A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A 120 hektáron gazdálkodó háromszéki agrármérnök, Orbán Miklós úgy látja, az időjárás általános változékonysága mellett is az utóbbi öt-tíz évben az évszakok diktálta menetrend teljesen felbolydult, már nem érvényesek a régi tankönyvekben található vetési, betakarítási időpontokra vonatkozó ajánlások. Hoszzabb, melegebb őszők a jellemzők, amikor nincs hóharmat, a tavaszok pedig nagyon korán és nagyon későn is kezdődhetnek, a havazás nem ritka áprilisban sem. Igy is van olyan, hogy már februárban kedvez az idő a vetésnek, míg máskor csak májusban tudnak a földekre menni. Ennek ellenére nagyobb eséllyel beérnek a hosszabb tenyészidejú növényfajták is, amelyek eddig jellemzően a déli országrészben uralták a földeket: a repce, a kukorica, a napraforgó, iletve a szója. Ezek ugyan korábban is láthatók voltak Háromszéken, de a gazdák a rövidebb tenyészidejű fajtákat választották, amelyeknek a terméshozamuk is kevesebb. A felmelegedés és a nagyobb termés ígérete miatt azonban egyre több mezőgazdász bevállalja a hosszabb tenyészidejű fajtákat is. A megkérdezett agrármérnök a szóját is beilleszti a vetésforgóba, mert arra támogatás is jár az APIÁ-tól: ez szintén melegigényes növény, közben azonban a talaj szerkezetét, összetételét is javítja. Vidékünkön többen erre voksolnak, bár még sokféle hasonló növény közül lehet válogatni (csillagfürt, borsó, fehér here stb.). Állatartással foglalkozók ugyanakkor a lucernát is termeszthetik ugyanezzel a céllal. A támogatás ellenére ezeket a növényeket sokan mellőzik. Orbán Miklós szerint a pityókatermelés azért nem annyira népszerű most a gazdák körében, mert a tavaszi-nyári csapadékszegénység kompromittálja a termést és az ára is nagyon ingadozó. Az öntözési rendszer széleskörű kiterjesztésére nem lét esélyt, raktározási problémák is vannak, de a fő gond mégis az, hogy nem tervezhető a haszon, tudtuk meg.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, Kozma Béla szerint azonban nem csökken a krumplival bevetett területek mennyisége Háromszéken, a burgonyának most is megvan a helye a vetésforgóban. A napraforgó területe valóban nőtt, de a törökbúzának sem kedvezett a tavalyi év, ősszel sok kint maradt a földeken, mert még éretlen volt. Az is előfordulhat, hogy nem választottak a gazdák jó hibridet, ezért nem érett be őszig a kukorica, mondta Kozma Béla. Ugyanakkor a gazdák életét folyamatosan keserítik a vadkárok, a medve, a szarvas, de a csókák inváziója is hatalmas veszteségeket okoz.
Mindent összevetve, a mezőgazdaság mindig is kiszámíthatatlan marad, az új kultúrák termesztését pedig folyamatos taulással kell elsajátítania minden termelőnek, vélekedtek a megkérdezettek.
Az időjárás kiszámíthatatlansága kapcsán rákérdeztünk arra is, hogy a júliusi felhőszakadás, jégverés által Kézdiszéken károsult gazdák kaptak-e valamilyen kárpótlást. A biztosítottak igen, mondta Kozma Béla, s annál inkább érdemes nem sajnálni a pénzt a biztosítási díjra, hogy az összeg 70 %-át uniós támogatásokból visszatéríti a Vidéki Beruházások Országos Ügynöksége (AFIR).
Címlapfotó: Orbán Miklós
A háború kivezette a kovidot, a klímaváltozás követi majd a háborút, annak majd a készpénz megszüntetés vet véget. Az árak meg kúsznak felfelé, mert valakiknek ez így jó! Van amire fogni! Meddig még ?