Vasárnap hajnalban véget ért Sepsiszentgyörgy első „saját gyártmányú” ifjúsági fesztiválja, a Sepsi Tabakó, amely mindamellett, hogy a háromszéki fiataloknak itthon nyújtott szórakozási lehetőséget, a dohánygyárat is helyzetbe hozta. Nem is rosszul.
A Vibe fesztivál rendezőivel és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) partnerségével megszervezett háromnapos „fesztigyár” egyik különlegessége a helyszín: „vintage, retro hangulatot kölcsönöz az eseményeknek, és sok karakteres ember látogat ki” – értékelte az egyik önkéntes a 350 közül, akik segédkeztek a rendezvény lebonyolításában. Végül is az összképhez hozzátartozó néhány többé-kevésbé „pittyes” résztvevőt leszámítva teljesen rendben és az elvárható látogatottsággal zajlott a fesztivál, délutánonként–esténként, azaz a 2. és 3. műszakban özönlöttek befelé a fiatalok a gyárkapun, és hajnalig buliztak. Ebben még az eső sem akadályozta őket, mert ez a nemzedék sokat kibír a buli kedvéért.
Emellett a sok alternatív program is erősségét jelentette a fesztiválnak, például a Művésztelep, ahol nemcsak a fiatalok, hanem a gyerekek is boldogan próbálták ki a stencilezést, fényfestést, képgenerálást a mesterséges intelligencia közreműködésével, adott pillanatban már alig győzték az útmutatást – mondta Kispál Evelin, a Magma Kiállítótér egyik vezetője. A megyei könyvtár standjánál is sokan barátkoztak a könyvekkel, az Örömüzemben pedig a Művészeti és Népiskola tanítványai zenéltek.
– Nagyon népszerűnek bizonyultak a délutáni sétányprogramok, az esti koncerteken is sokan voltak – vonta le a jövő évi fesztivál rendezésekor is hasznosítandó tapasztalatokat lapunk számára Vargha Fruzsina alpolgármester, a rendezvény koordinátora, felelőse.
Egyébként ezért is kérdőíveztek az önkéntesek a résztvevők között, hogy minél pontosabb visszajelzést kapjanak a fesztivál erősségeiről és gyenge pontjairól. Általában véve pozitívan értékelték a fiatalok, nem sokallották a napi és a bérletdíjat sem, mert számukra a fellépők listája az elsődleges – mondta az egyik közvélemény-kutató. Bár egyesek hiányolták a bejelentett, ám hiányzó fellépőket, mint a Punnany Massif vagy az Anna and The Barbies, ez nem a rendezők számláját terheli: egészségügyi okokkal indokolták az utolsó perces koncertlemondást.
Sok találgatás folyik a közösségi oldalakon a fesztivál költségvetését illetően. Vargha Fruzsina nem számszerűsítette, de azt mondta, nagyobb volt a rendezvény bü-dzséje, mint a Szent György Napoké, és nemcsak azért, mert tavasz óta nagyon megugrottak az árak, hanem azért is, mert óriásiak a technikai költségek, például az egész költségvetés negyedét teszik ki a két színpad és az előadóterek költségei, a ledfalak, a vizuális elemek. Még így is sok „fölösleges, szemfényvesztő elemet” kivágtak a listáról, de a spórolás nem kívánatos egy első fesztivál esetében. Sokat költöttek a kommunikációra, a hirdetésekre is, hiszen így lehetett elérni a távolabbról érkezőket is.
Meg kell adni, a fesztivál arculata profikra vallott, és a rendezvény kétségen kívül sikeresnek mondható.
Fotó: Sepsi Tabakó
A fesztivál költségvetése (500 000 EUR) nagyobb mint a SzentGyörgyNapok költségvetése. A városnapokra a belépés ingyenes. A Tabakora napi 70 lej. Mindkét rendezvény 90% közpénzből van szervezve. Valaki mondja meg, hogy ez ebben a formában normális és elfogadható? Várunk egy részletes beszámolót, ha már elherdálják a befizetett adónkból származó összegeket. Külön köszönjük a BSW nevezetű együttest, gondolom ingyen jöttek, vagy ezért a színvonalas zenei produkcióért is kellett fizetni?