Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcs az alpolgármester
Kézdivásárhely képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámba...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában október végén ünnepelte avatásának első évfordulóját a Puskás Tivadar Távközlési Kismúzeum. A létrehozásakor már közel négy évtizedes múlttal rendelkező gyűjtemény születéséről, céljáról, vállalt feladatairól és a kismúzeum történetéről az alapító Csáky Ernő mérnök beszámolójából készítettünk összeállítást, felhasználva a honlapjukon található információkat is.
A mi szép városunk neve mellé sokféle állandó jelzőt ragasztottak már – a legtalálóbb, s egyszersmind a legnagyobb büszkeségre okot adó minősítésünk mégis talán „a tudomány leendő fellegvára”, „a régió kulturális városa”, „a megye szellemi központja”. De tudjuk, hogy a „város csak falakat emelhet, s e falakat lélekkel megtölteni a bennük munkálkodók feladata.” A város fölépítette a falakat, s a Puskás Tivadarról elnevezett tanintézményben most egy éve valami szép, egyedi és különleges emelkedett, létrejött a tudomány és kultúra, a tanulás és szórakozás, sőt, leginkább a szórakozva tanulás olyan fellegvára, amely országosan is páratlan a maga nemében: a Puskás Tivadar Távközlési Kismúzeum.
Az iskola főépületében szülő és gyerek, nagypapa és unoka, a természettudományok barátai egyaránt és együtt tehetnek csodás utazást a múltba és a jövőbe, a számítástechnika és a távközlés világába, elcseveghetnek a más tájakon élő emberekkel rádión keresztül, és találkozhatnak nemcsak az élményekkel, hanem ismerősökkel is.
A Puskás Tivadar Szakközépiskola két tantermében, két kisebb helyiségében és az ezeket összekötő folyosókon, több mint 270 négyzetméteren láthatjuk a távközlés készülékeit a kezdetektől a kétezres évekig, a számítógépek hőskorának „ereklyéit”, a Sepsiszentgyörgyön használt telefonközpontok egy részét, a Varsói Szerződés katonai hírközlő eszközeit, a kiállított készülékekhez tartozó korhű ruhákat, de még morze ábécét oktató felszerelést is.
A kismúzeum egy évének a mérlege
Az elmúlt évben mind a hazai, mind a külföldi látogatók és szakmai csoportok előtt egyre népszerűbbé vált a múzeum. Részben emiatt is az állandó kiállítások mellett időszaki kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások várják az érdeklődőket, a legkisebbekre a gyereksarok kialakításával gondoltunk. A múzeum mindenki előtt nyitva áll, bárki kipróbálhatja a legendás eszközöket. Jelszavunk: megőrizni a múlt értékeit, alkalmazkodni a jelenhez, befolyásolni a jövőt.
A múlt század utolsó évtizedében a felgyorsult társadalmi változások az emberek kulturális „fogyasztási szokásaira” is kihatottak. A múzeumok és kiállítótermek igyekeztek a közönség új igényeit kielégíteni, ezért a hagyományos kiállítások helyett egyre inkább a „szórakoztatva tanulás/tanítás” programja mellett kötelezték el magukat.
Az udvarról megcsodálhatják a rádióamatőrjeink által felszerelt hatalmas antennarendszert, melynek segítségével a világ bármely részén lévő aktív rádióamatőrökkel kapcsolatot teremtenek szorgalmas és nagy szakmai tudással rendelkező rádiósaink. Klubunk rádiókészülékének márkája: YAESU-FT-897, hívójele: YO6KPT.
A Puskás Rádióamatőr Klub ötlete egy kisszámú, de lelkes kezdeményező csoporté, 2013-ban vetődött fel Csáky Ernő sugallatára, Újfalvi István mérnök-tanár, igazgató, György Zsolt, Seresan Ionel és Dénes Dezső támogatták. 2014-től kezdtünk hozzá a megvalósításához (az akkori igazgató, Újfalvi István mérnök-tanár biztatására), Demeter Dávid mérnök-tanár, jelenlegi igazgató segítségével jött létre 2015-ben.
Az élő kiállítóhely
A gyűjtemény múzeumpedagógiai és oktatási értékét hihetetlen mértékben megnöveli, hogy a kiállított készülékek 85 százaléka működőképes, és az alapítók szakértelmének köszönhetően bármikor kipróbálható. A látogatás ideje alatt szigorú munkavédelmi szabályok érvényesek. A működőképes eszközök bemutatóján túl a legkorszerűbb interaktív látványelemek és tartalmak teszik felejthetetlen élménnyé a kiállítás megtekintését. A kulturális szakemberekkel és múzeumpedagógusokkal közösen dolgozunk azon, hogy az élethosszig tartó tanulás jegyében valamennyi korosztály számára vonzó programokat, interaktív kiállításokat, múzeumi foglalkozásokat és rádiós tevékenységet szervezzünk.
