Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A gyermekbántalmazás nagyon sok formája előfordult Háromszéken

A gyermekbántalmazás nagyon sok formája előfordult Háromszéken Kovászna megye

Szexuális bántalmazás, testi erőszak alkalmazása, iskolai zaklatás – hosszú a gyermekbántalmazásként minősíthető esetek száma. Ezekről tájékoztatott Szász Katalin, a Kovászna megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság helyettes vezetője.

Hirdetés
Hirdetés

2024-ben a háromszéki hatóságok 10 esetben értesítették a gyermekjogvédelmi igazgatóságot bűnelkövető gyermekek ügyében folytatott vizsgálatok kapcsán; ez nemcsak a rendszerszintű ellátásban résztvevő, hanem a családban nevelkedő gyermekek esetében is így történik. Nem beszélhetünk súlyos bűncselekményekről, inkább csak lopásokról, amelyek esetében a rendőrség vagy az ügyészség is hamar lezárja a vizsgálatot, mivel a 14 év alatti kiskorúak nem vonhatók felelősségre. Ez történik akkor is, ha első alkalommal követ el egy gyermek valami kisebb törvényellenességet.

Itt is előfordul, hogy túlzásokba esnek a feljelentők: arra is volt példa, hogy néhány szál zöldségpalánta kihúzása miatt kellett a rendőrségnek a gyerekkel vagy családjával szemben eljárnia. Hasonló esetekben előfordulhat, hogy a gyermekvédelmi bizottság a kiskorú elkövetőt a szülők fokozott figyelmébe ajánlja, ami azt is jelenti, hogy a szakemberek hat hónapig fokozott figyelemmel követik a további történéseket.

Néha az intézmények között elvész a gyermek – például a Sepsiszentgyörgyön koldulásra kényszerített, a környékbeli falvakból származó gyermekek esetében a helyi szociális igazgatóság nem tud intézkedni, mert nem helyi lakosokról van szó, a területileg illetékes polgármesteri hivatal pedig azért nem illetékes, mert nem ott történt a bűncselekmény – tudtuk meg Szász Katalintól.

10 esetben jelezték a gyermekjogvédelemnek a kiskorúak fizikai bántalmazását. Fotó: Freepik

Elhanyagolás, szülők közti konfliktustól szenvedő, szülői felügyelet nélküli gyermek, koldulás címszó alatt összesítve 88 esetet tart számon a megyei gyermekjogvédelem.

Arról sokszor cikkeztünk már, hogy a 112-es sürgősségi hívószámon sok a hamis riasztás. Ugyanez a helyzet a 119-es számra befutó hívásokkal is, amelyeken a gyermekbántalmazás sürgősségi eseteit, vészhelyzeteket kellene jelenteni. Ehhez képest sokan különböző információkat kérnek, vagy eltúlozzák a helyzetet, így a 22 hívásból egy esetben tűnt valódi vészhelyzetnek az eset. Ki is szállt, még éjszaka az illetékes bizottság, a helyszínen pedig kiderült, egy alkoholfogyasztás alatt valóban előállt egy konfliktushelyzet, de a gyermek nem volt veszélyeztetett.

Rovarirtóval a gyermek tetvei ellen

A 2024-ben jelzett tíz fizikai bántalmazás némelyike gyermekek egymás közötti konfliktusaira vonatkozott, de előfordult az is, hogy egy tanár bántalmazott diákot. Utóbbi esetben az oktató ellen a rendőrség és a tanfelügyelőség folytat vizsgálatot, a gyermekjogvédelem csak akkor lép közbe, ha a tanulónak van szüksége pszichológiai tanácsadásra, vázolta a folyamatot az aligazgatónő.

A családon belüli bántalmazás és/vagy elhanyagolás kategóriában Kovászna megyében 117 esetet tartanak számon. Közelebbről megvizsgálva azokat nem mindegyik bizonyult valósnak, de nagyrészükben igaz volt, hogy a szülők viszályai közepette kevés figyelem jutott a gyermeknek.

Tavaly más megyékből több olyan esetről is hírt adott a sajtó, amikor gyermekek abba haltak bele, hogy rovarirtóval mosták meg a fejüket. Háromszéken is előfordultak ilyen esetek, tudtuk meg, szerencsére nem voltak végzetes kimenetelű tettek.  A haszonállatokra kifejlesztett rovarirtók az emberi bőrön keresztül hamar felszívódnak és súlyos mérgezéses tüneteket okoznak: émelygést, rosszullétet, hányást. Nem minden esetben fordul ilyenkor válságosra a gyermekek állapota, múlt évben mégis megesett, hogy bukaresti kórházba kellett őket kezelésre küldeni. 

A kiskorúak és a szex

A roma közösségen belül hagyomány, hogy igen korai életszakaszban „elhálják a házasságot”, azonban nagyon ritkán kerül sor arra, hogy a vonatkozó jogszabályokat figyelembe véve felelősségre vonjanak valakit a kiskorú (akár 14 év alatti) lányokkal folytatott szexuális viszony miatt. Kevés ilyen esetet jelentenek hivatalosan, nehéz is terhelő bizonyítékokat szerezni. Szász Katalin szerint erre a jelenségre nagyobb figyelmet kellene fordítania a társadalomnak.

Áldozatok, elkövetők és tanúk is lehetnek a gyermekek, a bíróság pedig most már korukra való tekintettel, speciális körülményeket biztosítva hallgatja ki őket. Fotó: Pixabay

A tavalyi statisztikák 110 olyan esetet tartanak számon, amikor kiskorú lányok estek teherbe. Többnyire ők is abból a közösségből származnak, ahol tradíció a korai nemi élet. Ilyen esetben a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság szakszolgálatának munkatársai a területileg illetékes polgármesteri hivatalok szociális referenseivel együtt felmérik, mennyiben biztosítottak az újszülött fejlődésének körülményei, van-e családi támogatottsága a kiskorú anyának. Amennyiben súlyos hiányosságok állapíthatók meg, a gyermeket kiemelik a családból és a gyermekjogvédelmi rendszerben vagy távolabbi rokonoknál helyezik el – tudtuk meg az igazgatóhelyettestől. Ez történt azzal a 8 csecsemővel is, akiket tavaly kórházakban hagytak a szülők.  

A rendőrség 20 esetben jelezte kiskorú gyermekek eltűnését – lányok távozását az otthonukból –, de pár órán belül mindegyikük előkerült. 

Arról is szó esik a 2024-es gyermekbántalmazásra vonatkozó jelentésben, hogy a gyermekjogvédelem munkatársai 310 alkalommal vettek részt a kiskorúak bírósági meghallgatásán valamely bűnügy kapcsán. A gyermekeket kihallgathatják azért, mert ők követtek el valamit, vagy azért, mert áldozatai valamilyen törvényellenességnek, de esetenként tanúként is (például egy gyilkossági ügyben). 

Az utóbbi években jelentősen megváltozott a bírósági gyakorlat ez ügyben: a gyerekeket (igaz, inkább csak a városokban) erre a célra kialakított, barátságos szobákban kérdezi ki a bírónő egy pszichológus, esetleg a fordító jelenlétében, odafigyelnek rájuk és arra, hogy egy bántalmazóval ne kerüljenek szembe. Vidéken ez nem mindig megoldható, és felnőttek esetében még mindig megesik, hogy az áldozatot és az elkövetőt egyazon tárgyalásra idézik be, így az áldozat (legtöbbször egy bántalmazott nő) az erőszakos elkövető jelenlétének traumájával újra szembe kell néznie.

Fotó: Pixabay

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás