Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy törvénymódosítással számottevően csökkentették a perindítási illetéket, hogy segítsék a tisztázatlan helyzetek rendezését.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Az egyeztetés során az a döntés született, hogy kezdődjön el az oktatás. Az igazgatók is egyetértettek ezzal, és nekem is ez a véleményem. Feltérképeztük azokat a problémákat, amiket meg kell oldani a gyerekek biztonsága érdekében” – magyarázta a nem könnyű helyzet elé állított Bokor Tibor polgármester.
Az intézményvezetők szerint megvan a szükséges forrásuk a fertőtlenítőszerek vásárlására, viszont kiderült, akad néhány intézmény, ahol plexitáblákat kell felszereljenek a diákok „elkülönítése” érdekében. Ezt az önkormányzat vásárolja meg saját büdzséből – részletezte Bokor Tibor. „A maszkokra is rákérdeztem, az igazgatók azt mondták, azt a gyerekeknek otthonról kell vignniük. Van egy kormányrendelet, amelynek alapján pályázni tudunk a tanügyminisztériumnál, és maszkokat is vásárolhat az önkormányzat a gyerekeknek, illetve legtöbb 200 euró értékben táblagépeket, de várjuk a kiírás pontos feltételeit” – tette hozzá az elöljáró, elmondva: az intézményvezetők egyelőre azt nem tudják, hogy hány gyerek lesz, akit a szülő nem enged iskolába; ezt a törvénykezés megengedi számukra.
Megkerestük Bejan Andrást, a Nagy Mózes Elméleti Líceum igazgatóját is, hogy mondja el a véleményét. „Szeptember 14-ig előkészítünk mindent, amit az intézkedések előírnak. Nem kevés gondot kell orvosolni, és az idő is meglehetősen rövid, de az önkormányzat nyújtotta segítséggel boldogulunk. Az osztálytermeket úgy alakítjuk ki, hogy az előírásokat tudjuk betartani. Fontos megoldandó kérdés a tanárok egészségügyi védelme, hiszen nélkülük nincs oktatás. Több tanárit alakítunk ki, hogy elkerüljük a zsúfoltságot. Ugyanakkor a 0–4. osztályosok a hátsó épületben lesznek, külön kapun járnak be, külön udvaron játszanak. Az 5–8. osztályosok a B épületben tartózkodnak, a kapun lesz a bejárásuk, míg a 9–12. osztályosok a fő bejáraton jönnek be az iskolába. Ezt muszáj volt így megoldani, hogy elkerüljük a reggeli zsúfoltságot. A kisegítő személyzet tevékenységét is átszerveztük, hogy a 750 gyerek biztonságban tudjon iskolába járni” – fejtette ki az igazgató. Elmondta: minden bizonnyal lesznek olyan szülők, akik ilyen vagy olyan betegség miatt nem engedik majd iskolába a gyerekeket; nekik orvosi igazolással kell alátámasztniuk döntésüket. A tantermekben kamerák vannak, az otthon maradt gyermekek is követhetik, hogy mi történik az iskolában. „Ilyenkor van autonómiája az iskolavezetőknek, a döntés a mi kezünkben van. De ugyanakkor a felelősség is minket terhel. Az iskolákat, de ugyanakkor a szülőket is. Ha valaki betegen iskolába küldi a gyerekét, akkor mi be kell zárjuk az iskolát. Hogy az oktatás működjön, egészséges diákokra van szükség, de ugyanakkor felelősségteljes szülőkre és pedagógusokra is. Ebben a furcsa világban csak így lehet oktatási intézményt működtetni” – summázott, hozzátéve: nem lesz könnyű maszkkal tanítani és tanulni, de ezt írja elő az egészségügyi minisztérium. „Remélem, hamar lecseng” – vélekedett.
Gondoltak az ingázó diákokra is. Az iskolabusz, ami a tanulókat hozza, üzembe lesz állítva, viszont egyszerre 8-10 diákot fog szállítani; az önkormányzat kisbuszát is bevonják. „Amit nem lehet megoldani, az az eltérő időpontokban kezdődő oktatás. Hetven tanár és több száz diák időbeosztását nem lehet összehangolni, ez egyszerűen kivitelezhetetlen. Az oktatás 8-kor kezdődik, lesznek a szünetek, nem marad el a szellőztetés, a fertőtlenítés sem. Ez a legtöbb, amit meg tudunk tenni” – mondta Bejan András.