Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A részvételi költségvetés nem új találmány, számos romániai városban jól működik már, a kézdivásárhelyi első kiadása is nagy népszerűségnek örvendett. A lényege, hogy ha a lakók által tett javaslat nyer, az anyagiakat és a kivitelezést az önkormányzat vállalja magára.
A szabályzat szerint a helyi tanács minden évben elfogad egy keretösszeget a beruházásoknál, amelyet magánszemélyek vagy egyesületek pályázhatnak meg. Továbbá a részvételi költségvetés olyan kezdeményezéseket foglalhat magába, amelyek a lakóktól jönnek, és nem képezik az önkormányzat beruházási tervének a részét. A részvételi költségvetés emellett egy lehetőség arra, hogy bármelyik 18. életévét betöltő lakos kezdeményezőként szubjektíven, de a közérdeket képviselve tegyen le javaslatokat a hivatal asztalára. A kezdeményező azonban nem csak javasol, hanem költségvetéssel és látványtervvel ellátott pályázatot kell leadnia, világossá kell tennie, hová, miként akarja megvalósítani, mi célt szolgál a pályázata, és milyen pozitív hatással lesz a város életére. Ezután a pályázat egy szűrésen megy át, amely révén kiderül, hogy jogilag és technikailag kivitelezhető-e.
Összesen hat kategóriában lehet javaslatot benyújtani: utcai infrastruktúra fejlesztése (sétányok, járdák, terek és gyalogosövezetek); közterületek rendezése (köztéri bútorzat); zöldövezetek, játszóterek rendezése (köztéri bútorzat, közvilágítás stb.); mobilitás, akadálymentesítés és biztonságos közlekedés (közlekedést szolgáló utak javítása, hozzáférhetőség növelése fogyatékkal élők számára, videós megfigyelő rendszerek stb.); oktatási és kulturális infrastruktúra; Smart City, digitális város.
Egy kategóriában egy személy csak egy javaslatot nyújthat be a részvételi költségvetés online felületén. Amint az ötletgazda a pályázatot benyújtotta, együtt fog dolgozni az önkormányzat felelősével. Ha egy pályázat átment a szűrőn, felkerül a bp.kezdi.ro felületre, ahol a lakosság szavazhat rá. Csak a lakók által leadott szavazatok számítanak, és a legtöbb voksot kapó projektek kerülnek be a költségvetésbe. A nyertes projekt(ek) szerzőjével folyamatos kommunikáció történik a kivitelezés végéig. Az idei kézdivásárhelyi költségvetésben 100.000 lej különítettek el, egy projektre maximálisan 50.000 lej kérhető, de támogató – szponzoráció gyanánt – tehet még hozzá pénzt, ezt szponzorszerződéssel kell eljuttatnia az önkormányzathoz.
A felület kétnyelvű, és hétfőtől, november 1-től már le lehet adni a pályázatokat, azaz feltölteni a bp.kezdi.ro oldalra. A projektek benyújtása november 1–30. között történik, az ellenőrzésre december 1–15. között kerül sor, szavazni 2021. december 16. – 2022. január 10. között lehet, a kivitelezés pedig 2022. január 16-tól kezdődhet. Egyéb információkat a bp.kezdi.ro oldalon találnak.