Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A megyében nem kellett bezárni autógáztöltő egységet

A megyében nem kellett bezárni autógáztöltő egységet Kovászna megye

Keddi sajtótájékoztatóján a Kovászna megye prefektusa, Ráduly István közölte annak az ellenőrzésnek az eredményét, amelyet augusztus végén, a crevediai töltőállomáson történt autógáz-robbanás után rendelt el Marcel Ciolacu miniszterelnök az ország összes autógáz (GPL)-forgalmazójánál. Háromszéken a nyolc ellenőrzésre felhatalmazott intézmény képviselőiből álló csapat összesen több mint 200 üzemanyag-forgalmazót és -szállítót ellenőrzött. Drámai hiányosságokat nem találtak, de kétszáznál is több kifogásolnivalót igen.

Hirdetés
Hirdetés

Az átfogó ellenőrzés életbeültetéséért, lebonyolításáért a maguk során a kormánymegbízottak feleltek. Az ellenőrző akcióban részt vettek a nyomás alatt működő berendezések működését engedélyező és ellenőrző hatóságok (CNCIR és ISCIR) képviselői, a készenléti és munkaügyi felügyelőség (ISU, ITM), a környezetvédelmi őrség (GNM), a megyei rendőrség, a közúti hatóság (ARR), a közúti szállítás állami felügyeletének (ISCTR), valamint a vám és adóhivatalnak (ANAF) az ellenőrei.

Ráduly István elmondta, az ellenőrzések egy korábbi szakaszában, mikor találkozott az említett intézmények vezetőivel, azt vette észre, hogy mindegyikük más adatbázisból dolgozik, ezért javasolta ezek egységesítését, kiegészítését, aktualizálását.

Az akció keretén belül 223 üzemanyag-forgalmazó- és szállító kereskedelmi egységet vettek górcső alá a megyében. Összesen 207 szabálytalanságot és hiányosságot állapítottak meg, 5 egység működési engedélyét ideiglenesen felfüggesztették, 134 esetben pedig határidőre kellett mulasztásaikat pótolniuk az érintett cégeknek. 421 200 lej összértékű büntetést róttak ki, legtöbbet a tűzoltóság: az általa kiosztott 27 bírság végösszege megközelíti a 150 ezer lejt. Vastagon fogott a környezetőrség felügyelőinek is a tolla: a hét bírság 235 ezer lejre rúg. 114 esetben az ellenőrzött egységek megúszták figyelmeztetéssel.

A prefektus értékelte, hogy sehol sem találtak olyan súlyos kihágást az ellenőrök, hogy szükséges lett volna az illető cég működését véglegesen megszüntetni. Az intézmények által kifogásoltak legtöbbje a dokumentumok, nyilvántartások, időszakos ellenőrzések hiányosságaira vonatkozott. Az ISU többek között a tűzvédelmi jóváhagyások és azok kibocsátásának alapjául szolgáló dokumentumok hiányát, a tüzet észlelő berendezések és riasztókészülékek, illetve a villámhárítók és földelések időszakos ellenőrzésének elmulasztását nehezményezte, de azt is, hogy a töltőállomások közelében a kifolyt üzemanyagot nem távolították el elég gyakran.

A rendőrség főleg a riasztó- és biztonsági berendezéseket ellenőrizte, a karbantartásukra vonatkozó szerződések hiányát büntette. A szállítást felügyelő hatóság a veszélyes anyagokat szállító sofőrök külön kiképzését bizonyító iratok hiányát rótta fel. A munkaügyi felügyelőség által felfedezett súlyosabb hiányosságok között említhető, hogy több autógázt tartalmazó tartálynak nem volt meg az ISCIR által kibocsátott engedélye, vagy a szint- és nyomásmérő készülék nem volt a metrológusok által jóváhagyva.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás