A diakóniai szolgálat is csak drágítással tartható fenn
Derűsen néz a 2025-ös esztendő elé Tóth Anna, a Diakónia Alapítvány otthongondozó sz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi városházán Antal Árpád polgármester és Tamás Sándor megyei tanácselnök, Fejér László Ödön és Kondor Ágota szenátorok jelenlétében a háromszéki művelődési intézmények képviselőivel találkozott a magyar miniszter, akit elkísért Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, felnőtt- és szakképzésért felelős államtitkár, valamint Kardosné Gyurkó Katalin generációk közötti együttműködésért felelős miniszteri biztos.
Hankó Balázs – aki elődei révén erős felső-háromszéki gyökerekkel rendelkezik – miniszterré kinevezése óta harmadszor látogatott a Székelyföldre, a szentgyörgyi összejövetel előtt Kató Béla nyugalmazott református püspökkel és Tonk Mártonnal, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektorával is egyeztetett arról, milyen változások várhatók, illetve mit tehet a háromszéki közösség érdekében a magyar kormány a felsőoktatás terén.
Mint a találkozón a miniszter felvázolta, e tárgyalásokon szó esett arról, hogy szükség van Erdélyben a védőnői képzésre, amit a Sapientia felvállalna, mint ahogy a nagy hiányszakmának számító restaurátorok képzését is. A magyar kormány ezt is támogatja, akárcsak azt a célt, hogy az egyetem az ország tíz legjobb felsőoktatási intézménye közé kerüljön. Ösztöndíjjal tenné érdekeltté a diákokat a duális szakképzésben, de a vállalkozókat is támogatná abban, hogy abban partnerek legyenek.
A megbeszélésen Tamás Sándor mutatta be a miniszternek a megjelenteket: a Székely Nemzeti Múzeum, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a Tamási Áron Színház, a Vigadó Művelődési Központ, a megyei könyvtár, a tanfelügyelőség és a szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság, a Kanta Szakképző Központ vezetőit.
A tanácselnök közölte, a megyei önkormányzat 2025-öt a gyermekek évének nyilvánítja és több programot indít az érdekükben. Az is nyilvánvaló lett, hogy a magyar kormány is elsődlegesen a jövő nemzedékre fókuszál, illetve arra, hogy a legszélesebb társadalmi rétegekhez elérjen a kultúra: ezért hajlandó támogatást adni ahhoz, hogy a színházak előadásaikat eljuttassák más helységekbe és vidékre, illetve fogadják más társulatok vendégjátékát, valamint hogy a gyerekeket, fiatalokat a lehető legnagyobb mértékben megnyerjék a színháznak és a múzeumoknak.
Kondor Ágota megemlítette, a megyei önkormányzat azt tervezi, hogy családos programokat szervez a Kovászna megyei értékek (többek között kulturális intézmények, múzeumok) megismertetésére.
Antal Árpád polgármester a családpolitikai intézkedésekről szólva kijelentette, azokat a történelmi egyházakon keresztül lehetne működtetni, de sürgős életbe léptetni azért is, hogy a fiatalok helyben maradjanak, hiszen csökken a szülőképes korú nők száma.
Szó esett még arról, hogy támogatás szükséges a vidéki könyvtárak állományának bővítéséhez, a művelődésszervezők és szociális munkások képzéséhez, tudományos kutatók és irodalmi előadások helyi megszervezéséhez, a népfőiskola szálláshelyeinek bővítéséhez, a szórványprogram korrigálásához, illetve rendszeres egészségügyi szűrések szervezéséhez – ezeket mind feljegyezte Hankó Balázs és kísérete.
Mindent összevetve, a háromszéki intézményeknek szüksége van a Magyarországon már meglévő tudásra, a rendszerben való gondolkodás megtanítására és az intézmények rendszerbe kapcsolására – fogalmazott Tamás Sándor.
Fotó: Tuchiluș Alex