Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tanügyminisztérium által előírt módszertan szerint és illeszkedve az előírt határidőkbe, megszületett a Kovászna megyei tanfelügyelőség által a következő tanévre összeállított beiskolázási terv. Nehéz volt megalkotni, mert nagyon sok egyeztetést kívánt, és hosszú távra kell nehéz döntéseket hozni – mondta Kiss Imre főtanfelügyelő tegnapi sajtótájékoztatón.
Elkészítéséhez az iskolafenntartó önkormányzatoktól kérték be az oktatás megszervezésére vonatkozó adatokat. Végül is a jövő évi beiskolázási terv nagyon hasonló a tavalyihoz, 77 pénzügyi önállósággal rendelkező oktatási központtal és egy priváttal (a kézdivásárhelyi posztliceális asszisztensképzővel) számol. Az idei tanévben működő 311 oktatási egységből viszont jövőre csak 309 marad meg.
– Erőfeszítéseink arra irányultak, hogy falvakon, ahol létszám alatti csoportok, osztályok vannak, elkerüljük az iskolák, óvodák megszűnését – magyarázta Kiss. – Egyébként is törvény írja elő, hogy minden községben kell lennie legalább egy iskolának, óvodának. Ez így is történik nálunk, kivétel Bacon község, ott Nagybaconban is van egy iskola, és Magyarhermányban is. De megtartottunk olyan létszám alatti osztályokat is, amelyek nagyon közel vannak az előírt küszöbértékhez (12), viszont ha összevonnánk egy másik hasonló helyzetben levő osztállyal, ott már minőséget produkálni szinte kizárt. Az egyik csernátoni óvodában jövőre nagyszabású felújítási munkálatok folynak, a gyerekeket erre az időre áthelyezik egy másikba, de szintén a faluban maradnak, a sepsimagyarósi elemi iskola pedig jelenleg öt gyerekkel működik, akik közül hárman valószínűleg állami felügyeletbe kerülnek, utánpótlás híján a megmaradt két gyerek a lisznyói összevont osztályokban fog tovább tanulni.
A beiskolázási terv mindig az aktuális gyermeklétszámra van alapozva, nem számolva azzal, hogy közben sokan kihullnak az iskolából. Így 1700 osztályban és csoportban 34064 gyerekkel számolnak, ebből 339 az óvodai csoport 6521 fővel, 593 elemi osztály 10894 gyermekkel, 410 pedig gimnáziumi tagozatos 8256 gyermekkel. Indul egy „második esélyt” nyújtó osztály is a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolában azok számára, akik kimaradtak, amikor ideje lett volna az elemit járni.
A tervezett 69 középiskolai osztályból 32 (46,38%) lesz az elméleti, és 37 (53,62 %) fog szakmai oktatást nyújtani. Kézdivásárhelyen egy esti kilencedik osztály is indul, a Puskás Tivadarban pedig két speciális szakosztály jövendő asztalosoknak és varrómunkásoknak. A beiskolázási tervet még a kormánynak is jóvá kell hagynia.