A múzeum Újfalvi István mérnök-tanár ötlete és segítsége révén, Demeter Dávid igazgató engedélyével és segítségével, dr. Péter Sándor szakmai-irodalmi útmutatása alapján jött létre. Alapját Csáky Ernő magángyűjteménye és a Puskás Attila kutatásai alapján összegyűjtött dokumentációs anyag képezi, továbbá egy rádióamatőr klub adó-vevő készüléke egészíti ki. A gyűjtemény fontos célja, hogy a látogatókkal megismertesse a székely Puskás Tivadart, valamint a civil és a katonai távközlési eszközöket.
Egy év mérlege
Bemutatjuk Puskás Tivadart, múzeumpedagógiai tevékenységet folytatunk, továbbra is gyűjtjük és bemutatjuk a témával kapcsolatos eszközöket, erősítjük a hazai rádióamatőrök jó hírnevét, és bebizonyítjuk, hogy létezik még egy magyar első: Károly Iréneausz József, aki közel egy hónappal Marconi előtt igazolta, hogy a Hertz-féle hullámokat lehet távközlésre használni. A sikert a látogatottság és az emlékfüzetbe írt bejegyzések alapján ítélhetjük meg.
Érdekes év áll mögöttünk, a statisztika kedvező számokat mutat. Összesen 400 látogatónk volt (ebből 320 diák), 62 írott vélemény található a füzetben, melyeket 236 látogató fogalmazott meg. A rádióamatőrjeink 5000 kapcsolatot teremtettek, több nemzetközi versenyen vettek részt, négy diplomát nyertek, melyek első helyet biztosítanak Romániában.
Öt interjú hangzott el televízióban, kettő a rádióban román és magyar nyelven, több ismertető cikk jelent meg lapjainkban. Meglátogattunk öt külföldi és belföldi szakmai múzeumot, és partneri kapcsolatot létesítettünk két belföldi szakmúzeummal és a magyarországi Szentes város székhellyel működő Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvánnyal.
A theátrophon és a telefonhírmondó
A theátrophon a telefonhírmondó elődje volt, melyet az 1880-as években szerkesztettek meg Amerikában és Európában. A mikrofon modernizálása után a színházi műsorok távolsági közvetítésére használták. A telefonhírmondó a theátrophon modernizált változata, az első beszélő újság, Puskás Tivadar bűvös hírközlő szerszáma. 1893. február 15-én szólalt meg először a következő szavakkal: „Üdvözöljük Budapest lakosságát. Üdvözöljük olyan szokatlan módon, amely páratlan az egész világon. Üdvözöljük az első várost, amelyből a Telefonhírmondó az egész világon győzedelmes útjára indul.”
Színhelyéül Budapesten a Magyar utca 6. számú ház szolgált. Önálló vezetékhálózata akkor még nem volt, így „adásait” csak a telefonállomásokon keresztül hallgathatták.
A Puskás Tivadar Szakképző Líceum
A Puskás Tivadar Szakképző Líceum 2013 októberében ünnepelt kerek évfordulót: akkor köszöntöttük a 40 éves, műszaki oktatásra szakosodott tanintézményt. Az iskolát az 1973-as tanévvel avatták fel Gépkocsigyártó Szaklíceum néven. Az alapítás óta ezen a helyen számos iskolatípus váltotta egymást, vagy osztotta meg otthonát az épületben.
A Puskás Tivadar Szakközépiskola – a posztliceális képzést leszámítva – működésének első 40 évében több mint 5 ezer végzőst bocsátott az útjára, az itt végzett szakemberek Európa nagynevű üzemeiben is otthonosan érzik magukat, csúcsszakmákhoz keresnek „Puskásban végzett” diákokat. Az iskola modern számítástechnikai és szakoktatási eszközökkel, gépekkel felszerelt szaktermekkel és laboratóriumokkal rendelkezik, ezek a tanintézmény és a Puskás Tivadar Alapítvány által megpályázott uniós és magyarországi alapítványi támogatások eredményei.
Élő tudással a jövőért
Puskás Tivadar példája mindannyiunk számára bizonyítja, hogy jövőt alapos tanulással és kemény munkával lehet építeni, a több mint negyven évet megért tanintézményünk eddig is minden pórusából, gépcsarnokából, laboratóriumából és műhelyéből azt üzente, itt kitűnő szakemberek és mérnökök neveldéje van. Úgy látjuk, ideje még egyet lépnünk ezen az úton, a Puskás Tivadar Hírközlési Kismúzeum élő technikatörténeti kiállítóhely létrehozásával kézzelfogható közelségbe hozzuk a hírközlés múltját és jelenét, hogy mindenki láthassa, a tudásból nőtt ki a jelenünk, és a tudás lehet a jövőnk.
Demeter Dávid iskolaigazgató