Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A pénz itt maradhatna

A pénz itt maradhatna Kovászna megye

Sok sepsiszentgyörgyi Brassóban költi el a pénzét, panaszkodnak a háromszéki vállalkozók. Ám meglepő módon a szomszédos nagyvárosból is jönnek ide vásárolni. Miért és hogyan működik ez a jelenség, próbáltuk megtudni az érintettek faggatásával.
A Sapientia-egyetemnek a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) által felkért oktatói, Telegdy Balázs és Nistor Laura tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy létezik ugyan a szentgyörgyiek brassói nagy plázákba való „migrálása”, de saját közösségünk tagjai a románoknál kisebb mértékben hódolnak e szokásnak.
– A magyarok esetében a hűség és tradíció foghatja vissza a lendületet, még ha ez nem is tudatosul mindenkiben. Azoknak, akik jövevények e vidéken, szélesebb a mozgáskörük – fejtegette a jelenséget Bereczki Kinga, a HKA igazgatója.
Szerinte jó lenne, ha a vállalkozók viszonoznák is a hűséget. A minap az egyik üzletben látta monitoron futni a „mulțumim”-ot, ami nagyon szép, de a magyar embe­rekhez nem kellene szólni? – teszi fel a költői kérdést.
A nagyvárosba irányuló bevásárlóturizmust nagyon sok megkérdezett igazolta, többen közülük rendszeresen járnak maguk is, a Coresi bevásárlóközpont parkolója hétvégén tele van Kovászna megyei rendszámú autóval, tanúsították. A Decathlon sportszer-áruház is kedvelt célpontja a megyénkbelieknek. Nálunk ez a piaci szegmens nagyon alulreprezentált, igaz, amíg léteztek hasonló profilú üzletek, addig sem virágzott ez a fajta kereskedelem, akkor is inkább Brassóban vásároltak a szentgyörgyiek, mondja egy volt üzlettulajdonos. Nagy elektronikai cikkek, értékesebb áruk vásárlásánál pedig előfordul, hogy több száz lejes spórolás is indokolja a brassói utat, bizonygatják többen ismeretségi körömből.
A szentgyörgyiek árérzékenysége közismert dolog, erről így vélekedik Bereczki Kinga: az olcsóság keresésével a jövőnket számoljuk fel, mert így csak a multik maradnak a piacon. Aki ma egy kicsivel többet fizet a helyinek az egészséges élelmiszerért vagy az emberbarát szolgáltatásért, az a gyermeke jövőjére fizet be. Így lesznek munkahelyek és helyi gazdaság a jövőben is, részletezte.
A Sugás áruház egyik ruházati részlegén az elárusítónő igazolta a fordított jelenséget: hétvégeken valóban nagyon sok a brassói vásárló. – Olyan árucikkeket keresnek, ami náluk nincs, de értékelik, hogy itt nincs zsúfoltság, több idő jut rájuk, kedves a kiszolgálás.
Ugyanezt a cipőrészlegen is megerősítették, hozzátéve, a kliensek sokszor rákérdeznek arra is, milyen vendéglőt ajánlanak nekik. Ami pedig az árakat illeti, a tulajdonos szerint „nálunk ugyanazt a minőséget sokkal olcsóbban lehet megkapni, mint Brassóban, szentgyörgyi fizetésekhez szabott áraink vannak, városnapokkor is rengeteg brassói, bukaresti vásárlónk volt”.
Abban mindenki egyetért, hogy nemcsak a bevásárlás, hanem a változatosság, a szórakozás iránti igény is mozgatja a városok között az embereket. És azért növekvő számban akadnak olyanok is, akik tudatosan helyben költik a pénzüket, támogatva a háromszéki gazdaságot. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. június 20., 10:22
    ÉRTÉKELÉS: 14

    „az olcsóság keresésével a jövőnket számoljuk fel, mert így csak a multik maradnak a piacon.” – kedves Bereczki Kinga, mit is akar ezzel mondani? Szóval kevéske pénzünket használjuk arra, hogy vásároljunk drágán, mert akkor a helyi kereskedők járnak majd jól, és nem a multik. Eddig értem, csak azt nem: NEKÜNK nem az lenne a fontos, hogy elsősorban MI járjunk jól vásárláskor, és majd csak azután a kereskedők, legyen az multi vagy helyi, vagy akárki?
    Ne etessen marhasággal, a gyerekeink jövője nem attól lesz jobb, ha most mi kevesebb élelmiszert, ruhát, vagy egyéb háztartási cikket viszünk haza, csak drágábban. Vagy esetleg ugyanannyit, de sokkal több pénzért…
    Az a helyi vállalkozó aki ilyen dumával próbál érvényesülni, nem a versenyképes áraival, annak a jövője meg van pecsételve. Nemhogy a gyermekeink jövőjében, hanem a jelenünkben sem fognak sokáig üzletelni. Hűségkártyának pedig akkor van értelme, ha valami konkrét kedvezménnyel jár a vásárló részére.
    Nem ideológiai szövegekkel működik a gazdaság.
    A pénz úgysem fog itt maradni. A különbség annyi, hogy ha a vásárló itt helyben költi el, és egy háromszéki vállalkozó zsebében köt ki, akkor nem a vásárló megy majd Brassóba vele, hanem az illető vállalkozó. Talán Brassónál is messzebb.
    Hagyjuk a dumát, mindenki költse ott a pénzét, ahol akarja. Mindenki képes megítélni, hogy a lehetőségeihez, életviteléhez mi passzol jobban.

  • User
    Dátum: 2018. június 20., 17:24
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Nalunk ugyanazt a minoseget meregdragan, de altalaban szar minoseget lehet kapni dragan, kedves helyi uzletvezetok!!! Ezert mennek az emberek nagyvarosba!!

  • User
    Dátum: 2018. június 20., 21:07
    ÉRTÉKELÉS: 0

    4 negyzetmeter padlofajancot szerettem volna vasarolni a vasututca municipiumban 7 helyen jartam es mindenutt azt mondtak csak rendelesre hoznak.. :)))