Hirmondo

Újoncok a falu élén

Újoncok a falu élén

A szeptember végi helyi választások eredményeként Lemhényt új polgármester vezeti az elkövetkező mandátumban. A több mint két évtized orvosasszisztensi tevékenység után az önkormányzati munkára átnyergelt Jénáki Csongorral terveiről beszélgettünk.

– Legutóbbi beszélgetésünkkor nem tartotta hátránynak, hogy eddig nem volt ismert közéleti szereplőkén, és ez bevált, hiszen azóta nemcsak az előválasztáson, hanem a helyhatósági választáson is bizalmat szavaztak önnek a helyiek. Említette akkor, hogy folytatná az elődje által elindított projekteket.

– Valóban. Reményeim szerint jövő év elején aláírjuk a szerződést a kivitelezővel és hozzáláthatunk a PNDL2 nevet viselő országos fejlesztési programban nyertes pályázatunk megvalósításához, nevezetesen három alsólemhényi utcát újítanánk fel, továbbá a felsőlemhényi, 2B jelzésű községi utat korszerűsítenénk. Ez mintegy öt kilométer út aszfaltozását és rehabilitálását jelenti. A Szent Mihály-hegyi műemlék templom felújítása folyamatban van, annak jövő novemberig kell elkészülnie. Közben megyei pályázatból újítjuk fel a tanács épületében található orvosi rendelőt, illetve a felsőlemhényi kultúrotthont, továbbá tavasz óta dolgoznak az alsólemhényi iskola felújításán. Ez utóbbi munkálatot a helyi önkormányzat finanszírozza. A központban felújítanánk a járdákat, illetve, amíg az időjárás engedi, apróbb munkálatokat végzünk el. Megemlíteném még, hogy az Angustia–LEADER csoportnál megmaradt pénzek leosztása folytán 12 ezer euróra pályázhatunk, a közeljövőben döntjük el, hogy mit vásárolnánk ebből. Emellett, amennyiben jövőben újraindulna a PNDL3 nevű fejlesztési program, fontolóra vesszük a szennyvízcsatorna és a gázhálózat bővítését.

Hirdetés
Hirdetés

– Az iskola felújítása nem halad zökkenőmentesen. Miután a tetőcsere közben a padlás és több osztályterem is beázott, a szigeteléskor elmulasztották felszerelni az ablakpárkányokat…

– A munka szakaszonként zajlik. Az egyes munkaszakaszok elvégzését dokumentáljuk, ellenőrizzük, majd ennek függvényében fizetünk a kivitelezőnek. A hibájuk nyomán keletkezett károkat természetesen kijavítják. A párkányok megérkeztek, most ezek felszerelése következik. Emellett prioritás számunkra az épület fűtését szolgáló tűzifa számára egy lefödést készíteni, hiszen a folytatásban a maradék belső munkákat akár télvíz idején is zavartalanul végezhetik. Ígéretük szerint februárig végeznek a felújítással.

– Az előválasztások előtt hangsúlyozta, megválasztása esetén javítana a lakossággal való kommunikáción, ahogy azt is, hogy ön számára Lemhény egységes, bár érezhető egy törés Alsó- és Felsőlemhény között. Mi ön szerint a megoldás?

– Az említett törést a régi idők beidegződésének nevezném. Úgy vélem, azonban, ez a „szakadék” egyre kisebb. A megoldás szerintem a megfelelő kommunikáció. Szeretném, hogy mindaz, ami a tanácsnál történik, a különféle projektek, illetve azok munkafolyamata átlátható legyen a lakosság számára. Ellenkező esetben csak azt látják, hogy mondjuk, elkezdünk valamit, ami aztán adott esetben nem valósul meg, azonban a kudarc okát nem ismerik. Így azonban végigkövethetnék az egyes folyamatokat. Ennek érdekében a helyi önkormányzat honlapját korszerűsítenénk, illetve Facebook-oldalt is létrehoznánk, hiszen a járvány miatt a választásokat megelőzően is az online kampányra tevődött a hangsúly, és akkor bebizonyosodott, hogy így nagyon sok ember elérhető. Emellett egy miniújságban is gondolkodom, amelyet év végén kapna kézhez a lakosság, amelyben az adott év megvalósításai mellett a következő év tervei is szerepelnének. Emellett nyitott vagyok, bárki ügyes-bajos dolgait meghallgatom. Azt is ígértem, hogy személyesen szóba állok a lakosokkal, ezt a járványhelyzetben leginkább szabadtéri utcagyűlések formájában látom megvalósíthatónak, amelyről természetesen időben értesítjük az egyes utcák lakóit.

– Mikorra várható a fentiek megvalósítása?

