Mind azt már korábban megírtuk, idén nyártól tilos a vékony és nagyon vékony falú, fogófüllel ellátott műanyag szatyrok behozatala Romániába, jövő év január 1-jétől pedig ezek forgalmazása is. A rendelkezést a legtöbben üdvözölték, több háromszéki gondolja úgy, hogy fölösleges a sok műanyag zacskó.
A vékony falú műanyag zacskókat elsősorban a nagyáruházakban használják, és sokszor olyan termékeket is becsomagolnak, melyeket nem kellene – mondja Ambrus Noémi, a Csemete Környezetvédelmi Egyesület tagja, aki úgy véli, túlcsomagoljuk a termékeket, egy kartondobozba csomagolt élelmiszert először zsugorfóliába, utána műanyag zacskóba és végül kartondobozba tesznek, ebből pedig két csomagolóanyag teljesen fölösleges.
– Az is fölösleges, hogy a különböző élelmiszereket műanyag zacskóba teszik, például a banánt vagy a műanyag dobozba kimért olajbogyót. Általában szólok, hogy nem kérek plusz zacskót, de volt, hogy az eladó azt mondta, kötelező nekik dupla műanyagba csomagolni a terméket, ez a belső szabályzat. Teljesen értelmetlennek tartom a fölösleges műanyag zacskók használatát, és bár mindannyian tudjuk, milyen nehezen bomlik le, és mennyi káros hatása van, sajnos igaz ránk: mindenkinek van otthon egy zacskója, amelyben további zacskókat tart – fogalmazott a környezetvédelmi aktivista.
Tiberiu Andrei Poștoacă, a CovAlpin Egyesület vezetője kifejtette: a rendelkezés nagyon jó, de sajnos, csak részlegesen oldja meg a gondot. Csak a vékony és nagyon vékony falú nejlontasakokra vonatkozik, amelyekből kevesebb van, mint a vastagabb típusú reklámszatyrokból, azok pedig sokkal károsabbak a környezetre. Ugyanakkor sok esetben a műanyag zacskók újrahasznosítása többe kerül, mint az új tasakok gyártása, így a kereskedőknek, forgalmazóknak nem éri meg váltani.
– A megoldás a nevelésben, tudatosításban rejlik, már gyerekkorban el kell magyarázni a környezeti hatásokat, amelyet a műanyag vált ki. A közömbösség, nemtörődömség vezet oda, hogy a vásárlók a könnyebb utat választják, hagyják, hogy mindent műanyagba csomagolva adjanak, majd eldobják ezeket a termékeket, melyek évszázadok alatt bomlanak le csak – kongatta meg a vészharangot a környezetvédő.
A lakosság hozzáállásán egyébként javíthat, hogy a tervezet azt is előírja, hogy a környezetvédelmi minisztériumnak jelentést kell tennie az Európai Bizottságnak az évente elhasznált nejlonzacskó-mennyiségről, valamint tájékoztató kampányokat kell szervezni mind a felhasználók, mind a kereskedők számára a csomagolóanyagok eladásáról, begyűjtéséről és újrahasznosításáról.
Nagy huho semmiert …megis mit gondolnak a kezunkben hozzuke el a megvasarolt koszos foldes zoldsegeket, a vertol csopogo hust?