Viragkiallitas? Inkabb zsibvasar! Mi a francot keres a kolbasz a vairagkiallitason? Meg a konyv??? NEm vagyok a kultura ellen, de viragkiallitasra nem konyvet vasarolni megyek, hacsak nem szakkkonyv! De az nem volt, csak ponyva!!!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Csütörtöktől vasárnapig a kézdivásárhelyi Molnár Józsiás parkban a helyi önkormányzat és az Assa Divi Kft. közös szervezésében tizedik alkalommal rendeztek dísznövény-kiállítást és -vásárt. Az időjárás ezúttal a szervezők mellé állt, és bár az előző évekhez képest kevesebb termelő kínálta növényeit, virágait és kertészeti árucikkeit, a látogatók nem tértek haza üres kézzel. Kísérő programokban sem volt hiány, és a négy nap alatt több ezren fordultak meg a helyszínen.
A kiállítók közül mindenki nem érkezett meg első nap, többen pénteken kapcsolódtak be a rendezvénybe, ám a teret a négy nap alatt az előző évekhez hasonlóan így is a virágok, gyümölcsbokrok és fák uralták. A helyiek folyamatosan jöttek-mentek, többen közülük régi ismerősként üdvözölve egyik-másik termelőt, akik között akadt olyan is, aki a kezdetektől részese a rendezvénynek.
A fejlődés útja
Krébecz József társszervező, az Assa Divi Kft. ügyvezetője lapunknak az elmúlt tíz évet értékelte.
– Egy ilyen jubileum alkalmával az ember óhatatlanul visszaemlékezik. Első alkalommal Magyarországról hoztuk a kiállítókat, mert a helyiek közül alig lehetett egy-két termesztőt rábírni, hogy vegyen részt a rendezvényen. Nem azért hoztunk magyarországi kiállítókat, hogy konkurenciát teremtsünk a helyi termelőknek, hanem azért, hogy ezáltal bevezessünk egy népszerű, színvonalas rendezvényt, amely az évek múlásával egyre inkább a helyiekről szól. Tíz év után kijelenthetem, elértük célunkat, hiszen az idén jelen lévő kiállítók között egyetlen magyarországi sincs. Úgy vélem, sikerült megszerettetni a rendezvényt a várossal, elismertetni azt a kiállítókkal – nyugtázta.
Hozzátette, a helyiek tíz év alatt rengeteget fejlődtek, és megállnák helyüket bármilyen hasonló rendezvényen.
– Európai színvonalúra emelték a dísznövénytermesztést, ahogy ezt a magyarországi kiállítók is megfogalmazták, amikor néhány éve hívtam őket az eseményre. Ez öröm számomra, hiszen a jelmondatunk az, hogy „a kertkultúra legyen mindennapjaink része”. Minél több rossz hír érkezik a világból a környezet pusztításával kapcsolatban, annál nagyobb jelentősége van az ilyen helyi kezdeményezéseknek, és annál fontosabb, hogy évente legalább egyszer állítsuk reflektorfénybe a növényeket, ezen belül a dísznövényeket. A rendezvény Erdély-szerte ismertté és elismertté vált, 300 kilométerről is jöttek kiállítók, ez a fejlődés útja – vélte.
Egyes termelők távolmaradásáról így vélekedett a szervező.
– Egyre nagyobb érdeklődés övezi a rendezvényt, jönnek a látogatók most is, amikor hetekkel korábban beköszöntött a nyár, és mindenki hozzálátott kertet szépíteni, nekünk meg a megszokotthoz képest egy héttel később sikerült idejönni, hiszen a csíksomlyói búcsúval egyidőben nem akartuk megszervezni a vásárt. Volt termelő, aki jelezte, hogy elkelt minden növénye korábban, így nem vesz részt a rendezvényen. Jövőben egy héttel hamarabb tartjuk meg az eseményt – summázott.
„Szépek, de drágák”
A Marosszentannáról érkezett Deák Gergelytől az kérdeztük, mitől annyira gyönyörűek kiállított virágai.
– A megfelelő tápanyagot, hőmérsékletet és vízmennyiséget kell biztosítani a növények számára. Újdonságunk, amit mindenki megcsodál, a tölcsérjázmin, amely, bár mediterrán növény, megél minálunk is.
A sepsiillyefalvi Pinus Siculus kertészettől Adorjáni Balázs a kezdetektől résztvevője a rendezvénynek.
