Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Mi a véleménye a nemrég életbe lépett, legújabb tanügyi törvényről általánosságban?
– Az új előírások alapjaiban megreformálnák az oktatási rendszert, többszöri elolvasás után azt mondhatjuk, hogy ez egy előretekintő tervezet, nagyon sok pontban szakít a korábbi hagyományos elképzelésekkel. Az új szabályozások szerint az iskolák önállóbb módon igazíthatják a diákok egyéni érdeklődéséhez a tanrendet – ez mindenképpen támogatandó elképzelés. Pozitívumként emelném ki azt is, hogy a tanagyag beosztásának és az értékelés rendszerének a reformját is tartalmazza, és valós pályaorientációra alapuló továbbtanulást helyez előtérbe.
– Hátrányait is látja az új törvénynek?
– A jogszabály rendelkezéseit annyira lehet alkalmazni, amekkora erőforrásokat rendelünk majd hozzá, és úgy tűnik, hogy eléggé nagy összegeket kell előteremteni a gyakorlatba ültetéshez. Ebből a megközelítésből úgy tűnik, hogy kissé szkeptikus vagyok, hiszen az eddigi törvényeket sem alkalmazták teljes egészükben, főleg azokat a részeket, amelyek működtetése komolyabb anyagi hátteret igényelt.
– Ezzel együtt indokoltnak véli a változtatásokat?
– Úgy gondolom, hogy mindenképpen újításra, szemléletváltásra van szükség, hiszen a 2011-es törvényt már 112-szer módosították. Fontosnak tartom, hogy a kisebbségi oktatás jogainak nem szabad csorbulniuk. A törvényhozóknak arra kell majd figyelniük, hogy megteremtsék azokat a feltételeket, amelyek közepette az anyanyelvű oktatás is zavartalanul működhet. A törvény megvitatása és elfogadása után következik az alkalmazási módszertanok kidolgozása, ezek a dokumentumok részletezik majd a megvalósítás lehetőségeit.
– Elég sok „fegyelmezési botrányról” hallani, kérem, részletezze, hogy az érvényes szabályozás alapján milyen eszköze van a tanárnak a fegyelmezésre? Mi az, amit megtehet, és mi az, amit nem?
– A poroszos iskolában a fegyelmet a tanár abszolút autoritása teremtette meg. Ez a rendszer fokozatosan átalakult, a mai szociális kontextusban előtérbe kerültek az oktatás többi résztvevőjének, a gyereknek és a szülőknek a jogai is. Az oktatáshoz való hozzáférés alapjoggá vált bármelyik gyermek számára. A fegyelem a továbbiakban is alapfeltétele a minőségi iskolának, azonban ennek fenntartását nagyon szigorú törvénykezés szabályozza. Az iskolában folyó oktató-nevelő munkát a tanügyi törvény mellett két alapvető dokumentum határozza meg: az iskolák működési szabályzatának keretmódszertana és a tanulói rendszabályzat. A működési szabályzatot a minisztérium 2022 nyarán felfrissítette, a másik dokumentumot viszont még nem. Ez utóbbi, régebbi előírás részletezi a tanári fegyelmezés eszközeit, melyek az egyéni figyelmeztetéssel kezdődnek, majd folytatódnak a különböző juttatások felfüggesztésével, egy másik osztályba való áthelyezéssel, és végül, a nagyon súlyos kihágások esetén a legsúlyosabb kiszabható szankció a kicsapás.
– Ezen a téren is változás történt.
– Az új működési szabályzat egyik alapelve az oktatás biztosítása minden diák számára, ezért idéntől kicsapással csak a posztliceális oktatásban résztvevők sújthatóak. Így tehát jelen pillanatban nincs teljes összhang a két alapvető törvényi előírás között, de várhatóan a tanulói rendszabályzat átdolgozásával megszűnik ez a joghézag. Hozzátenném azonban, hogy az örömmel végzett, sikeres munka nem csak a külső szabályozókon múlik. A motiváló, bizalmi légkör megteremtésének egyik alapfeltétele a tanár és diák közötti kölcsönös tisztelet, melynek kialakításában és fenntartásában minden szereplőnek ki kell vennie a részét.
Fotó: Kocsis B. János
Szegény tanügy! 32 év alatt sikerült–a sok hozzá nem értő miniszternek–teljesen lezülleszteni a romániai iskola rendszert!