Keddtől próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Kedden kezdődött, és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő p...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mint általában, a Diakónia most is október 1-jétől indítja after school programját és tartani szeretné eddigi, közel 550 gyermek ebédeltetésére és délutáni oktatására vonatkozó vállalását, tudtuk meg Torma Verától. Ez annyit jelent, hogy egy gyermek havi költségének negyedrészét, azaz 100 lejt kell biztosítania a félezer gyermeknek, miután korábbi jelentős támogatójuk, a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Egyesülete) hét év után megszüntette a finanszírozást. A költségek háromnegyed részét, úgy mint eddig, egyenlő arányban állja a megyei tanács, a helyi önkormányzat és a szülő.
Most folynak tehát az előkészületek, a szervezés a program beindítása végett. Sepsiszentgyörgyön, Baróton, Kézdivásárhelyen és a megye további 10 községében 34 csoportnak kell tanítókat biztosítani, megszervezni az étkeztetést, mindezt egy nagyon szűk költségvetésből. Nagyon sokat dolgozik ezért Apor Zsuzsanna, a délutáni oktatás programkoordinátora. Az ebédet többnyire catering-szolgáltatók segítségével oldják meg, idén 15 lejben határozták meg a fejadagra fordítható összeget, ennél jobban már nem lehet megszorítani a nadrágszíjat. Tavaly is jóindulatú vállalkozók segítségével tudták megoldani az étkeztetést az erre szánt 13 lejből és a délutáni oktatást vállaló tanítók is igen szerény javadalmazást kapnak – magyarázta az ágazati igazgató. Ezért is született a Fogd meg egy gyermek kezét! elnevezésű kezdeményezés, amelyben arra kérték fel a jóindulatú embereket, vállalkozókat, havi 100 lejjel rendszeresen járuljanak hozzá egy-egy gyermek iskoláztatási költségeihez. Igen szerény helyzetű emberek is beszálltak támogatóként, jegyezte meg elégtétellel Torma Vera, aki munkatársai elhivatott és kitartó munkáját is méltányolta. Akik csatlakozni szeretnének a támogatókhoz, a gyermekprogramok adománygyűjtő akcióiért felelős koordinátorhoz, Bokor-Tóth Orsolyához fordulhatnak a következő telefonszámon: +40745022773.
Tény, hogy a májusi Rotary-bálon összegyűjtött összeg, melyekhez még más adományok is hozzáadódnak, jelenleg kevesebb mint a felét teszik ki a program összköltségvetésének, vagyis a 238 ezer lej mellé, ami most rendelkezésre áll, még 238 ezer hiányzik. Ezért elindítják ugyan a programot, de a továbbiakban a forrásgyűjtés lesz a fő cél – mondta a Diakónia munkatársa.
Az alapítvány 2011-ben indította – akkor még igen kevés gyermek számára – a délutáni oktatási programot. Az egész megyére kiterjeszteni 2015-től sikerült, amikor is a HEKS támogatóként beszállt. Az első generáció, amely az emberbaráti szolgáltatás haszonélvezője volt, azóta felnőtt. Kivé, mivé lettek ezek a gyermekek, követték-e életútjukat? – kérdeztük az ágazati igazgatót.
– Sokféle sors rajzolódik ki: egyik leánykából – nevezzük Alinának – ügyvédet álmodtunk, de korán elmenekült az alkoholista apa mellől, így már kétgyermekes anyuka. Annyit minden kapcsolatfelvételnél elérünk, hogy egy kicsit továbblépjen: befejezze az általános iskolát, majd a szakiskolát. Egy másik fiú, aki anyjával egy déli megyéből menekült ilyen messzire a bántalmazó családfő elől, most leérettségizett és az a vágya, hogy pszichológus legyen, segíthessen a hozzá hasonlókon. Tekla elsőéves a gyógyszerészeti egyetemen, Bernadette startupos vállalkozást indított, Attila sportegyetemre készül, Hunor Magyarországon él, informatikát végzett és IT-szakember szeretne lenni (a neveket megváltoztattuk – szerk.megj.) – mesélte Torma Vera.
Címlapfotó: Diakónia Keresztyén Alapítvány