Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A szélsőséges időjárás következményei Háromszéken

A szélsőséges időjárás következményei Háromszéken Kovászna megye

A rendkívüli kánikulának országszerte sajnálatos következményei vannak, és ezek Háromszéken is megmutatkoznak – még ha nem is a déli országrészben tapasztalható mértékben. Ráduly István prefektus a Kovászna Megyei Vízügyi Igazgatóság jelentésére alapozva a július folyamán tapasztalt szélsőségesen magas hőmérsékleti értékekre és azok következményeire vonatkozóan mutatott be néhány adatot.

Hirdetés
Hirdetés

Kovászna megyében június 21. és július 20. között a hőmérséklet 27 napon meghaladta a 30 Celsius-fokot, 15 napon pedig elérte a 35 fokot is, július 17-én vörös jelzésű hőségriasztást is ki kellett adni, amire még nem volt példa a megyében. Az említett időszakban azonban hirtelen zivatarok, felhőszakadások, sőt jégesők is előfordultak – utóbbiak például Kézdivásárhely környékén, illetve Szentkatolnán, Csernátonban, Dálnokban, Kőröspatakon – károkat okozva a mezőgazdászoknak, kistermelőknek.

A háromszéki vízügyi hivatal jelentése szerint az elmúlt hetekben Kovászna megyében teljesen kiszáradt nyolc vízfolyás (a Martonfalva, Érpataka, Szacsva, Zabola, Ozsdola, Kisbölön, Nagybölön és Debren patakok) és további közel húsz csermely.

Elgondolkodtató adatok

A folyamatosan apadó vízhozam miatt a vízügyi hivatal az 1996-ból származó 107-es törvény értelmében a Torja, Kászon, Borvíz patakokon negyedfokú vízkorlátozást, azaz teljes felhasználási tilalmat vezetett be a mezőgazdászoknak, akik e folyók vizével öntözték a földjeiket. A Köröspatak, Bölön, Ajta patakára előírt másod- és harmadfokú (azaz 40–50 százalékos) korlátozás nagyon hátrányosan érintett több haltenyészetet, amelyek innen nyerték a vízutánpótlást.

Egyre gyakoribb látvány lesz? Fotó: Kristó Róbert

A fent részletezett jelenségeknek összetett oka van, de mind összefügg az általános felmelegedéssel: kevesebb volt a téli hómennyiség, az annak olvadásából származó víz, és a nyári csapadékmennyiség is csökkent.

A június-július hónapokra vonatkozó, Baróton, Bikfalván és Kézdivásárhelyen reggel 6 és este 18 órakor mért értékek átlagából származó évi középhőmérséklet 2021-tól folyamatosan nő: ha akkor 18,7 fok volt, idén már 21,4. Az Olt folyó Mikóújfalunál mért júliusi átlagos vízhozama 11,65 köbméter volt, idén e hónapban az átlag csak 2,89. A Kászon patakán a sokéves júliusi átlag 2,56 köbméter, idén ez az érték mindössze 0,35.

E szélsőséges értékek ellenére Ioan Ilaș és Kozma Béla, a háromszéki vízügyi, illetve mezőgazdasági igazgatóság vezetői a prefektusi kollégium előtt bemutatott jelentésük kapcsán egyaránt annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a megyében nincs talajtani szárazság, bár csökkent a talajvízszint és a kutakban levő víz mennyisége is.

Fotó: Kristó Róbert

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. július 31., 19:39
    ÉRTÉKELÉS: 16

    A helyzet az, hogy 100 éve, de még 20 éve is volt kánikula, de akkor nagy teljesítményű vizpumpákkal a környéken senki sem öntözött! Jobb teljesítményű öntözőberendezése legalább 10-15 gazdának van minden faluban! Szárazra húzzák a patakmedret! Ha nem kell a víz úgy is ketyeg a pumpa, megy a viztározóba! Ki ad ilyesmire engedélyt?! A környezetvédelmen kívül, nemzetbiztonsági kérdés is!
    Dőljön a sok pályázati pénz, kapják a kártérítéseket!!!! Akik milliókat zsebeltek, azok mennyit és mikor csepegtetnek vissza az államkasszába?!

  • User
    Dátum: 2024. augusztus 1., 9:50
    ÉRTÉKELÉS: 21

    A vizügy csak nézzen utánna mert a Torja patakbol annyit öntöztek a hires nagy mezögazdászok hogy a kézdivásárhelyi hid alatt nem folyt át viz

  • User
    Dátum: 2024. augusztus 2., 8:44
    ÉRTÉKELÉS: 43

    Az mág hagyján,hogy a patakokból kipumpálják a vizet, de az nem szúr szemet senkinek, hogy csak felsőháromszéken többszáz mélykutat furattak a nagyobb gazdék a mezőkön és abból irgalmatlan mennyiségű vizet pumpálnak ki percente és locsolják a pityokát . Ennek a viznek 4/5-öde rögtön elpárolog, a maradék meg arra szolgaűál hogy néhány ezer lejjel növelje az amúgy sem kevés bevételüket. de milyen áron? Évmilliok alatt összegyűlt vízmennyiséget szivattyúznak ki pár év alatt néhány aprópénzért.
    És csökken a talajvízszint, a falvaban kiszáradnak a kutak, csermelyek, források, patakok.
    A vízugy illetékese sopánkodik, de néhány kútra még engedélyt is ad, felháboritó.
    Gyermekeink jövőjével játszunk néhany garasért cserebe.
    Prefektus úr, lépjen, és ne a törvények szellemében, hanem a józan ész szerint.