Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az évről évre megrendezendő tematikus nap célja, hogy bemutassa a vadon termő gombákat a nagyközönség számára, illetve hogy felhívja a figyelmet az ehető és mérges gombák közötti különbségekre.
A sugásfürdői túrát idén Zoltán Sándor gombaszakértő vezette, aki kérésre helyben azonosította a begyűjtött gombákat, így a résztvevők sok új fajtával is megismerkedhettek. A kosarakba barna tinóru, lucfenyvesi rizike, őzlábgomba, szürke tölcsérgomba, sötét trombitagomba, ízletes vargánya, erdőszéli csiperke és lila pereszke került.
A közel húszfős csapatnak gyermekek is tagjai volt. Közülük Dáviddal beszélgettünk, akit nagytatája kísért el a rendezvényre. A hétéves kisfiú kérdésünkre elmondta, nagyszüleivel gyakran járja az erdőt gombák után kutatva, így már nagyon sokat ismer belőlük. A túra teljes időtartama alatt kitartóan és lelkesen keresgélte a gombákat, és persze talált is különbnél különb fajtákat. Neki köszönhetően ismerkedhettek meg a jelenlévők például a különleges kinézetű erdei csillaggombával.
Azonban nem mindenki csak gombát gyűjtött. Az egyik résztvevő kezdeményezésére kisebb szemétgyűjtésre is sor került, amelyhez később több gombász is csatlakozott. Ahogyan a kosarak gombával, úgy telt a zsák pillepalackkal, sörös és energiaitalos dobozokkal.
Túra után a megéhezett gombászok a Kónya Ádám Művelődési Házban csillapíthatták éhségüket, ahol a Bástya és a Park vendéglők által készített finomságok kerültek terítékre: panírozott gomba, gombapaprikás és gombás rizs.
A délutáni órákban Zsigmond Győző és Zoltán Sándor Az érdestinóruk, illetve érdestinóruk a magyar néphagyományban címmel tartott vetített képes előadást, amelyből egyebek mellett megtudhattuk, hogy ezek a gombák a fák gyökereihez kapcsoltan, velük szimbiózisban élnek. Éppen ezért pontos azonosításukhoz szükséges a fapartnerük felismerése. Meglehetősen szép megjelenésük miatt huszárgombaként is szokták emlegetni, de tájegységenként más-más névvel illetik őket. Van, ahol cigányhilibnek, disznógombának vagy csikólábnak nevezik. Általában ehető, ízletes gombák.
A jeles nap alkalmából több kiállítás megtekintésére adódott lehetőség. Az első asztalon Gerendi Enderle Anikó érdestinórukról készített színes gombafestményei voltak láthatóak. A második asztalon a délelőtt folyamán gyűjtött gombákat mutatták be, többek között a gyilkos galócát, amely a legsúlyosabb mérgezéseket okozó gombák egyike. A harmadik asztalon pedig Lázár-Prezsmer Endre gombanaptár-gyűjteményét tekinthették meg az érdeklődők. A művelődési ház előcsarnokában Csáki-Bartha Zonga és Vinceffy Orsolya múzeumpedagógusok tartottak kézműves foglalkozásokat a legkisebbek számára, ugyanott a László Kálmán Gombászegyesület legfrissebb kiadványait is meg lehetett vásárolni.
Gocz Tibor