Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A székelyföldi romahelyzetről tanácskoztak Sepsiszentgyörgyön

A székelyföldi romahelyzetről tanácskoztak Sepsiszentgyörgyön Kovászna megye

Bár a hivatalos mérésekben, adatsorokban nem tükröződik, a valóságban egyre növekszik a romák száma Székelyföldön is. A Sepsiszentgyörgyön megszervezett Kettős kisebbségben című szakmai konferencián a Hargita, illetve a Kovászna megyei romák helyzete került középpontba.

Hirdetés
Hirdetés

Az egynapos konferecián az istentiszteleten és kulturális előadásokon túl szakértők is beszámoltak a romák jelenlegi helyzetről, többek között a Székelyföldön fennálló körülményekről is. Hargita Megye Tanácsa nemrég fogadta el a romák társadalmi befogadására vonatkozó stratégiát, amely a 2023-2027-es időszakra kitűzött célokat, cselekvési terveket tartalmazza. Kiss Tamás felidézte, hogy a 2021-es népszámláláskor közel ötezer romát jegyeztek fel hivatalosan, a valóságban azonban ez a szám több mint négyszeresére rúg, körülbelül 22 ezer személyre.

A megyei önkormányzat mélyszegénység-munkacsoportjának felmérései alapján készült stratégia kapcsán a szociológus elmondta, hogy három fő problémát fogalmaztak meg, amelyek jórészt Kovászna megyére is érvényesek: az alá-fölérendeltségi viszonyt, a láthatatlanságot és a cselekvőképtelenséget.

Még mindig él a kasztrendszer-szerű elnyomás

Kiss Tamás elmondta, hogy a stratégia egyik célja az egyenlő társadalmi részvétel megteremtése a különböző intézményrendszereken belül, például az oktatásban és az egészségügyben. További célok között szerepel, hogy kulturálisan ismerjék el a romákat, hogy ezzel váljanak láthatóbbá a többség számára, sőt, emlékművek és nyilvános felületeken való megjelenés révén is kitűnjenek.

Ezenkívül a szociológus szerint mielőbb le kellene számolni a cselekvőképtelenséggel is. „Akkor tudjuk felszámolni, ha nem az van, hogy a magyarok tesznek valamit a romákért, hanem a romák magukért, méghozzá a saját intézményeiken keresztül” – fogalmazott. Hozzátette, hogy nem az intézmények hiányával van gond, hanem a bennük zajló folyamatokkal, amelyekben a romák semmilyen szinten nem vesznek részt.

Ahhoz, hogy ez változzon, a cselekvési területek meghatározására és fontossági sorrendbe való helyezésére volt szükség. Eszerint leghamarabb a lakhatást kell megoldani, ugyanis Hargita megyében 130 cigánytelepet azonosítottak, amelyekből 43-at tiltott övezetként tartanak számon.

Összesen 21 olyan telep van, ahol a területek és házak adminisztrációja is szabályos, a többit a stratégiában foglalt tervek alapján nyilvántartásba szeretné helyezni a megyei önkormányzat a jövőben. A lakhatás megoldása után következik az infrastruktúra, az egészségügy, a munkaerőpiac, az oktatás és a kulturális elismerés, ebben a sorrendben.

Kiss Tamás kihangsúlyozta, hogy a diszkrimináció elleni küzdelemben fontos szerepet játszik a romák politikai képviselete is, ehhez elsősorban a helyileg kellene ösztönözni a romákat a közéleti részvételre, továbbá a politikai pártoknak is figyelembe kell venniük a kisebbségi jelölteket, ugyanakkor helyi önkormányzati választásokon is kellene indulnia romáknak. Sőt, ugyanilyen fontos a láthatóság tekintetében az, hogy a romák segítséget és ösztönzést kapjanak a civil szervezetek létrehozásához a saját közösségeiken belül is, és hogy ez az önkormányzatok által is támogatást kapjon.

A kutató ismertette, hogy Hargita megyében Székelykeresztúron tartják számon a legtöbb romát, a lakosság 25 százalékát teszik ki. Kiss Tamás kiemelte, hogy nagy különbség érezhető Udvarhelyszék és Csíkszék között, az előbbi esetében sokkal barátságosabb a viszony a magyarok és a romák között, Háromszék pedig valahol a kettő között van. Kovászna megyében elsősorban a Sepsiszentgyörgyről leszakadt negyedét, Őrkőt lakja a legtöbb roma.

Rámutatott, hogy nem csak a székelyeknek, hanem a romáknak is van történelme, amely az alávetettségről és megbélyegzésről szól. Kiss Tamás szerint ezzel szembesülnie kell a többségnek is, el kell fogadnia az „elkövető” szerepet. Állítja, hogy az érzékenyítést már rögtön a gyerekeknél el kellene kezdeni, például az iskolákban, mert az irodalomórákon a roma költők és írók is helyet érdemelnek.

Még mindig botladozik a romák oktatása

Sólyom Andrea szociológus szerint az egyik javításra szoruló terület az az egészségügyi ellátás, a másik pedig kétségtelenül az oktatás. Tudomásra hozta, hogy Hargita megyében körülbelül 3500 roma diák van, nagy részük általános iskolás. Öt roma gyerekből ketten teljesen roma iskolába járnak, ketten integrált oktatásban részesülnek, a maradék egy pedig olyan iskolába, ahol jelentős a roma jelenlét.

