Múlt hétvégén, pénteken a kovásznai oktatás írásos említésének 440. évfordulóját, valamint a kovásznai középiskolai képzés elindításnak 60. évfordulóját ünnepelték a Kőrösi Csoma Sándor Líceumban ( KCSSL).
A fennkölt ünnepségen, amin az iskola diákjai és tanárai mellett részt vettek a tanintézmény egykori tanárai és diákjai is, Becsek Éva iskolaigazgató szólt az egybegyűltekhez.
– Nem tudom, 1958-ban felsejlett-e az iskolaépítő, az igazgató, a rajztanár vagy éppen a kisdiák előtt az évtizedekkel későbbi jövő. Gondolt-e arra valamelyikük, meddig és hogyan marad fenn az akkor vadonatúj, festékszagú iskola. Milyen tanintézmény keletkezik a falai között? – vetette fel a gondolatot az iskolaigazgató.
Szívből, közös céllal
Becsek Éva hangsúlyozta, hogy a jelenlegi pedagógusok munkája is csapatmunka, és fontos, hogy meglegyen az összhang, mindenki szívből és közös céllal végezze a dolgát. Ám a csapat nem csak a csapatszellemtől jó, hanem attól, ha tagjai mindnyájan elhivatott és avatott mesterei a szakmájuknak.
– Fontos olyan hellyé tenni az iskolát, ahová a tanuló és a tanár nap mint nap szívesen jön, mert ahogy a bölcs mondás tartja: minden gyermek megérdemel egy elégedett pedagógust – mondta az iskolaigazgató, aki egyúttal köszönetet mondott a nyugdíjas kollégáknak is, amiért hittel, lelkesedéssel végigdolgozták az évtizedeket, a nagy ívű pályájukat.
Kiss Imre főtanfelügyelő beszédében az iskola névadójának, Kőrösi Csoma Sándornak az életútját taglalta, majd kiemelte, hogy a kovásznai líceumra igaz a mondás, miszerint a név kötelez, hiszen a Kőrösi Csoma Sándor Líceumban keresztény hitet, tiszteletet és becsületet is nevelnek a diákokba.
Gyerő József kovásznai polgármester arról beszélt, hogy a kovásznaiak büszkén és hálás szívvel hajtanak fejet az alapítók előtt, akik a zaklatott történelmi időkben felismerték az oktatás fontosságát, és a tudás terjesztésének, átadásának feladatát tűzték ki életcélul maguk előtt.
A polgármester a helyi közösség nevében köszönetet mondott a kortárs pedagógusoknak is:
– Kívánom, hogy a kovásznai oktatási intézményeink az elkövetkezőkben is sikerrel birkózzanak meg a 21. század társadalmainak változó, szinte naponta megújuló oktatási-nevelési igényeivel. Adyval szólva, hallják meg az „új idők új dalait”, haladjanak a korral. Legyenek képesek átadni diákjaiknak értékes útravalókent a „naprakész, azonnal alkalmazható” tudást, valós élet- és munkaszemléletet, kreativitást. Neveljék gyerekeinket kritikusan gondolkodó, értő, mindig fejlődni kész ifjakká, hogy azok a jövő sikeres felnőttjeivé válhassanak, mert egyedül a bölcsesség emelheti honunkat magasabb szintre és semmi egyéb” – mondta a polgármester, hozzátéve: Hiszem, hogy a kovásznai oktatás a jövőben is beváltja nemes küldetését, és oroszlánrészt vállal a közösségünk erejét meghatározó „kiművelt emberfők sokaságának” kitermelésében.
Az ünnepség keretében a KCSSL nagyrabecsülése jeléül emlékéremmel ajándékozták meg a tanintézmény nyugdíjas pedagógusait.
Ezt követően a Tiszta Szív kórus énekelt, a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad előadása, valamint a diákok műsora következett.
A Kőrösi Csoma Sándor Líceum az alárendeltségébe tartozó intézményekkel együtt 1097 diákot számlál, ami 60-nal több, mint a tavalyi tanévben. Idén természettudomány és filológia osztályok indultak román és magyar nyelven, valamint a szakiskolában pincér szakmát oktatnak románul és szakácsképző van magyar nyelven.
Bútorokkal gazdagodtak
Ugyancsak az elmúlt héten bútorokkal, sportszerekkel és egyéb használati cikkekkel gazdagodott a Kőrösi Csoma Sándor Líceum.
A Mátészalkai Szakképzési Centrum közvetítésével tanulói és tanári iskolabútor-adomány érkezett a hollandiai Nijmegenből, a kamionnyi adományban még sportszerek, több száz liter rizstej és egyéb használati eszközök találhatók. A költségek jelentős részét a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásából fedezték a szervezők.
A Mátészalkai Szakképzési Centrum már több településre továbbított különböző adományokat (Kolozsvár – ruhanemű, Petrozsény, Lupény – tankönyv, Nagykároly – iskolabútor, Beregszász – tankönyvek, iskolabútor, Huszt – varrógépek, szerszámok), amellyel a magyar nyelvű oktatást és szakképzést kívánja támogatni.
Kérdésünkre Rostás János, a Mátészalkai Szakképzési Centrum vezetője elmondta, hogy azért választották Kovásznát az adomány helyszínéül, mert már évek óta jó kapcsolatot ápolnak a városvezetéssel, és fontosnak tartják a határon túli tanintézmények megsegítését. Azt is tudatta, hogy a továbbiakban, legkésőbb jövőben a kovásznai városi kórháznak küldenek adományokat.
Becsek Éva iskolaigazgató kérdésünkre elmondta, a bútorokat szétosztják a KCSSL, az óvoda, az Orbán Balázs Általános Iskola, valamit a csomakőrösi iskola között.
Az igazgató megjegyezte, hogy nagyon jó az adomány, hiszen az elmúlt évben is vásárolt az iskola bútorokat, azonban ilyen volumenű bútorvásárlást nem engedhetett volna meg magának az intézmény. Az igazgató ezúttal meg is köszöni az adományt a támogatóknak. <<