Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség régi álma egy nemcsak istentiszteleti alkalmakra, gyülekezeti tevékenységekre és programokra, hanem gyermek- és ifjúsági táborok helyszínének is alkalmas épület megvásárlása a fürdővárosban. Ebbe az irányba már megannyi próbálkozás történt részükről, több terv is született, de a kivitelezés mindmáig várat magára.
A november 22-én, pénteken 17 órai kezdettel a kovásznai művelődési központ színpadán Bródy János-, Republic-, Koncz Zsuzsa-, Piramis-, Charlie-, Demjén Ferenc-, Karthago-, Eric Clapton- és Pink Floyd-dalok hangzanak el tíz zenész tolmácsolásában, a belépőt helyszínen felajánlott támogatás vagy téglajegy felmutatása képezi. Az adományokat egy imaház szerepét is betöltő ingatlan megvásárlására fordítják, ahol a közösségszervezés és közösségépítés áldásait is megtapasztalhatja a jelenleg mintegy 50 főt számláló gyülekezet.
Amint azt a Kovásznára is beszolgáló Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkésztől megtudtuk, a terv régi ugyan, de pár hónappal ezelőtt kapott meghatározó lendületet, amikor a Csomakőrös felé vezető úton megtalálták a célra alkalmas épületet. Egy százéves, jó állapotban lévő házról van szó, amelyhez egy, a későbbiek során többféle módon hasznosítandó csűr is tartozik.
A tulajdonképpeni gyűjtés októberben kezdődött a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány Fuss Neki! programja révén (https://udvarhely.fussneki.ro/organizations/kovasznai-unitarius-leanyegyhazkozseg/), amikor több mint 25 ezer lejt sikerült összeszedni a célösszegként meghatározott 80 ezer lejből. Most pénteken vélhetően nem fog kikerekedni a hiányzó rész, de a torockói születésű, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet unitárius lelkészképző szakán 2013-ban diplomázó, tavaly a Best of Sepsi díjat is elnyerő lelkész asszony bízik abban, hogy az előleget mielőbb, a teljes összeget néhány hónapon belül ki fogják tudni fizetni. Azt követően pedig pályázati pénzekből igyekeznek hozzákezdeni a felújításhoz, illetve a célnak megfelelő átalakításokhoz.
A reformátusok egyik fő bázisának számító Kovásznán az unitarizmus gyökerei nem a nagy erdélyi vallásreformerig, Dávid Ferencig nyúlnak vissza, hanem csak 1887-ig, amikor is néhány református hívő az unitárius hitre való áttérését és egyházközség alapítását kezdeményezte. Nem föltétlenül dogmatikai megfontolásból, hanem egy lelkészválasztáshoz fűződő nézeteltérések okán.
Bár a testvéri református egyházzal fennálló jó viszonyát kockáztatni nem akaró Ferencz József unitárius püspök először jelentéktelennek ítélte az ügyet, a laborfalvi unitárius lelkész, Kiss Sándor támogatásával a folyamat nem állt le. Még azon év március 13-án 37 kovásznai jelent meg a laborfalvi unitárius istentiszteleten, és hivatalosan is áttértek.
Az áttérők száma tovább gyarapodott, meghaladva az ötvenet, március végén pedig – szabad ég alatt tartott istentisztelet keretében – Kovásznán megalakult a leányegyházközség, ám a református közösség tiltakozása folytán nehézségekbe ütköztek. Ősszel templomhelyet és harangot vásároltak, a leányegyházközséget a laborfalvi anyaegyházhoz csatolták, nem tudni, mikor kerültek a sepsiszentgyörgyi egyházközség „alárendeltségébe”. Templom építésébe is belekezdtek, a következő évekből annak padolását, sőt meszelését, külső vakolását célzó adományokról is megemlékeznek a jegyzőkönyvek, de nem készült el soha.
Ennek okát illetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség alapításának kezdeteit feldolgozó Márk Attila árkosi unitárius kántor sem tudott lapunknak adatokkal szolgálni. Elmondása szerint az első világégés végén a laborfalvi egyházi levéltár szinte teljesen megsemmisült, így csak feltételezni lehet, hogy a templomépítésnek maga a háború tett keresztbe. Ugyanígy a Bécsből vásárolt harang további sorsa is ismeretlen.
Most viszont lehetőség nyílt a napjainkig fennmaradt kovásznai unitárius közösség évszázados álma megvalósulásához, amihez bárki hozzájárulhat. Akár a pénteki koncerten való részvétellel, akár utalással a RO35CRCOX150105000069760-as bankszámlaszámra (a tárgymezőbe: Téglajegy); továbbá személyesen Sepsiszentgyörgyön az unitárius templomban, illetve Kovásznán Varga Emesénél.
Fotó: Péterfi Ágnes/Facebook