Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A részletekről tudni kell, hogy az állam autónként 1500 lejt biztosít, a különbözetet, vagyis az összeg másik felét az önkormányzatoknak saját költségvetésükből kell kigazdálkodniuk olyan körülmények között, hogy a jelenlegi árak mellett a középületek rezsijének biztosítása is sok helyen nehézséget okoz.
A Helyi Roncsprogram (Rabla Local) néven emlegetett kezdeményezés szerint a helyi önkormányzatok szeptember 23-ától kezdődően hozhatják létre a felhasználói fiókokat, amelyekkel bejelentkeznek a programba, és egy héttel később, azaz a hónap végén már igényelhetik az erre fordítható keretet a Környezetvédelmi Alap (AFM) büdzséjéből.
Három évig nem vásárolhatunk régi autót
Azon magánszemélyek, akik 15 évesnél öregebb személygépkocsit íratnak ki a forgalomból, 3000 lejt kaphatnak a helyi önkormányzattól, anélkül, hogy másik autót volnának kötelesek venni. A helyi roncsprogram párhuzamosan fut két másikkal: a „hagyományos” roncsautó-programmal, amelynek keretében állami támogatás jár új gépkocsi vásárlására, illetve a roncsautó plusz programmal, amelynek célja, hogy elektromos vagy hibrid járművekre cserélődjenek a benzinnel vagy gázolajjal működő autók.
Azon magánszemélyeknek, akik részt szeretnének venni a helyi roncsautó programban, a következő lépéseket kell követniük: romániai lakhellyel kell rendelkezniük, a személygépkocsinak legalább 5 éve az igénylő nevén kell lennie, és az illetékes önkormányzat adózási nyilvántartásában szerepelnie kell, 15 évesnél régebbinek, valamint Euro 3-as vagy alacsonyabb besorolásúnak kell lennie, műszaki szempontból pedig működőképesnek. A kérvényezőnek nem lehet adó- vagy illetékelmaradása, befizetetlen bírsága a helyi vagy az állami költségvetés felé. Ugyanazon személygépkocsit nem használhatja a másik két roncsprogramban, nem lehet jogerősen büntetett környezetvédelmi bűncselekmény miatt. A támogatás kötelezettségekkel is jár: az igénylő vállalja, hogy a pénz kézhezvételét követően három évig nem vásárol Euro 4-es vagy alacsonyabb környezetszennyezési besorolású személygépkocsit.
Van, aki kivár, van, aki hallani sem akar róla
Esztelnek község polgármestere, Salamon Balázs megkeresésünkre úgy nyilatkozott: egyelőre egyetlen személy érdeklődött a lehetőségről az önkormányzatnál. Úgy véli, a jelenlegi költségvetés különben sem engedne meg be nem tervezett kiadásokat a minden bizonnyal nehéz tél előtt, így valószínűleg az első körben kimarad a programból Esztelnek.
Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere szerint az ötlet jó, azonban sok még a nyitott kérdés. Jelenleg az információgyűjtés zajlik, a közlekedési rendőrség adatbázisát kérték ki, hogy kiderüljön, a városban hány autó felelne meg a kritériumoknak, ebből következtethetnének arra, hogy hány igénylésre számíthatnak. Elmondta azt is: mivel az idei büdzsében ez a kiadás nem volt előrelátva, nagyon megkomplikálja a céhes város költségvetés-számítását, a jövő évi büdzséből már könnyebben lehet elkülöníteni keretet. A következő tanácsülések valamelyikén tárgyalnak majd a kérdésről, amikor több konkrét adat birtokában érdemi döntést hozhatnak, összegzett az elöljáró.
Baróton is a tájékozódás fázisában vannak, a napokban tárgyalnak a programhoz való csatlakozás lehetőségéről, tudtuk meg Benedek-Huszár János polgármestertől, a tegnapi tanácsülés napirendi pontjai között még nem szerepelt ez a kérdés.
Gyerő József, Kovászna város polgármestere kifejtette: a programra jelenleg nincs kerete az önkormányzatnak, értesülése szerint azonban van rá kilátás, hogy a támogatási arányt 80−20-ra módosítanák. „A tanács még nem vitatta meg ezt a kérdést, de én úgy látom, hogy az 50−50 arányú költségvetésre nincsenek rendelkezésünkre álló pénzalapjaink. Olyan pályázataink, beruházásaink vannak folyamatban, amelyek teljes mértékben lefödik a költségvetésünket, sőt, adott esetekben a kölcsönhöz való folyamodás kérdését is felvetik. Ezek a beruházások pedig előnyt élveznek” – részletezte.
Mint mondta, ha 80−20-as részarányokra módosul a program, akkor elgondolkodnak rajta, felmérik az igényt, de 50%-os társfinanszírozással semmiképp nem száll be a fürdőváros.
Fotó: Vargyasi Levente