Rendeznék az Őrkő romanegyedet, ám csak egy részét lehet rendbetenni
A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak, illetve a Sepsi Helyi Akciócsoportnak több beav...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Máltai Szeretetszolgálat által működtetett hajléktalanszálló, mely már téli program szerint üzemel, azaz 18.30 és reggel 8 óra között vehető igénybe. Itt nemcsak szállást, hanem reggelit, meleg ebédet és vacsorát kapnak a hajléktalanok, foglalkozásokat tartanak számukra, segítenek egészségügyi gondjaikon, irataik rendezésében, lakás- és munkahely-keresésben is. Az ország más hasonló intézményei, melyeket túlnyomórészt polgármesteri hivatalok vagy a megyei szociális igazgatóságok működtetnek, csak alapszolgáltatást, azaz szállást nyújtanak.
„Mi Magyarországon, az ottani Máltai Szeretetszolgálattól tanult módszertan szerint foglalkozunk a hajléktalanokkal. A fő célunk az, hogy visszacsatoljuk az ellátottakat a társadalomba, hogy rábírjuk őket, ne akarjanak hajléktalanok lenni” – magyarázta Székely Róbert, a szociális létesítmény vezetője. Hozzátette, hogy
2013 óta 300 személy vette igénybe legalább egyszer a szolgáltatásaikat, az pedig nagy öröm számára, hogy 60 személyt sikerült integrálni a társadalomba. A téli időszakban a szállót átlagosan 25-30 sepsiszentgyörgyi személy veszi igénybe, az elmúlt hetekben azonban a közelmúltban egy Kovászna környéki esztenán rabszolgamunkára fogott és a rendőrség által „felszabadított” személyeket is itt helyezték el.
Ilyen esetek megoldására a hatóságoknak nincs kidolgozott procedúrájuk, a rendőrség a helyi szociális igazgatóságokra bízza ezen személyek sorsának rendezését, átmenetileg azonban a sepsiszentgyörgyi hajléktalanszállón igyekeznek helyzetüket jobbítani. Hat személy került oda, egyikük sem helybeli. Többüknek személyi irataik sem voltak, ezeket kijárták számukra a szeretetszolgálat munkatársai, egy személynek pedig már sikerült lakást is találni.
Az illető komoly tüdőbetegséggel küszködik – vélhetően az esztenán végzett munka súlyosbította állapotát olyannyira, hogy most napi 18 órán át gépre van kötve, mely segít a tüdejének az oxigént felvenni. Most már van egészségbiztosítása, betegnyugdíja és rokkantsági besorolása, ebből kifolyólag annyi jövedelme is, amelyből lakást tud bérelni – de azért visszajár. Egy másik személynek is találtak munkát, neki hamarosan egy pszichológiai vizsgálaton kell bizonyítania, hogy alkalmas a magaslati munkavégzésre.
A rabszolgamunkára fogott emberek egyébként közlékenyek a szállón. A velük történteket nem mindegyikük éli meg különösnek vagy felháborítónak: korábban is dolgoztak már hasonló feltétekkel és körülmények között – derült ki. Van ugyan köztük olyan, akit megvertek és kényszerítettek a munkára, más azonban meg volt elégedve azzal, amit kapott.
„Az emberek nem egyformák és az igényeik sem. Míg az egyik megelégszik azzal, hogy van mit ennie, van hol aludnia, dolgozhat, a másiknak több kell: pénz, cigaretta, kijárás, stb.”
– fejtegette Székely Róbert.
Fotó: Máltai Szeretetszolgálat Sepsiszentgyörgy/Facebook