– Őshonos gyümölcsfák és gyümölcsbokrok szaporításával foglalkozunk. Ezeket ősszel vagy kora tavasszal bekonténerezzük, hogy szállíthatók legyenek. A fák és gyümölcsbokrok mellett rózsát és fűszernövényt is hoztunk, így a vásárlóknak van, miből válogatni. Legnépszerűbbek a batul, pónyik, Jonathan-, bőralma, Budai Domokos-, Török Bálint- és a piros nyári alma, emellett a ribizli, szeder, egres, málna, amit az emberek késő tavasszal, illetve nyár elején a kiskertbe elültetnek. A vásárlók általában szkeptikusak, megkérdezik, hogy ilyenkor el lehet-e ültetni a gyümölcsfát és bokrot. Természetesen el lehet, ahogy a virágokat is. Csak ki kell venni a konténerből, és a gyökerükön levő termőfölddel együtt elültetni – fejtette ki.
Kerekes Csaba Nagyenyedről érkezett gyönyörű rózsáival.
– Ötödik éve hozunk rózsát a rendezvényre. Természetesen tanácsokkal is segítünk vásárlóinknak. Megjegyzem, a hegyközi medencék éghajlata kedvező a rózsák számára. Bár vannak évek, amikor sok rózsa kifagy, ez nem azt jelenti, hogy rossz fajtáról van szó, hanem az év hordja a rózsa élethosszát. Általában erősen csapadékos években fagy ki a rózsa, mivel nem érik ki a fája. Konténeres rózsákat hoztunk, ezeket a nyár folyamán bármikor ki lehet ültetni. Télen a futórózsát úgy hagyjuk, ahogy van, míg a bokorrózsák tövét felhantoljuk földdel. Ősszel sima trágyával, tavasz végén, nyár elején szárnevelő trágyával táplálhatjuk.
A járókelők véleményére is kíváncsiak voltunk.
– Nagyon szépek a virágok, csak a tavalyi árakhoz viszonyítva nagyon drágák. Minden évben kijárok a rendezvényre, akár több alkalommal is, és természetesen virágot is vásárolok – osztotta meg lapunkkal Péterfi Rozália.
Műsorok mindenkinek
A Mesterek sétányán a Barabás Zsombor Háromszéki Népművészeti Egyesület által szervezett kézművesvásár kiállítói kínálták portékáikat, szombaton Lukács Zoltán kertészmérnök, a Magyar Faápolók Egyesületének elnöke, a Magyar Díszkertészek Szövetségének alelnöke, a faápolásról tartott előadást, a Bóbita Egyesület által szervezett Mesekertben egész napos gyerekfoglalkozások várták az óvodásokat és kisiskolásokat, emellett a helyi iskolák és óvodák műsorai, továbbá a KSE Pap Ágnes által vezetett táncszakosztálya szórakoztatta a látogatókat.
A Nők Egyesülete, a Zöld Nap Egyesület, továbbá a Kézdivásárhelyi és Környékbeli Vállalkozók (KKV) egyesülete által szervezett Ízek és illatok című rendezvényről a szervezőktől érdeklődtünk.
– A három egyesület tagjai pityókatokányt készítettek sarvalt káposztával, az alapanyagokat a Bertis cég biztosította. Szívesen vettünk részt a közös akcióban, szeretünk főzni – osztotta meg lapunkkal a Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének elnöke, Fülöp Magdolna. – Szívesen tettünk eleget a felkérésnek, hogy tegyük „ízletesebbé” a rendezvényt, és csapatunk tagjai mindent elkövettek, hogy a kiállítók mind a tíz ujjukat megnyalják ebéd után – tette hozzá Ráduly Attila, a Zöld Nap Egyesület elnöke.
Hogy gondozzuk a muskátlit?
A muskátli számára is fontos a rendszeres tápanyag-utánpótlás, osztotta meg lapunkkal Deák Gergely. „Havonta legalább egyszer vízben oldódó műtrágyát kell juttatni a termőföldbe. Ezek kálium-túlsúlyos anyagok, ami elősegíti a dísznövények virágzását. Emellett hetente kétszer-háromszor kell öntözni a muskátlikat, annak függvényében, hogy mennyire napsütötte helyet találunk ezek számára. Télen szobahőmérsékleten kell tartani, vagy pincében, sötétben. Ez esetben késő ősszel 10–15 centire vissza kell vágni a szárukat és kevés vizet kell adagolni. Tavasszal nitrogén-túlsúlyos indítótrágyával kell öntözni, amely a zöldnövekedést serkenti”.
Viragkiallitas? Inkabb zsibvasar! Mi a francot keres a kolbasz a vairagkiallitason? Meg a konyv??? NEm vagyok a kultura ellen, de viragkiallitasra nem konyvet vasarolni megyek, hacsak nem szakkkonyv! De az nem volt, csak ponyva!!!
Pár javaslat jövőre! Drágább belépőjegy, elvégre virágvásár és csak utána kiállítás, így több virág marad a látogatóknak! Ja és jó lenne pár varjat is odacsábítani olyan kevesen voltak, h csak minden 2.embert sikerült lepottyantsanak!😂