A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ambrus Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere megítélése szerint újabb intézményi összefogás eredménye az Őszi Vásár és Kürtőskalács-fesztivál, hiszen a város és megye, a Kónya Ádám Művelődési Ház és az Agrosic Közösségek Közti Társulás közösen szervezi az ősz beköszöntét is jelző rendezvényt. „Meggyőződésünk, hogy kiválóan kiegészíti egymást a két, többéves hagyománnyal rendelkező esemény, és egy rendkívül gazdag programmal bíró, jó hangulatú hétvégére számíthatnak a sepsiszentgyörgyiek és az ide látogatók egyaránt” – emelte ki az elöljáró.
Az Őszi Vásárt 2011-ben kezdeményezte a város, az 550 éve város Sepsiszentgyörgy című rendezvénysorozat alkalmával. A Kürtőskalács-fesztivált a megyei önkormányzat indította 2017-ben, olyan közösségi ünnepet kezdeményezve, amely a hungarikumként is elismert ételféleség köré épül.
„Örvendünk, hogy ez a két rendezvény egymást fogja idén erősíteni, hiszen az Őszi Vásár a hagyományos termékekre, a székelyföldi értékekre épül, akárcsak a Kürtőskalács-fesztivál, amelynek egyik fontos célja a székely gasztronómia népszerűsítése – állapította meg Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. – Mindkét rendezvény a családoknak szól, mind a vásár, mind a székelyek ünnepi kalácsa összehozza az embereket, tehát korosztálytól függetlenül megszólít, a gyerekektől a felnőttekig mindenki megtalálhatja a neki megfelelő kikapcsolódást.”
Az Őszi Vásár és Kürtőskalács-fesztivált október 4-6. között tartják Sepsiszentgyörgy főterén, ahol a gazdag kézműves vásár, a színes kulturális és családi programok mellett idén is megtartják a 2024-es Év Kürtőskalácsa címért folyó versenyt, amelyre egész Erdélyből várnak csapatokat. Az erre vonatkozó felhívást és az esemény részletes programját a szervezők hamarosan közzéteszik.
A gróf Mikó család gazdasági dokumentumai között egy olyan 1772-ből származó iratot találunk, mely egy korabeli kolozsvári konyha felszerelését rögzítette, s annak eszközállományában pedig „Kürtő kaláts Sütő tserép” is ott volt. Teleki László levéltárában egy 1773-ban keletkezett írás „Kürtős kalats forma” alakban rögzítette a kalácssütéskor használt eszköz nevét. Egy másik irat szerint 1811-ben a Kolozs megyei Mezőőrön egy udvarház tárgykészletében „egy Kürtős kaláts sütő fa” is előfordult. Szijgyártó Trintsini Mihály marosvásárhelyi ingóságai között 1810-ben „Egy Kürtős koláts sütő fa” is felbukkant.
Cs. Bogáts Dénes levéltári kutatásai szerint a kalács sütésekor használt fa a székelyföldi Háromszéken csak a XIX. század első harmadában készített összeírásokban bukkant fel gyakrabban: „Egy Kürtős kalács sütőfa cseréppel behuzva…” (1810), „Kürtős sütőfa” (1834) „Négy kis lapitó és egy kürtős kalács sütő fa…” (1838).
Az egybeírt kürtőskalács szó első írásos említését, és egyben a sütemény első receptjét Dániel Istvánné gróf Mikes Mária A Gazda Asszonyi Böltseségnek Tárháza című, 1781-es keltezésű, Erdélyben íródott kéziratos szakácskönyvében találjuk.
(Hantz Péter – Pozsony Ferenc: A kürtőskalács eredete és rokonsága)
Már láttam málnásat is, egyem a szívüket, csekély 30 lej. Gyűjtöm a pénzt.