Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsibükszádi vadászházban neves meghívottakkal zajló esemény alkalmat adott a vadásztársaságok időszerű gondjainak felvetésére, illetve egymás vadállományának megismerésére is. A rendezvényen jelen volt Fodor József, a környezetvédelmi miniszter tanácsadója vadászati ügyekben, Ovidiu Ionescu, a brassói erdészeti egyetem dékánhelyettese, a vadgazdálkodási tanszék vezetője, Marian Diaconu, a Romániai Vadászegyesületek Szövetségének elnöke, Mihai Ovidiu Enea, a román televízió Vad királyság műsorának szerkesztője és Cezar Spătaru, a Trófeabírálók Egyesületének titkára.
A szemlét azért volt sürgős megszervezni, mert véget ért az idei szarvasbőgés-szezon, amely egyúttal a vadászok ünnepe is, és a vendégvadászok hamarosan elviszik a trófeák egy részét.
A szarvasbőgési szezon a Kárpátokban egy rövid, öt-tíznapos periódus, ezt kell kihasználniuk a vadásztársaságoknak, hogy elejtsék a nemes vadakat, melyeket sokszor évek óta szemmel tartanak, követnek, és nem lőnek ki, tudván, hogy miután tavasszal leejti agancsát, az új nevelésű agancs értékesebb lehet a korábbinál, ha ehhez megvannak a környezeti feltételek is, többek között az elegendő és tápláló élelem. A szarvasvadászat maga is egy kihívás a vadászoknak, nehéz terepen órákat kell követniük a kiszemelt bikát, de egy ágroppanás is meghiúsíthatja az elejtését, az idei szezonban igen szeszélyes időjárás is sokféleképpen befolyásolta a bőgés idejét.
Éppen ez az izgalmas a más országokból, megyékből érkező vadászoknak is, de vonzza őket a kivételesen jó génekkel rendelkező hazai állomány is, amely, mint Ovidiu Ionescutól megtudtuk, szintén igen keresett külföldön. Nemcsak annak élmény tehát részt venni a vadászaton, aki meghúzza a ravaszt, hanem a kísérőknek is.
Viszont az általuk felsorolt problémák is egy soktételes listát eredményeztek: kóbor vadászkutyák és a kontroll nélkül szaporodó nagyvadak tizedelik az állományt, orvvadászok veszélyeztetik a vad elejtését, tömegesen erdőt járó gombaszedők, terepmotorosok és terepjárós turisták zavarják az erdő csöndjét a vadászszezon kritikus napjaiban is.
A sepsibükszádi vadászház előtti téren azok a trófeák voltak közszemlére téve, amelyek az idei idényben kerültek terítékre a Kovászna megyei vadásztársaságok területein. Mindegyik vadásztársaság hozta a legszebbeket, azaz a 10 kilón fölüli súlyt nyomó agancsokat, de a szemlén néhány még nem golyóérett szarvas selejtnek nyilvánított trófeáját is közszemlére tették, hogy tanulni is lehessen ez alkalommal. Mint Költő Attilától, a Pro Silva Vadászegyesület vadászától, a rendezvény egyik szervezőjétől megtudtuk, az agancstrófeákat súlyuk, elágazottságuk, szimmetriájuk, színük, gyöngyözöttségük alapján becsülik fel, értékük 1200–20 000 euró között mozog. A szemlén a rekordot egy 12,54 kilós trófea jelentette, amely a Kovászna Megyei Vadász és Sporthorgász Egyesület vadászterületéről származik.