A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A rendezvényt a magyar tudomány napjának apropóján szervezték meg. Utóbbinak a mottóját évről évre a Magyar Tudományos Akadémia határozza meg, idén a „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” mottó adja a felvetett témák keretét, fókuszát. Az esemény társzervezői az Erdélyi Múzeum Egyesület (EME) sepsiszentgyörgyi fiókszervezete és ennek Agrártudományi szakosztálya, illetve a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi és marosvásárhelyi kara, valamint a LAM Alapítvány.
A konferencia ünnepélyes megnyitóján a sepsiszentgyörgyi kar dékánja, Náhlik András úgy vélekedett, az ember-természet-társadalom közti egyensúlyt és az élelmiszerellátást, élelmiszer-biztonságot tekintve fontos előrelépni, és ebben segítenek a hasonló tudományos rendezvények. A külföldi rendezvények is, melyeken való részvételre mindig is biztatta a hallgatókat, hiszen ott jó kapcsolatokat lehet kiépíteni, illetve közös kutatásokat kezdeményezni, de a hazaiak is, amelyeknek a sorába illeszkedik a szerdai konferencia.
Az itthoni szervezésű tudományos tanácskozásoknak több előnye is van: anyanyelven mindenki szebben fejezi ki magát, a magyar szaknyelv művelésére jó alkalmat nyújt minden hasonló esemény, de a szakmabeliek is sokat tehetnek közösségeikért az elhangzott kutatási eredmények beépítésével. A Sapientia karain számos kutatási projekt indult és színvonalas szakdolgozatok születtek, amelyek közül a konferencián többet is bemutattak.
Csiszér Levente tanszékvezető a magvető példázatát idézte Márk evangéliumból, mivel oktatóként, aki a tudomány magvait ülteti el hallgatóságában, azonosult ezzel a szereppel és abban a lehető legtöbbet akarta megtenni. A magvetés eredményeként könyvelte el azt is, hogy tavalyi végzős egyetemisták vagy korábban lediplomázottak most előadóként lépnek fel a rendezvényen.
Bíró Boróka Júlia, az EME sepsiszentgyörgyi fiókjának elnöke röviden összegezte az idén 165 éves Erdélyi Múzeum Egyesület tízéves múltra visszatekintő sepsiszentgyörgyi fiókjának tevékenységét: ez idő alatt 12 konferenciát szerveztek a megyeszékhelyen, amelyeken összesen 100 előadás hangzott el és több mint 1000 hallgató vett részt. Az egyetemi oktató a magyar tudomány napjának mottójára hangolódva megerősítette: a tudományos eredmények széles körben való elterjesztése kulcsfontosságú.
Klárik Attila, a LAM Alapítvány vezetője felidézte az EME alapításának évéhez kötődő, nagy jelentőségű tudományos eredményeket. Azonban a sokkal fiatalabb, 32 éves LAM is a társadalom szolgálatának szentelte tevékenységét egy széles spektrumon, ami magába foglalja az agrárszaktanácsadást, cégfejlesztést, felnőttképzést, pályázatírást, hitelezést, közölte Klárik. Az erdélyi szellemi ember minősége nemcsak lehetőség, hanem követelmény – hangsúlyozta Reményik Sándor szavait parafrazálva.
A továbbiakban a konferencia plénumában és szekcióülésein a növénytermesztés és erdőgazdálkodás témakörében sok érdekes előadás elhangzott, többek között cukorrépafajták komplex összehasonlító vizsgálatáról, a klímaváltozáshoz alkalmazkodó alternatív reziliens faállományokról, az adaptív erdőgazdálkodásról, precíziós öntözésről az okos növényházakban, de szó esett a Székely Falugazdász Hálózat vidékfejlesztésben betöltött szerepéről is.
Fotó: Bodor Tünde