– Egyelőre a lakosság türelmét kérem, hiszen mindössze három hete vagyok tisztségben, most próbálom átlátni a dolgokat. Korábban említettem az apróbb munkálatokat, amint az erőgépünket megjavítjuk, ha az időjárás engedi, a mezei utakat egyengetnénk el, tönkrement utakat porondoznánk, ahogy a templom mellett létesített parkolót is, majd mindezeket törtkővel szórnánk meg.

– Miklós István alpolgármester ugyancsak újonc a helyi önkormányzatban. Ki segíti önöket az önkormányzati munkában?

– Lukács Róbert községmenedzser, korábbi polgármester mellettem áll, így hamar tiszta képet kapok a dolgok állásáról, menetéről, és tapasztalatának köszönhetően ebben az átmeneti időszakban is gördülékenyen megy tovább a munka. A tanácsosi testület felfrissült, a tapasztalt tagok mellett sok fiatal érkezett, úgy érzem, egy jó csapatot alkotunk, és bízom benne, hogy a tapasztalat és a lendület előmozdítja a település szekerét a fejlődés útján.

– Miért esett Miklós Istvánra a választás?

– Ennek két oka van. Egyrészt íratlan szabály, hogy amennyiben a polgármester alsólemhényi, a segédje felsőlemhényi legyen, az emberek ezt elvárják. Emellett az előválasztáson második helyen végzett, emiatt úgy vélem, őt illeti meg a tisztség. Hogy nem csak én látom így, az is bizonyítja, hogy az alpolgármester-választáson a tanácsosok egyöntetűen megszavazták őt.

– Az előválasztásokat megelőzően hangsúlyozta, felpezsdítené a kulturális életet is a faluban. Hogyan?

– A felsőlemhényi kultúrotthont Gál Mihály tanácsos vezeti, és hamarosan a felújítás alatt álló alsólemhényi kultúrházat is rábízzuk valamelyik fiatal tanácsosra. Az ő feladatuk lesz az ott szervezendő tevékenységek, események irányítása. Emellett az ifjúsági életet is felpezsdítenénk. Nyitottak vagyunk az együttműködésre a helyi Kézdiszéki Ifjúsági Szervezettel (KISZ), ahogy a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet (KVISZ) támogatására is számítunk. Van egy fiatal néptánccsoport a faluban, amelyet szívesen támogatunk, ám ez kizárólag pályázat útján lehetséges. Szeretném, ha a helyi fiatalok számára mindazon lehetőségek megadatnának, amelyek annak idején az én nemzedékem számára hiányoztak. A KISZ-t továbbra is támogatjuk, például az iskola szomszédságában található, jelenleg felújítás alatt álló épületet bérbe adtuk nekik, ahová a munkálatok befejezése után a világháborús gyűjteményt költöztetik. Emellett, amennyiben igény lenne rá, más településekhez hasonlóan, létrehozhatnánk a szebbik nem képviselői számára egy helyi szervezetet is az RMDSZ Női Szervezete égisze alatt.

– Hogyan vélekedik a közelgő parlamenti választásokról?

– Sokszor bizonyítottuk: vitáink dacára egymásra vagyunk utalva, sokfélék vagyunk, mégis összetartozunk. Amikor baj van, összezárunk, ha támadás ér, csak magunkra számíthatunk. Amikor nehéz időket élünk, összefogunk. Támadások és a járvány közepette vagyunk – nehéz idők ezek. Ezért ismét összefogtunk, mert erős önkormányzatok, erős megyei tanácsok csak erős és hangsúlyos parlamenti képviselettel működhetnek – ez a tétje a december 6-i választásnak!

Lemhény tanácsosai

Gál Csaba, Gál László, Gál Mihály, Fábián István, Zsigmond Zoltán, Lukács Botond, Hella Csaba, Kovács Domokos, Miklós István, Pál Zoltán (mind RMDSZ), Lukács István (független)

Mindent a faluért

Miklós István (képünkön) alpolgármester 1980. február 1-én született. A felsőlemhényi általános iskola elvégzése után a Gábor Áron Szakközépiskolában folytatta tanulmányait elektrotechnika szakon. Nős, egy tizennyolc éves fiú édesapja, legutóbb kamionsofőrként dolgozott. „Bár a falu életében mindig aktívan részt vettem, eddig nem voltam ismert közéleti szereplőként. Mivel úgy véltem, vannak olyan dolgok, amelyeken tudnék javítani, négy éve is indultam a helyi választásokon, akkor sikertelenül, ám most rám mosolygott a szerencse. Célom minden tőlem telhetőt megtenni a falu előmenetele érdekében”, nyilatkozta lapunknak.

Hozzászólások