalván szabályoztuk a Csere patakát, a Bandi utcát kijavítottuk, mert járhatatlan volt, illetve az Alsó-Középszer és a Felső-Középszer utcák felújítása is folyamatban van. Sikerült a Bélafalva és Esztelnek közötti községi útszakaszra is új aszfaltszőnyeget önteni, közösen az esztelneki polgármesteri hivatallal, a megyei tanács támogatásával. A faluban az utakat mindenhol járhatóvá tettük, törtkövet hordtunk, átereszeket helyeztünk el. A községközpont fekvéséből adódóan folyamatosan figyelnünk kell az utak helyzetére, azok javítására, főleg esőzések után. Folyamatosan karban tartjuk a mezei utakat is.

– Apropó mezei utak! Elkészült az üzemterv a legelőkre?

– Természetesen, hiszen anélkül nem kaphatnának támogatást az állattartók. Itt megemlíteném, hogy tanácshatározatot hoztunk arra vonatkozóan, hogy mezőgazdasági területen ne szabadjon legeltetni. Ez azért volt fontos, mert rengeteg kárt tettek az állatok a magánterületeken, sok panaszt kiváltva ezáltal. Nagy gondot okoznak számunkra, illetve a gazdák számára a vadak is, de hiába hívtuk ki többször is az illetékes szerveket, még nem tudunk arról, hogy valaki kártérítést kapott volna, pedig előfordult az is, hogy szászszázalékos kár keletkezett magánszemélyek földjén. Rendkívül fontos, hogy folyamatba van a mezőgazdasági területek ingyenes telekkönyvezése is. A jövő hónap folyamán közel háromszáz telekkönyvet kell megkapjanak a gazdák, és további ezer mezőgazdasági parcella telekkönyvezésére van megkötve a szerződés a kataszteri hivatallal.

– Mi várható a közeljövőben?

– Folyamatban van a buszmegállók felújítása mindkét településen, parkok kialakítása, a meglévők felújítása, továbbá parkolók létesítése. a közvilágítás korszerűsítése Kézdiszentkereszten és Bélafalván, kazánház építése az óvodánál. Az óvoda melletti területen egy bölcsőde kialakításán is gondolkodunk. A legnagyobb gondot a községben az ivóvíz- és a csatornahálózat hiánya okozza. Letettük a vonatkozó pályázatot, várjuk az elbírálását. A megyei tanács tervében is szerepel a háromszéki falvak 75 százalékában lefektetni a víz- és csatornahálózatot, ebből sem Kézdiszentkereszt, sem Bélafalva nem fog kimaradni.

– Mi készteti arra, hogy ismét megméretkezzen?

– Engem leginkább az késztet a folytatásra, hogy az eddigi munka és erőfeszítés meghozta a gyümölcsét, örülök, hogy szép eredményeket tudtunk elérni. A községen látszik a fejlődés, és tisztán látjuk, hogy még mit kell tennünk, számos terv vár megvalósításra. Nem lenne jó, ha amit eddig felépítettünk és kialakítottunk, az elódázódna. Gondolok többek között arra, hogy például sikerült számottevő mértékben megfékezni a garázdálkodást a gazdák földjein, és folyamatosan mellettük állunk, akkor is, amikor nem tudják megvédeni a terményüket, és nem szeretném, ha ez a tendencia megfordulna.

– Más ez a kampányidőszak, mint az eddigiek, hiszen a vírus miatt elmaradnak a rendezvények, nehezebb találkozni az emberekkel. Aggódik emiatt?

– Azt hiszem, nincs miért aggódnom. A kampány számunkra nem most kezdődött, hanem azóta folyik, hogy a lakosság engem választott meg a község élére, megbízott ezzel a megtisztelő feladattal. Illetve nem is annyira feladatnak, mint inkább szolgálatnak érzem ezt a munkát, amit örömmel, jó kedvvel végzek. Eddig is az emberekért dolgoztunk, hogy számukra jobb életfeltételeket teremtsünk, és ez a cél vezérel a továbbiakban is. Nekem nem a funkció a fontos, hanem az emberek elismerése.

Hozzászólások