Kiemelte, hogy a városokban nagyon nagy mértékű a szegregáció, tehát a városi iskolákból legfeljebb egy vagy kettő van, ahova roma gyerekek is járnak, a többiben egyáltalán nincsenek. Sőt, falun is előfordul, hogy a magyar szülők gyermekeiket átviszik egy másik, úgynevezett roma-mentes iskolába, ezzel pedig egyre inkább elszigetelődnek az integrált oktatástól.

A kutató elmondta, hogy a legnagyobb gondot az iskolák felszereltége és a tanárok felkészültsége jelenti. Míg a magyar iskolák háromnegyedében van számítógépes és internetes ellátás, addig a roma iskolák fele van ellátva. Sólyom Andrea hozzátette, hogy ezzel együtt az egyes és kettes fokozattal rendelkező tanárok száma is határozottan kevesebb ezekben a tanintézményekben, legtöbben csak véglegesítő vizsgával tanítanak. A felmérés bebizonyította, hogy az iskolák korai elhagyása is rendkívül aggasztó, ezért a stratégia szerint első körben mindenképpen fel kellene térképezni azokat a családokat, ahol ez problémát jelent.

„Meg kell néznünk, hogy melyek az iskola elhagyásának okai, hiszen ennek több oka is lehet, főleg ott, ahol magasabb az elszegényedés”
– részletezte. A javaslatok között szerepel a meleg ebéd program hatékonyabb és széleskörűbb alkalmazása, de a délutáni oktatási programok is sokat segítenének. Hargita megyében csak hat oktatási mediátor létezik, viszont minden olyan iskolában szükség lenne rájuk, ahol a romák aránya meghaladja a 15 százalékot. További javaslat az ösztöndíj-program és a pályaorientációs tanácsadás létrehozása, valamint a szakiskolák erősítése.

Kovászna megyében az elmúlt egy évben intenzíven dolgozott együtt a munkaügyi és szociális védelmi tárca államtitkára Makkai Péter, és az Erdélyi Roma Testvériség Egyesület (ERTE) elnöke, Dima Mihály. Az államtitkár, aki egyben református lelkész és a Diakónia Kersztyén Alapítvány egyik vezetője is, hangsúlyozta, hogy a Caritassal, a Máltai Szeretetszolgálattal tevékenykedenk. A Diakónia több mint 30 településen tart fenn délutáni oktatást, az önkéntesek, közösségépítő programok, baba-mama klubok, bölcsődék, Örkőtől el Kézdivásárhelyig, ma is működnek.

Az elmúlt időkben lelkész-továbbképző tevékenységet is indítottak, amibe bevontak összesen 15-16 mediátort és polgármestert, emellett lelkészek is részt vettek rajta. Mentorprogramokat és nyári táborokat is szerveztek, ugyanakkor a bántalmazott édesanyák mellett is kiálltak. Tartottak képzést pedagógusoknak, sőt, a diákokat is átsegítették az iskolai évek kritikusabb pontjain, így az 4. osztályból 5.-be készülőket, illetve a 8. osztályból 9.-be felvételizőket.

17 különböző településről 550 gyerek vesz részt a délutáni oktatásban, akik 420 tanácsadást kaptak ebben a tanévben eddig. Makkai Péter szerint érdemes odafigyelni időben a gyerekekre, ugyanis a szeptemberi felmérés szerint 280 „tűnt el” Kovászna megyében az elemi iskola befejezése után. Hozzátette, hogy a mediátorokra még mindig szükség van, ezért elkezdenek dolgozni az újabb közvetítők bevonásán.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. december 17., 7:47
    ÉRTÉKELÉS: 1

    minden jot akaro nemzet munkaval kezdi…vagy a bacsi penzebol predikalok nem tunak hogy aki nem dolgozik ne is egyek….de ok predikalok nem dolgoznak….

  • User
    Dátum: 2023. december 17., 14:16
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Ha a gyermek nem jar rendszeresen ovodaba ,iskolaba nem jar a gyermek penz,amig nincs legalabb 10 ledolgozott es adozott eved nem jar SEMMI segely!!!Ja hogy az ilyen programokra szant penzek zome a ”szervezok,tanacsadok,tovabbkepzok”zsebebe jut….

  • User
    Dátum: 2023. december 18., 8:08
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Egyes személyek, szervezetek kitűnően megélnek ebből az ügyből, az érintettek sorsán pedig nehéz változtatni, törzsi szinten élnek és ösztönösen cselekednek. 700 éve sikertelen sztori az integrációjuk, ez nem fog változni a következő 700 évben sem.

  • User
    Dátum: 2023. december 20., 11:13
    ÉRTÉKELÉS: 3

    nekik mindent megkell adni, es a szegenyebb magyar csaladok hol maradnak? eloszor azokat kellene „felterkepezni” azutan majd a ciganyokat. Integralni kell oket, persze, amelyik tud viselkedni, sokan vannak akik nem tudnak viselkedni, fenyegetoznek, lopnak, verekednek, szurkalnak. Az ilyeneket mar nem lehet megteriteni mert megszoktak a konnyu penz szerzest ez uton. Az, hogy szocialisan segitik oket, holott sok kozsegben, faluban egyaltalan nem is dolgoznak csak kapjak a segelyt, az nem osztonzes, az csak a munkanelkuliseget gyarapitja. A szaporulatot is szabalyozni kellene, mert ez az orszag a mindjart Rromania lesz ha lehet igy nevezni. Addig amig csak irkalnak roluk es nem tesznek semmit addig nem lesz valtozas, ne varjak el a magyarsagtol vagy a roman neptol, hogy integraljak oket, mert nem lehet. Ez mar tobb evtizedes problema amit meg mai napig nem lehetett megoldani, es nem is lesz soha megoldva.