Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A IV. Székely Fesztivál

A IV. Székely Fesztivál Kovászna megye

Három nap alatt közel száz erdélyi vállalkozás termékeivel, illetve Székelyföld kulturális értékeivel ismerkedhettek meg a látogatók a budapesti Millenáris parkban a hétvégén megszervezett IV. Székely Fesztiválon.

Idén Maros megye volt a fesztivál díszvendége, ezért a Maros megyei szervezők a Hagyományok Házával együttműködve egy rendkívül gazdag hagyományőrző programot állítottak össze a rendezvény három napjára.
Szombaton a Háromszék Táncegyüttes volt a fesztivál vendége. Kovászna megye képviseletében délelőtt Tücsöklakodalom címmel táncos–zenés gyermekfoglalkozásra került sor, majd a Heveder zenekar és Erőss Judit népzenei koncertjére, este pedig az Ivácson László rendezésében készült Két kezem forgatta, szívem táncoltatta című folklórelőadást mutatták be a fesztivál nagyszínpadán.
Több háromszéki termelő is részt vesz portékáival a fesztiválon, ugyanakkor a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület munkatársai háromszéki szálláslehetőségeket és programcsomagokat kínáltak. Természetesen a háromszéki nemesi turizmust népszerűsítő kiadványokat is be lehetett szerezni a fesztiválon, illetve tájékozódni lehetett Kovászna megye páratlan természeti adottságairól, a borvizekről, mofettákról, azok gyógyhatásairól.
„Mindezen értékeink mellett a magyar szent korona legkeletibb gyöngyszeméről, Háromszékről még három dolgot hoztunk magukkal: egyrészt a szavazatunk erejét, amivel a FIDESZ–KDNP pártszövetséget támogattuk, másrészt identitásunk szellemi termékét, Sánta Attila Bühnagy székely szótárát, és nyilván jófajta székely vicceket” – fogalmazott üdvözlőbeszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, aki a kiadványból egy példányt Varga Mihály, Magyarország nemzetgazdasági miniszterének, a fesztivál fővédnökének ajándékozott. Hozzátette: „Ez az egyedi kötet szimbolizálja nyelvi sokszínűségünket, választ ad arra, hogy honnan jöttünk, miben különbözünk a magyarság többi részétől, miért vagyunk mások, mint a Székelyföldet körbevevő ország népe. De ebből a kötetből megtudják azt is, amit eddig nem tudtak. Például azt, hogy mit csinál, aki folyat, baszkanyál vagy megbaszkanyál? Milyen ember a baszuta? Mit csinál, aki cirdikel, fonyákol, büklen? Ki a cinka?”
Az elnök felszólalásában kitért Budapest–Székelyföld viszonyára is, melynek szoros együttműködését és eredményességét mutatja többek között a magyar országgyűlési választások eredménye, a magyar kormány által a Székelyföldön is biztosított jövőbe mutató programok, a Köldökzsinór program, az anyasági, illetve gyereknevelési támogatás, valamint a gazdaságélénkítő projektek, illetve a számos közös rendezvény. „Számunkra nem léteznek határok az itthon és az otthon, Budapest és Székelyföld között. Mi egy nagycsaládhoz, egy nemzethez tartozunk. Közös a nyelvünk, a hagyományaink, a szívünk is egy ritmusra ver” – tette hozzá Tamás Sándor.
A háromnapos rendezvényen a látogatók nem csupán Székelyföld ízeivel és kézműves termékeivel ismerkedhettek, hanem számos kulturális hagyomány és tradicionális mesterség is bemutattak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások