A romániai magyar intézmények fontosságát hangsúlyozta Hankó Balázs Sepsiszentgyörgyön
A háromszéki intézményeknek szüksége van a Magyarországon már meglévő tudásra és a r...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A folyamatos ápolásra szoruló, ágyhozkötött és/vagy demenciával küzdő betegek ellátásában hiánypótló szolgáltatást nyújtó sepsiszentgyörgyi Szilvássy Carola Szeretetotthonban folyamatosan telt ház van. A 46 férőhelyes ápolóotthonban ha időközben egy-egy bentlakó elhalálozik, már várólistáról hívnak be valakit a helyére. Megesik az is, hogy az üresedésre várva a hozzátartozók már más megoldást találtak, máshol helyezték el az idős rokont, de amint az intézmény meghirdeti, azonnal betelnek az üres helyek.
Azt, hogy az ilyen típusú ellátásra milyen nagy igény van, mutatja az is, hogy a családtagok nem egyszer a fennjáró időseknek fenntartott otthonba jelentik be az idős rokont, akiről azonban kiderül, hogy nem tud lemenni az étkezéshez, nem tudja magát ellátni, így felvételét vissza kell utasítaniuk – magyarázta Tóth Anna. A fennjáró bentlakóknak kijelölt épületszárnyban, ahol összesen 34 személyt befogadó modern kislakások állnak az idősek rendelkezésére, jelenleg is van 10 szabad hely.
A gazdasági élet minden területét érintő drágulási hullám nem kerülhette el a Szilvássy Carola Szeretetotthont sem, így az ápolóotthonban egy személy havi ellátásának költsége 6200 lejről 6500 lejre, míg a fennjáró idősek hozzájárulása 4600 lejről 4800 lejre nőtt. Erről a belső szabályzat értelmében már egy hónappal a drágítás életbe léptetése előtt értesíteni kell a hozzátartozókat, ez tehát megtörtént december első napjaiban, de az arányában csekély drágulás miatt senkit nem vettek ki az otthonból – tudtuk meg.
Mivel az otthongondozó szolgálatnak folyamatosan működnie kell, az autók fenntartásának, az üzemanyagnak, az ápoláshoz szükséges fogyóanyagoknak emelkedett az ára és a minimálbér is nőtt ez évtől, a Diakónia is kérni fogja a költségeket kb. 45 %-os arányban fedező helyi önkormányzatoktól a támogatás megnövelését – illetve meg is tette ezt már több mint 20 esetben. A költségvetés további 30 százalékát a szociális minisztérium állja, 10 százalékot a megyei tanács, a maradékot maguk az ellátottak, illetve az adófelajánlásokból is összejön egy elenyésző 1 százaléknyi összeg.
Az idősotthon esetében szinte teljes egészében a bentlakók befizetéseiből tartják fent az épületet, biztosítják a fogyóanyagokat, illetve a személyzeti költségeket. Az idei évtől itt is meglesz a lehetőség arra, hogy támogassák az intézményt vagy az adófelajánlásokat ide irányítsák: azt ugyanis tudni kell, hogy ezeket minden ágazat külön gyűjti és fogadja a maga kedvezményezettjeinek (idősek, gyermekek, fogyatékkal élők) köreitől. Összesen 92 alkalmazott biztosítja a Diakónia által a háromszéki idősek jóllétét.
A minimálbér emelése nyomán a bérnövekedés a Diakóniánál is magától értetődő, hiszen az alkalmazottak az alapítvány minden ágazatában – a fogyatékkal foglalkozóknál és a gyermek- és családsegítő ágazatban – a Sanitas szakszervezet tagjai, kollektív munkaszerződésük értelmében tehát az ő fizetésük is megnő, noha nem minimálbérért dolgoznak – tájékoztatott az igazgatónő.
„Nem gondolom, hogy vészjósló évnek néznénk elébe, de március-áprilisban lesz végleges költségvetésünk, amikor látjuk, ki mennyivel tud hozzájárulni. Ez már a civil szervezetek menedzsereinek a nehézsége, hogy ennyire nem kiszámítható a költségvetés”, zárta beszélgetésünket Tóth Anna.
Fotó: Szilvássy Carola Szeretetotthon/Facebook