Bábuégetés nélkül is elűzték a telet Kézdivásárhelyről
Téltemetésnek indult, végül parádés lakodalom kerekedett belőle. Ha a bábuégetés el is maradt, a farsangot annak rendje és módja szerint behúzták Kézdivásárhelyen is.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Az idei év tavaszi hulladékgyűjtési akcióját megelőzően már takarításba kezdtünk, ezt februárban végeztük, március elején a havazós időjárás beleszólt, de folytatjuk, seprűsgépes takarítást végzünk. Idén március 25-én megszervezzük az első nagy szelektívhulladék-gyűjtő kampányunkat is” – tudtuk meg Zonda Balázstól, a kézdivásárhelyi tanács tulajdonában lévő cég igazgatójától.
A hulladékgazdálkodási vállalat vezetője elmondta: ezzel egyidőben Kézdivásárhelyen első alkalommal szerveznek üveggyűjtési kampányt. „A már megszokott két helyen, az egykori Székely Katonanevelde előtti téren, illetve a Kicsid Gábor Sportcsarnok közelségében lesznek gyűjtőpontjaink. A régi kaszárnyánál folyó munkálatok miatt a lakókat nem a megszokott helyen, hanem egy kicsit odébb, a parkoló irányában tudjuk fogadni. A megszokott módon kiszállítjuk a mérőeszközöket és a gyűjtőedényeket, és ezen a két ponton fog zajlani az Üvegszüret névre keresztelt kampányunk is. Ennek kapcsán minden leadott öt kilogramm üveg után egy palack sört adunk ajándékba. Az akció során befőttes- boros- vagy üdítősüvegeket fogadnak el munkatársaink, sajnos, síküveget nincs módunkban elfogadni” – magyarázta a cégvezető, hozzátéve, hogy bármilyen háztartási, szelektíven gyűjtött hulladékot le lehet adni, annak értékét a következő havi számlán kompenzálják. „Elektromos hulladékot, pillepalackot, elhasznált étolajat, alumínium csomagolóanyagokat egyaránt le lehet adni” – tudtuk meg. Síküveget is bevesznek – válaszolta kérdésünkre – viszont az a lerakóba kerül, a köbméterenkénti tárolási költség pedig 170 lej.
A cég tavaly indított el egy új szolgáltatást, nagyméretű zsákokat, ún. big bag-eket biztosítanak azok számára, akik építkezési hulladéktól akarnak civilizált módon megszabadulni. „A szolgáltatás olyan kisebb háztartások számára szól, akik valamilyen felújítást végeznek, és nincs lehetőségük elszállítani a törmeléket. Ha nincs szükségük egy nagyobb méretű konténerre, akkor ezer literes zsákokat vásárolhatnak. A tavalyi tapasztalataink alapján örömmel mondhatom, hogy bár a kezdeményezésünk május környékén startolt, az első száz zsák elfogyott, van igény rá, továbbra is állunk a lakásfelújításba vágók rendelkezésére” – fejtette ki. Ez azért is fontos – nyomatékosított Zonda Balázs –, hogy a törmelék ne a háztartási hulladék közé kerüljön és a lerakóban végezze, mert azzal növelné a város hulladékmennyiségét, pluszköltséget generálva a Gosp-Com-nak, amely a végső számlát állja, de a költség a lakossági számlákon is megjelenik.
Újrahasznosítási problémák
Bár az Európai Unió és azon belül Románia arra törekszik, hogy minél több újrahasznosítható anyagot visszafordítsanak a gazdasági körforgásba, a rendszer sehol nem eléggé kiforrott. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság „Hozzáférés a másodnyersanyagokhoz” tanulmánya szerint az üveggyűjtési rendszer egészen egyszerű – az összegyűjtött üveg nagy része csomagolóanyag (használt üvegedények), kis mennyiség származik építési hulladékból (síküveg). Az Unió tagállamaiban az üvegedényeknek átlagosan 65%-át gyűjtik össze újrahasznosításra; 2008-ban Európában (ideértve Norvégiát, Svájcot és Törökországot is) közel 11,5 millió tonna üveg csomagolóanyagot gyűjtöttek össze. Az üveg újrahasznosítása terén a kihívást a fennmaradó hétmillió tonnányi piacra került üveg újrahasznosítása jelenti. A síküveg és az elhasználódott járművekből származó üveg összegyűjtési és újrahasznosítási rendszerei még nem eléggé kiforrottak, így ez az értékes anyagforrás továbbra is inkább környezetterhelést jelent.
A műanyaghulladék a hulladéklerakókban felhalmozott összes szilárd hulladék mintegy 25%-át teszi ki. Mivel a műanyagok igen ellenállóak, a lebomlási folyamat a hulladéklerakóban való elhelyezéstől számítva nagyon hosszú ideig tart. A káros kibocsátások miatt a műanyagok energiatermelési célú elégetése csak ellenőrzött körülmények között, megfelelő létesítményekben történhet.
Az interneten keresgélve kiderült, hogy valóban kevés cég rendelkezik azzal a technológiával, amely a síküveg újrahasznosítását lehetővé teszi, pedig ebből is rengeteg kerül, miután a lakosság jelentős része hőszigetelt nyílászárókra cseréli le a régieket. Magyarországon a Széchenyi-terv révén támogatott Re-Glass cég foglalkozik a régi ablaktáblák újrahasznosításával, a feldolgozáshoz két technológia-sorral, és az elődaráláshoz szükséges homlokrakodókra elhelyezett elődarálókkal rendelkeznek.