A hétvégén zajlott Torján a Septemberfestre keresztelt kétnapos rendezvény, ami gyakorlatilag a falunapokat födi, kiegészülve az évek óta rendszeresen megrendezett nemzetközi főzőversennyel.
Aszfaltúton a templomba
Torján szokássá vált, hogy a rendezvény nem csak a szórakozásról szól, hanem a községháza munkáját is számba veszik, hivatalosítják. Így míg tavaly a Bálványosfürdőt kiszolgáló ülepítőállomást és a karatnai óvodát, a koronavírus előtti időszakban pedig hidat avattak, idén két útszakasznál történt szalagvágás, először a karatnai falurészen vették át az aszfaltozott utat. Ez a szakasz az említett falurészen található római katolikus templom előtt halad el, és két pontban is becsatlakozik a 11C számú országútba. Az egyik kereszteződés a II. János Pál pápa emlékére állított keresztnél található, a másik csomópont szinte a községházával szemben. Az avatószalagot Daragus Attila polgármester, Luka Medárd alpolgármester, Fejér László Ödön szenátor, Gál Károly képviselő és a kivitelező cég képviselője vágta el, áldást Timár Zoltán plébános mondott. A torjai elöljáró köszönetét tolmácsolta a szenátornak és képviselőnek azért, hogy pénzt lobbiznak a községnek, majd kifejtette: céljuk az volt, hogy a község összes templomát aszfaltúton lehessen megközelíteni. Ezek egyébként a legforgalmasabb utcáknak számítanak a nagyközségben, a nyomvonalakon találhatók többek között az iskolák és az óvodák is.
Innen a meghívottak a futásfalvi útra vonultak, hiszen Torja és Csernáton között is sikerült leaszfaltozni a két községet összekötő földutat. Itt a szalagvágáshoz Bod Péter szülőfalujának elöljárója, Rákosi Árpád is társult, mind Daragus, mind Csernáton polgármestere hangsúlyozta: az út most már fizikailag is összeköti a két települést, és kölcsönös támogatásukról biztosították egymást.
Újszülöttek megáldása, díjazás és nagykorúsítás
A községházához visszatérve megáldották az újszülötteket az Életfánál. Torja polgármestere köszöntötte azokat a szülőket és gyerekeket, akik az elmúlt egy évben hozzájárultak a község létszámának a gyarapodásához. „Miért fontos ez számunkra? Mi dolgozunk, termelünk, építjük ezt a települést, de kell egy jövő nemzedék, amely ezt továbbviszi, tovább tudja fejleszteni. Rég elkezdtük a neveket felhelyezni az Életfára, amikor az első nevek felkerültek, akkor ültettem ezt a fenyőt. Tizennyolc év telt el, azóta a csemete is fává cseperedett” – mondotta Daragus Attila. A kis torjaiakra Timár Zoltán plébános és Egyed László Levente parókus lelkipásztor mondott áldást, majd elkészült a csoportkép, amit rövid időn belül kinyomtatva és berámázva át is adtak a jelenlévőknek.
A nagykorúsítási ünnepség a kultúrotthonban zajlott, ezen közreműködött a kézdivásárhelyi Tanulók Klubjának a mazsorettcsoportja is Kis Katalin igazgatónő vezérletével.
A nagykorúsítás előtt első alkalommal díjazták a rendezett portákat is, idén Buza László, Fejér Emília, Torzsa Ibolya és Daczó Albert vehette át a díjat. „Ez nem azt jelenti, hogy nincs más szép porta, hanem minden évben 4–5-öt választunk ki” – részletezte Daragus, aki ezen kívül Torjáért-elismerésben részesítette Fejér László Ödön szenátort és Gál Károly erdővidéki képviselőt. Ez utóbbi felvállalta, hogy pénzt teremt elő a futásfalvi kegytemplom felújításához, Fejér László pedig mindig szívén viselte Torja ügyeit – magyarázta a polgármester. Emlékplakettet kaptak még Csokonyavisonta, Bálványos, Beregsurány, Kistarcsa és Gádoros küldöttei, akik mindig jelen vannak a torjai rendezvényeken. Szintén elismerést kaptak a Torjai Ifjúsági Szervezet és a Bálványos Fiai Hagyományőrző Egyesület tagjai is, akik minden közösségi rendezvény színvonalának az emeléshez hozzá járulnak.
Érdekes színfolt volt vitéz Komlósi Mihály 97 éves édesanyjának, özv. vitéz nemzetes Komlósi Venczelné kitüntetése, ő azért kapta a díjat, hogy a nemzetközi főzőverseny zsűritagját ennyi idősen elkísérte a Bács-Kiskun megyei Hajósról. „Magyarország nagyon szereti Erdélyt. Erdélynél nincs szebb hely a világon” – mondta az idős hölgy. Daragus Attila is díjat kapott vitéz Komlósi Mihálytól: a Vitézi Rend Kulturális parancsnoka gasztronómiáért érdemrendet nyújtott át. A díjak kiosztását követően nagykorúsítási ünnepséget tartottak, Daragus Attila, Luka Medárd és Kerekes Tibor jegyző 45 fiatalnak adott át emléklapot.
Óriáspuliszka és főzőverseny
Az események egymást követték sorban, a nagykorúsítási ünnepséggel egy időben már begyújtottak az üstök alá, 11 romániai és magyarországi csapat mérte össze gasztronómiai tudását, így Gádoros, Eger, Beregsurány, Kistarcsa, Csokonyavisonta, a torjai gazdasszonyok, a Torjai Ifjúsági Szervezet, a Katrosa Vadászegyesület, a torjai juhászok, Molnár Ede és csapata és Kistarcsa II. A Komlósi Mihályból, Daragus Attilából és Bene Lászlóból álló zsűri több mindent díjazott, így az asztalterítést, az étkek ízét, különlegességét, a főétel és a desszert társítását, és természetesen senki sem távozott oklevél nélkül.
Különlegességek is készültek, így például palócleves bográcsban, bakonyi betyár ragú, tejszínes kecske hagymás sztrapacskával, de a zsűri szerint egyszerűsége mellett is nagyon finomra sikeredett a sós vízben főzött bárány, amivel a torjai juhászok rukkoltak elő.
A főzőversennyel párhuzamosan a világrekorder székely feltűrt puliszka egy „parányi”, hatvan méteres szelete is elkészült, mondani sem kell, hogy percek alatt elfogyott.
Vasárnap Mária-búcsút tartottak, ugyanakkor az Auto Crono szervezésében megtartották a tunningolt autók kiállítását is a sportpályán. Ezekre, illetve a falunapok további részeire a következő Torjai Körképben térünk vissza.