Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A román közönségnek is bemutatták a Székely Nemzeti Múzeumot

A román közönségnek is bemutatták a Székely Nemzeti Múzeumot Kovászna megye

A román közönség és szakmai meghívottak számára is ünnepélyes keretek között megnyitották szerdán a felújított Székely Nemzeti Múzeumot. Az esemény után Vargha Mihály múzeumigazgató boldogan nyilatkozta, hogy rengeteg elismerő szót kaptak és most már csak azzal az édes teherrel kell megbirkózniuk, hogy a múzeumot „mindenki egyszerre akarja megnézni”.

Hirdetés
Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi nyitórendezvényen számos társintézmény vezetője jelen volt, többek között Brassóból, Szebenből, Fogarasról, akik mind rendkívül pozitívan nyilatkoztak a látottakról. Megtiszteltetés, hogy bár igen rövid időre, de Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója is jelen volt, hiszen a Kós Károly által tervezett múzeum felújításának közel 5 millió euróra rúgó költségeit nagyrészt uniós alapokból finanszírozták: pontosabban 3,7 millió eurót, a többit Kovászna Megye Tanácsa állta. Simion Crețu a Székely Nemzeti Múzeumot „európai értéknek” nyilvánította, és nemcsak a jól sikerült felújításról nyilatkozott elismerően, hanem Kovászna megye teljesítményéről is a lehívott pályázati támogatások terén. Mint említette, a megye országos szinten is az élbolyban van az elnyert összegek tekintetében, jelenleg pedig mintegy 90 projekt megvalósítása van folyamatban.

Tamás Sándor tanácselnök és Simion Crețu. Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Vargha Mihály nyitóbeszédében kiemelte: „Székelyföldet és Romániát képviseljük, híd akarunk lenni a nemzetek között”, a múzeumban ezért is szerveztek kiállítást a zabolai román juhászoknak, de az erdélyi szászoknak, a téglavető cigányoknak, az örményeknek is. „Mindenki meg akar maradni, meg akarja őrizni a saját identitását” – hangsúlyozta az intézményvezető. Arra a tényre is felhívta a figyelmet, hogy az 1990-es évekhez képest jelentősen megnőtt a román látogatók száma, az akkori 10%-hoz képest most az érdeklődők közel fele kerül ki a románság köréből, és ma már nem előítéletekkel közelednek, mint korábban. Felkészült, románul, sőt angolul is kitűnően beszélő tárlatvezetőkkel fogadják a látogatókat, közölte Vargha.

A szerdai vendégek között több, a megyei román kultúrát képviselő személyiség is jelen volt, többek között Petre Străchinaru, az egykori Szakszervezetek Művelődési Házának és az Árkosi Kulturális Központnak volt igazgatója; Valerii Kavruk, a Keleti Kárpátok Múzeumának igazgatója pedig telefonon gratulált, mivel egészségi okok miatt nem tudott személyesen jelen lenni. Együttműködési megállapodás is kötettett a Brassói Néprajzi Múzeummal – sorolta Vargha Mihály a szerdai nap pozitív élményeit.

A 48-as lőfegyvereket virtuálisan kipróbálni izgalmas tevékenység. Fotó: Tamás Sándor/Facebook

A nyitórendezvény után a meghívottaknak tárlatvezetést tartottak a Géniuszok a hősök mögött című kiállításon, majd kikísérték őket a múzeumkerti Csíki-házhoz, és körbevezették őket a megújult parkban is.

Az intézményvezető egyúttal jelezte, az október 26-i hivatalos megnyitó óta rendkívül sok látogatójuk volt, nem győznek eleget tenni a felkéréseknek; rendezvényhelyszínként is igen keresett a múzeum, „mindenki ott akar konferenciát tartani”.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások