„Van munkánk mára, holnapra és holnaputánra is”
Számos beruházási terv szerepel a Kovászna városi önkormányzat idei listáján. Habár ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A járvány időszakában kiütköztek a rendszer hiányosságai – részletezte Tamás Sándor, és onnan vett egy kanyart az addig kiépített stratégia. Amikor a szentgyörgyi megyei kórház a hasonló brassói intézmény háttérkórháza lett, a kézdivásárhelyi átvette a sürgősségi ellátást, de ehhez nem volt megfelelő helyisége, sátorban működött. Ez volt az egyik nagy gond, mely oda vezetett, hogy a megyei tanács által fenntartott három városi kórházat Szentgyörgyön, Kézdin és Baróton egy koherens rendszerbe kapcsolják mindazok után, hogy külön-külön mindegyik egységet fejlesztették az elmúlt években. A céhes városban a belgyógyászat felújítása jelenleg is folyik, Baróton pedig 10 évvel ezelőtt 3 orvos volt, most 14 van, de mentőszolgálat, tűzoltóság és SMURD-egység is létesült a tavaly. Egy esetleges jövendőbeli krízishelyzet esetében már rugalmasabban működne az így kiépített rendszer – vélekedett a tanácselnök. A megye többi, minisztériumi alárendeltségbe tartozó kórházával szintén partnerséget építettek ki a fenti célt szolgálandó.
Nagy probléma lehet a közeljövőben a háziorvosok kétharmadának közeledő nyugdíjazási korhatára, a felsejlő válsághelyzetet csak kormányszinten lehet megoldani, de abba már van beleszólása a megyei tanácsnak is, hogy legalább ott, ahol van családorvos a településen, a rendelők tiszták, melegek és felszereltek legyenek, és a lakosság éljen is a lehetőséggel. Ugyanis nagy probléma volt – és még ma is létező jelenség – hogy olyan enyhébb vagy közepes súlyosságú esetekkel, amelyeket a családorvos is elláthat, a sürgősségi ellátást terhelik, feleslegesen pazarolva az erőforrásokat. A helyi önkormányzatokkal együttműködve a megyei tanács az elmúlt hat évben 33 rendelőt újított fel összesen 600 ezer lejt fordítva e célra.
Henning László alelnök kitért arra, hogy a megyei kórház sürgősségi részlegének uniós forrásokból való bővítéséhez a kivitelezésre elindították a licitet, egy hét múlva bontják az ajánlatokat, az új tüdőkórház tervei pedig már be vannak nyújtva az Országos Fejlesztési Ügynökséghez (CNI), átadták a helyszínt és ezzel az illetékességet is. Saját és országos költségvetésből újítják fel a belgyógyászatot, de következik még a főépületnek egy új stroke-központtal és műtőblokkal való kibővítése, valamint a megyei kórház víztisztító- és csatornarendszerét is rehabilitálni kell.
Hosszú távú tervként szerepel a megyei tanács fejlesztési stratégiájában – de realista elképzelés szerint bele kell férnie az elkövetkező tíz évbe – a Málnásfürdőre kiköltöző Út és Híd Rt. székhelyén felszabaduló háromhektáros területen egy multifunkcionális egészségügyi központ építése: ideköltözne a régi épületből a gyermek és felnőtt pszichiátria, de helyet kapna benne rehabilitációs és krónikus betegek központja, továbbképző és kutatóközpont is.