Amint arról már röviden hírt adtunk, zajlik a teszttermelés a kézdivásárhelyi tejüzemben, amely az egyes számú ipari parkban található. A helyi és olaszországi erők dobozos és zacskós tej, tejszín, vaj és fagylaltpor gyártására „fogták be” az ultramodern, több millió euróba kerülő gépsort.
A Kézdi Lacto Coop szövetkezet 2016 első felében alakult Fejér László Ödön RMDSZ-es szenátor kezdeményezésére, aki azt követőn lépett ez ügyben, hogy akkoriban a Covalact bejelentette: tovább nem vásárolja fel a helyi gazdáktól a tejet. A szenátor a döntést követően több gyűlést hívott össze a kézdivásárhelyi inkubátorházba, és nagy vesződések árán sikerült meggyőzze a gazdákat: érdemes saját kezükbe vegyék a sorsukat. Ennek az lett az első kézzelfogható eredménye, hogy a felsőháromszékiek társultak a keresztúri testvérszövetkezettel, ott kezdődött meg Kézdi márkanévvel a különböző termékek gyártása, viszont az egyértelmű volt, hogy logisztikai és költséghatékonysági szempontok miatt szükség van egy háromszéki feldolgozóra is. 2016. május 25-én a kézdialmási kultúrotthonban megszervezett nagygyűlésen egyébként alkalom nyílt mindenki számára, hogy megkóstolja a Kézdi tejtermékeket.
Onnan mondhatni begyorsultak a dolgok: a szövetkezet – akkor még az ozsdolai Nagy Károly elnök vezette – sikeresen pályázott az Európai Uniónál, támogatást kaptak a magyar államtól is, a kézdivásárhelyi önkormányzat pedig rendelkezésükre bocsátotta az egyik csarnokot az ipari parkban, amelyet az üzem szükségleteinek megfelelően átalakítottak, saját ülepítőrendszerrel is elláttak, majd a koronavírus-járvány alatt egy olaszországi szakcég megkezdte a szükséges berendezések leszállítását. A szövetkezet taglétszáma pedig „hízott”, ugyanis belépett társként a Haller Zoltán szászhermányi vállalkozó által vezetett Román Pirostarka Szövetség is, így kétségtelen, hogy most már a szükséges nyersanyag is biztosítva van az üzem számára.
A berendezések nem jöttek a megfelelő ütemben, hiszen a Covid-időszak alatt hol egyik, hol másik ország zárta le a határait, a gyártás is lassabban ment a kellettnél. Az olasz cég most már összeszerelte a rendkívül komplex gépezetet, múlt pénteken pedig megkezdődött a próbaüzem, azt követően, hogy egy nappal korábban vízzel letesztelték az első rendszert. A gépek finomhangolását az olaszok végezték, ugyanis a számítógép által vezérelt rendszer nagyon bonyolult, viszont ha be van állítva, mondhatni gombnyomásra működik.
Jelen voltak az első munkások is, akik dobozokat hajtogattak, majd a gyártósorról lejövő, pasztörizált, tartós tejet tartalmazó dobozokat pakolták beléjük. A raktárba való eldobozolásnak oka van: a terméken tartóssági tesztet végeznek, hogy kiderüljön, a jótállási időszak végéig rendben lesznek-e. A történelminek is mondható eseményen jelen lévő Fejér László kifejtette: a gondoktól nem szabadultak meg végleg, nagyméretű papírhiány van az elszállt energiaárak és az ukrajnai háború miatt, így a csomagolóanyagok beszerzésénél is várakozási idő van.
Amint minden a helyére kerül, a termékek tesztelése is megtörtént, akkor gőzerővel beindítják a termelést, ami a gazdáknak jövedelmi forrást és új munkahelyeket fog jelenteni.