Nem a jutalomért, hanem az adás öröméért lelkesednek a gyermekek
Ötödik alkalommal hirdette meg a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi szerveze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Elkezdődött az avarégetés szezonja, amikor a lehullott leveleket és a kerti hulladékokat sokan egyszerűen felgyújtják és elégetik. A tarló- és avarégetés nem teljesen tilos Romániában, viszont csak ellenőrzött körülmények között végezhető el a művelet.
A Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség tájékoztatása szerint a 2008/579-es számú kormányrendelet az égetés körülményeit pontosan meghatározza. A törvény értelmében nem teljesen tiltott az avarégetés, de engedélykérést, nagy figyelmet és előkészületet igényel. A műveletet csak engedélyezett körülmények között, szélcsendes időben, nappal lehet végezni, és egyszerre csak kis területen. Szakemberek javaslata szerint, amennyiben a terület nagy kiterjedésű, fel kell osztani, és úgy égetni, hogy ellenőrizhető legyen a tűz. Azt a területet, amelyet égetni akarunk, barázdával, körbeásással kell elkülöníteni a szomszédos területektől, gyümölcsöstől vagy erdőtől. A száraz növényzetet rakásonként kell begyújtani, és a helyszín elhagyása előtt az utolsó parázsfészket is el kell oltani – figyelmeztetnek. Ugyanakkor a teljes folyamat alatt biztosítani kell a terület őrzését. Amennyiben mégis kigyullad a növényzet és terjed a tűz, a közbelépés elmulasztását 2500 és 5000 lej közötti bírsággal büntetik. Az engedély nélküli tarló- vagy száraznövény-égetést szintén 2500 lejre büntetik.
„Az avar- és tarlóégetés nem a legjobb megoldás, több európai országban teljesen betiltották, egyértelmű káros hatásai miatt” – mondta Balázs Mihály biológus. „A növényzet égetése nemcsak a környezetre káros, hanem az állatvilág és az ember egészségére is. A kerti égetés, amelyben gallyakat, leveleket égetnek, óriási légszennyezést okoz, a talaj kiégetése pedig ennél is nagyobbat. A szénmonoxidon kívül sok más gáz is felszabadul, ami szennyezi a levegőt, ezáltal pedig visszakerül az élő növényvilágba, és megfertőzi azt is. Az égetés helyett sokkal jobb megoldás a száraz növények, fűnyesedék és gallyak komposztálása, amivel a későbbiekben a kertünk, földünk talaját is helyreállíthatjuk. Fontos szempont, amiért kerülni kell az égetést, az állatvilág élőhelyének megzavarása is. Azzal, hogy felégetjük a földet – bármilyen kis területről is legyen szó – szűkítjük az állatvilág élőhelyét és táplálékszerzési lehetőségeit is” – magyarázta a szakember.
Bogács Csaba éveken át égette kertjéből az őszi hulladékot, mint mondta, komposztálásra nem volt lehetősége, de szabadulni akart a növényzettől. Évekkel ezelőtt ez bevett gyakorlatnak számított, ő is és szomszédjai is alkalmazták a módszert, tavalytól viszont már összegyűjti az ágakat, leveleket, és külön gyűjtőedényben adja le a köztisztasági vállalatnál.
Idén nyártól Sepsiszentgyörgyön a magánházak lakói lebomló hulladéknak is kapnak külön konténert, amelybe kerti hulladék, konyhai maradék kerül. Ezeket hetente szállítja el a Tega Rt.
Az égetés olcsóbb és sajnos ez az elsődleges szempont sokunknak, még ha tudjuk is hogy káros.