Hirmondo

Ők maguk voltak a festmények

Ők maguk voltak a festmények

Bonda Anna Mária igazgatóval egyebek mellett a Darkó Jenő Általános Iskola mindennapjairól, karácsonyi készülődésről és tanévszerkezetről beszélgettünk.

Hirdetés
Hirdetés

Az intézményvezető az iskolaelhagyás visszaszorítását célzó Meleg ebéd mindenkinek elnevezésű kísérleti projekt kapcsán megjegyezte, öröm számára, hogy idén a dálnoki iskola is a projekt részét képezi.

„Tavaly-tavalyelőtt nem sikerült bejutnunk, ezért a Diakónia ebédeltetéssel egybekötött délutánioktatás-programját választottuk, amely 30 diáknak biztosított meleg ebédet. Idén is a Diakóniával közös projekttel kezdtük a tanévet, ám, miután ez a projekt is pozitív elbírálásban részesült, az étkeztetést immár minden nebuló számára sikerül biztosítani óvodásoktól a nyolcadikosokig. A Diakónia-projekt délutáni oktatás része természetesen folytatódik, de már meleg ebéd nélkül.”

Az adventi készülődés is az iskolai hétköznapok fontos részét képezi a dálnoki tanintézményben. „Évről évre adventi koszorúkat készítünk diákjainkkal. A kisebbek szülei is bekapcsolódnak a tevékenységbe, míg a felsősök osztályfőnökeikkel készítik el a koszorúkat.”

Idősek napjára is készültek a korábbi évekhez hasonlóan. „Karácsonyi köszöntőkkel kedveskedtünk a szépkorúaknak, közben a karácsonyi műsorok előkészítése is folyamatban van. A felső tagozat közös színdarabot mutat be magyartanáruk felkészítésével, a kicsik meg osztályonként készülnek karácsony témájú produkcióikkal. Az előadást az utolsó tanítási napon, december 23-án mutatják be lehetőség szerint a kultúrotthonban vagy az iskolában.”

A közelmúltban az óvodások részt vettek a sepsiszentgyörgyi Hófehérke Napközi Otthon által szervezett, Te magad légy a festmény! elnevezésű versenyen. „A cél a festmények valóságban való megelevenítése mellett a kreativitás ösztönzése, a festészet mint művészet iránti érdeklődés növelése volt. Az óvónők feladata volt a gyerekek által megszemélyesíthető festmények kiválasztása, majd egy héten át a megvalósításon dolgoztak a kicsikkel, akik közben a művészekről és a kiválasztott képekről rengeteg ismeretet szereztek. Érdemes a végső produktumokat megtekinteni tanintézményünk Facebook-oldalán, hiszen úgy vélem, a végeredmények döbbenetesen jól sikerültek” – jegyezte meg.

Az igazgató az új tanévszerkezetről is kifejtette véleményét lapunknak. „A gyerekek zömének fel sem tűnt a »töredezettség«, hogy egy modul véget ért, és el is kezdődött a következő. Lehet az, hogy nem lesz a korábban megszokott félév végi lezárás, feltűnik nekik, de az oktatási-nevelési tevékenységben nincs semmiféle változás. A fejezetek lezárásaként jegyet, illetve minősítést kapnak diákjaink, és elvégzik a számításokat, hogy »hányasra állnak« éppen” – vélte.

Hozzászólások